Microgynon Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Ve Yan Etkileri

Yazar 1 Yorum 13.172
Microgynon Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Ve Yan Etkileri

Microgynon Doğum Kontrol Hapı

En fazla kullanılan doğum kontrol ilaçlarından biri olan Microgynon doğum kontrol ilacı, gebe kalınmasını önlemede ve ortalama olarak 12 saat boyunca etkin bir biçimde etkili olabilen ve bu sayede kadon doğum uzmanları tarafından tavsiye edilen en etkili doğum kontrol ilaçlarından biridir. Ayrıca, düzenli bir cinsel yaşam için de tavsiye edilen Microgynon doğum kontrol ilacı her ne kadar uzmanlar tarafından tavsiye edilse de, bazı riskli durumlarda kullanılmadan önce mutlak olarak uzmana danışılmasını gerektirebilmektedir.

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Şu Gibi Durumlarda Kullanılmadan Önce Mutlak Olarak Doktora Başvurulmalı;

  • Migren hastalığına sahip olunması durumunda
  • Sigara ve alkol kullanılması durumunda
  • Kilo problemi söz konusu olması durumunda
  • Obezite hastalığı söz konusu olması durumunda
  • Kalp hastalıkları söz konusu olması durumunda
  • Hiper tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol gibi kronik sağlık sorunları söz konusu olması durumunda Microgynon doğum kontrol ilacı kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Microgynon Doğum Kontrol İlacı Yan Etkileri Nelerdir?

Doktor tarafından tavsiye edilen günlük kullanım dozajının aşılması durumunda, Microgynon doğum kontrol ilacında bazı yan etkiler söz konusu olabilmektedir. Hafif düzeyli bir doğum kontrol ilacı olmasına karşın, Microgynon doğum kontrol ilacı gereğinden fazlaca alınması durumunda mide bulantısına, göğüslerde gerginlik ve şişmeye, yorgunluk ve bedeb ağırlığına, depresif ruh hali oluşumuna, ruhsal yönden hassasiyet oluşumuna, el ve yüz bölgesinde koyu renk tonunda lekelerin meydana gelmesine, deri üzerinde hassasiyet meydana gelmesine, şiddetli baş ağrılarına, migren hastalığının ilk ataklarının meydana gelmesine ve nadiren de olsa gözlerde hassasiyet meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Microgynon Doğum Kontrol İlacı Kullanımı Nasıldır?

  • Uzman tarafından kullanılması önerilen Microgynon doğum kontrol ilacında günlük alınması gereken her dozajda 1 su bardağı veya 1 su bardağı süt ile birlikte alınması söz konusudur. İlacın akşam yemeğinden hemen sonrasında veya yatmadan önce alınması gerekmektedir.
  • Microgynon doğum kontrol ilacı uzman tarafından günlük olarak belirtildiği süreç ve saatlerde alınmalı, adet kanamalarının ilk gününden itibaren, 3 haftalık süreç boyunca günlük olarak sadece 1 drajelik alınmalı, 3 haftalık süreç sonrasında da mutlak olarak 1 hafta süre ile ara verilmeli
  • İlaç kullanımına ara verilmesi neticesinde ortalama olarak 24 saat ila 72 saat aralığında kanama durumu söz konusu olabilmektedir. Ancak, hafif düzeyli olması nedeniyle kanama problemi dursun veya durmasın 8.günden itibaren Microgynon doğum kontrol ilacı yeniden belirtilen günlük dozajda alınmalıdır.

Microgynon Doğum Kontrol İlacı Satış Fiyatı Ne Kadardır?

Eczaneler üzerinden satışa sunulan etkili doğum kontrol ilaçlarından biri olan Microgynon doğum kontrol ilacı 13.80 tl üzerinden satışa sunulmaktadır. Etkinliği laboratuvar çalışmaları ile ispat edilen Microgynon doğum kontrol ilacı kullanmaya karar vermeden önce, özellikle de yukarıdaki olumsuz durumlara sahip olmanız durumunda mutlak olarak doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun uygun görmesi durumunda Microgynon doğum kontrol ilacı kullanmaya başlamalısınız.

Etiketler

1 Yorum

  1. merhaba, microgynon doğum kontrol hapı kullanıyorum. 21 gün kullanıp 7 gün ara verilmesi gerekirken 8. Gün değil 9. Gün yeni kutuya başladım. Herhangi bir sorun oluşturur mu?