Mesanede İdrar Basınç Hissinin Nedenleri

Mesanede İdrar Basınç Hissi
Paylaş
 

Mesanede hissedilen baskı rahatsız edici olmasının yanı sıra pek çok hastalığın işareti de olabilir. Özellikle kadınlarda sık sık görülen mesanede basınç hissi genellikle basit tedaviler ve önlemler ile geçebilen bir durumdur. Mesanede hissedilen bu baskının tedavilerine geçmeden önce kendisini ve belirtilerini tanımamız gerekir.

Mesanede İdrar Basınç Hissi

İdrar depolanırken mesane kasları gevşek, idrarı tutan mekanizma ise kasılı durumdadır. Mesane tam olarak dolduğunda bölgede bir baskı ve sıkışıklık hissedilir. Bu da kişinin idrara çıkması gerektiğini gösterir. Ancak bazen mesane tam dolu değilken bile bu his yaşanabilir. Kişide sürekli idrara sıkışmış hissi yaratan bu durum mesanede idrar basınç hissi oluşturur ve çoğunlukla basit rahatsızlıktan kaynaklansa da ciddi hastalıkların işareti de olabilir.

Mesanede Hissedilen Baskının Nedenleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu hisse pek çok durum ya da rahatsızlık neden olabilir. İşte mesanede idrar basınç hissi nedenleri:

  1. Prostat

Erkeklerde görülen prostat bezinin enfeksiyon kapması sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık mesanenin prostat bezinin altında olması nedeniyle mesanede baskı hissine neden olabilir. Antibiyotikler ve masajlarla birlikte iyileştirilebilir bir hastalıktır.

  1. İdrar Yolu Enfeksiyonları

Mesane üzerinde hissedilen basıncın en büyük nedenlerinden birisidir. Sürekli olarak idrara çıkma ama idrar yapmakta zorlanma, idrarda yanma ve hatta kanamalara sebep olabilir. Tedavi için antibiyotik ilaç kullanılması gerekir.

  1. Sistit

Genellikle idrar yolu enfeksiyonları ve hijyen kurallarına uymamaktan, cinsel ilişkiye bağlı bakteriyel durumlardan dolayı ortaya çıkan sistit tedavisi de antibiyotik ilaçlarla yapılır.

  1. Uterus Miyomları

Uterus miyomları da ciddi şekilde mesanede basınç hissi yaratır. Hormon tedavisi işe yaramazsa cerrahi uygulama önerilir.

  1. Mesane Kanseri

Mesane astarında başlayan bu kanser türü mesane baskısına ek olarak kanlı idrar ve şiddetli sırt ağrılarına neden olur.

  1. Yumurtalık Kanseri

Son yıllarda kadınlarda çok görülen yumurtalık kanseri de mesanede baskı hissi yaratır.

Bir önceki yazımız olan Tiroit Bebek Sahibi Olmaya Engel Mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...
Bu yazı 2426 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Elif Cemre Mercan dedi ki:

    Hocam ben 4 aylık evliyim ama hamilelik falan yok yaklaşık 1 haftadır sürekli idrar sıkışıklığı yaşıyorum ama idrarımı yaparken hep beyaz renkli idrar ama çok sıkışık oluyorum yarım saatte 2 defa wc ye gittiğim oluyor. Acaba neyden kaynaklanıyor hamilelik falan mıdır yada enfeksiyon mu yardımcı olur musunuz lütfen.

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status