Mesanede İdrar Basınç Hissinin Nedenleri

Yazar 2 Yorum 10.619
Mesanede İdrar Basınç Hissinin Nedenleri

Mesanede hissedilen baskı rahatsız edici olmasının yanı sıra pek çok hastalığın işareti de olabilir. Özellikle kadınlarda sık sık görülen mesanede basınç hissi genellikle basit tedaviler ve önlemler ile geçebilen bir durumdur. Mesanede hissedilen bu baskının tedavilerine geçmeden önce kendisini ve belirtilerini tanımamız gerekir.

Mesanede İdrar Basınç Hissi

İdrar depolanırken mesane kasları gevşek, idrarı tutan mekanizma ise kasılı durumdadır. Mesane tam olarak dolduğunda bölgede bir baskı ve sıkışıklık hissedilir. Bu da kişinin idrara çıkması gerektiğini gösterir. Ancak bazen mesane tam dolu değilken bile bu his yaşanabilir. Kişide sürekli idrara sıkışmış hissi yaratan bu durum mesanede idrar basınç hissi oluşturur ve çoğunlukla basit rahatsızlıktan kaynaklansa da ciddi hastalıkların işareti de olabilir.

Mesanede Hissedilen Baskının Nedenleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu hisse pek çok durum ya da rahatsızlık neden olabilir. İşte mesanede idrar basınç hissi nedenleri:

  1. Prostat

Erkeklerde görülen prostat bezinin enfeksiyon kapması sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık mesanenin prostat bezinin altında olması nedeniyle mesanede baskı hissine neden olabilir. Antibiyotikler ve masajlarla birlikte iyileştirilebilir bir hastalıktır.

  1. İdrar Yolu Enfeksiyonları

Mesane üzerinde hissedilen basıncın en büyük nedenlerinden birisidir. Sürekli olarak idrara çıkma ama idrar yapmakta zorlanma, idrarda yanma ve hatta kanamalara sebep olabilir. Tedavi için antibiyotik ilaç kullanılması gerekir.

  1. Sistit

Genellikle idrar yolu enfeksiyonları ve hijyen kurallarına uymamaktan, cinsel ilişkiye bağlı bakteriyel durumlardan dolayı ortaya çıkan sistit tedavisi de antibiyotik ilaçlarla yapılır.

  1. Uterus Miyomları

Uterus miyomları da ciddi şekilde mesanede basınç hissi yaratır. Hormon tedavisi işe yaramazsa cerrahi uygulama önerilir.

  1. Mesane Kanseri

Mesane astarında başlayan bu kanser türü mesane baskısına ek olarak kanlı idrar ve şiddetli sırt ağrılarına neden olur.

  1. Yumurtalık Kanseri

Son yıllarda kadınlarda çok görülen yumurtalık kanseri de mesanede baskı hissi yaratır.

Etiketler

2 Yorum

  1. Merhaba hocam 9ay önce sistosel ameliyatı oldum fakat şimdi durumum daha da kötüleşti.sık sık idrara çıkma isteyi oluşuyor mesanemde basınç ve ağrı sürekli idrara sıkışık hissi var tuvalete gidiyorum çok az miktarda çıkıyor az da olsa tuvalet ihtiyacı duyuyorum ameliyattan bir ay sonra bu sorunlar başladı ve hiç kurtulamadım bunun sebebi nedir yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden çok teşekkür ederim

  2. Avatar Elif Cemre Mercan

    Hocam ben 4 aylık evliyim ama hamilelik falan yok yaklaşık 1 haftadır sürekli idrar sıkışıklığı yaşıyorum ama idrarımı yaparken hep beyaz renkli idrar ama çok sıkışık oluyorum yarım saatte 2 defa wc ye gittiğim oluyor. Acaba neyden kaynaklanıyor hamilelik falan mıdır yada enfeksiyon mu yardımcı olur musunuz lütfen.