Metotreksat (MTX) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 6.433
Metotreksat (MTX) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Metotreksat (MTX), Romatoid Artrit ve sedefe bağlı romatizma olarak bilinen Psoriyatik Artrit gibi bilindik rahatsızlıkların yanında birçok iltihaplı eklem romatizmasının tedavisinde kullanılmaktadır. Oldukça etkili olan bu ilaç hastalığı iyileştirme özelliğine sahiptir. 1980’li yılların ortasından itibaren iltihaplı romatizmaların tedavisinden kullanılmaya başlayan Metotreksat (MTX), geçmişten günümüze kadar birçok başarıya imza atmıştır. Metotreksat tedavisinin bu kadar çok ön planda olan bir tedavi olmasının sebepleri arasında haftanın sadece bir günü kullanılması, etkisinin çok daha çabuk göstermesi, ucuz olması ve güvenilir bir ilaç olması en önemli etkenlerdendir.

Metotreksat ilacı, uzun yıllardan beri yüksek dozlu olarak kanser tedavisinde sıkça tercih edilmiş bir ilaçtır. Bu durum, bu ilaç hakkında bilgi edinmek isteyen birçok insanı ürkütmüş olsa da bu ilacın, iltihaplı romatizmanın tedavisinde kullanılması kanser ile uzaktan ve yakından alakası yoktur. Haftanın sadece bir günü kullanılan  bu ila., düşük dozlu olarak kullanıldığında; kontrolsüz, bozuk ve aşırı bir şekilde işlevlerini sürdüren bağışıklık sistemini baskılayacak ve romatizmal eklem yakınmalarına çözüm olacaktır. Dünyanın dört bir yanından birçok romatologların tercih ettiği ve özellikle de RA ve PsA tedavisinde kullandıkları bu ilaç temel bir etkiye sahiptir.

Metotreksat Tedavisi

Doktorun farklı bir kullanım şekli önermediği sürece Metotreksat ilacı, haftanın belirli bir gününde bir kerede ya da birkaç sefere ayırarak aç karnına bol su ile alınmalıdır. Birçok hasta haftalık alınan bu ilacın kullanımını unutmamak adına Pazar gününü bu ilacın kullanım günü olarak belirlemişlerdir. Bu yüzden halk arasında Pazar Hapı olarak da adlandırılmıştır.

Oldukça güvenilir bir ilaç olan Metotreksat yan etkilerine bakacak olursak; bu ilacın alındığı gün veya ertesi gününde bulantı, kusma, ishal ve baş dönmesi gibi şikâyetlerin yaşanabileceğini söyleyebiliriz. Lakin oldukça basit olan bu yan etkiler, bu ilacın güvenilir bir ilaç olmasını değiştirmiyor.

Kronik bir karaciğer hastalığı veya böbrek rahatsızlığı olanlar ile birlikte Hepatit B ve Hepatit C taşıyan hastaların Metotreksat kullanması risklidir. Ayrıca Metotreksat ilacı kullanımı alkol ile sakıncalıdır.

Metotreksat tedavisi sırasında ateş ve diğer enfeksiyon belirtileri görülmesi durumunda ilacın kullanımına ara verilmeli ve doktora görünmelidir. Aynı şekilde kuru öksürük ve nefes darlığı problemlerinin yaşanması ile de ilacı kullanımına ara verilmesi gerekir. Eğer ilacın kullanılmasına devam edilirse, akciğerin hasarlanması kaçınılmaz olabilir. Bu konularda özellikle Metotreksat dozu ve süresine fazlasıyla dikkat edilmelidir.

Metotreksat ve Gebelik

Metotreksat ilacı kullanımı sırasında gebelik son derece risklidir. Bu yüzden Metotreksat tedavisi uygulanırken etkili doğum kontrol yöntemlerinden biri tercih edilmelidir. Eğer hasta Metotreksat tedavisi sırasında gebeliğe karar verirse, bu durumu doktoru ile paylaşmalıdır. Metotreksat kullanımı gebelikten en az 3 ay öncesinde kesilmesi gerekir. Bununla birlikte en az 3 defa adet geçirilmiş olması da gerekmektedir.

 

Etiketler