Mide Gazı Neden Olur, Nasıl Gider, İlaçları Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 904
Mide Gazı Neden Olur, Nasıl Gider, İlaçları Nelerdir?

Erkek ya da kadın fark etmeksizin insan vücudu birbirinden farklı fiziki yapılara sahip olsa da genci ya da yaşlısı, erkeği veya dişisi olarak da ortak bazı yönleri bulunmaktadır. Örneğin sindirim sistemi ile alakalı olan ve hemen herkeste görülebilecek olan mide gazı neden olur gibi sorular ile birlikte rahatlamak açısından neler yapabiliriz soruları da gündeme gelir. Vücudun fiziki yapısına bağlı olarak gelişen mide gazı oluşumları genel olarak olması gerektiği düzeyde üretilir ve çıkışı yapılır ancak yanlış beslenme ya da çeşitli yemek alışkanlıkları gibi durumlarda bağırsaklarda gereğinden fazla gaz birikimi yaşanır ve oldukça ağrılı bir duruma neden olur. Sağlıklı bir insan da normal koşullarda günde 1 veya 2 litre kadar gaz üretimi yapılır ve 14 ila 20 kez gaz çıkışı sağlanır ancak yiyeceklerin farklılaşması sonucu bu değerlerde farklılık görülebilir. Temel nedenleri beslenme alışkanlıkları olsa da hava yutma veya sindirim sistemi ile akalı ishal veya kabızlık rahatsızlıkları mide gazı oluşumuna etki etmektedir.

Mide gazı nasıl geçer sorusunun cevabı ise gaz çıkarma sorunu olan kişilerin rahatlama adına umutları konumuna gelmiştir adeta, bazen mide gazı basit bir şikâyetten öteye gidebilir ve bazı hastalıkların habercisi olarak da görülebilir. Bu bakımdan uzun süreli ve şiddetli mide gazı sancı şikâyetlerinizde mutlaka bir hekimden ya da sağlık kuruluşundan yardım talep etmeniz gerekir. Bunun dışında ise basit düzeydeki mide gazları için evde kendi kendinize yapabileceğiniz basit yöntem ya da şifalı bitkiler ile sorununuza çözüm bulabilmeniz mümkündür. Mide gazı oluşumlarının tamamıyla engellenmesi sağlık açısından sıkıntılı olsa da rahatsızlık edecek şekilde ki sancılara meydan vermemek basit bazı yöntemler ile mümkündür. Bunlardan temeli aslında beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesidir, öncelikli olarak yemeklerinizi haşlayarak veya kısık ateşte pişirerek işe başlayabilirsiniz, ayrıca az yağlı ve az baharatlı olarak pişirmenizde şikâyetlerinizin azalması açısından yardımcı olacaktır.

Mide gazı ilaçları nelerdir diye soracak olursak da elbette önceliği hekiminizin size önerdiği ilaçlara vermeliyiz ancak evde kendimiz hazırlamak istersek de yapabileceğimiz farklı etkiler yaratabilecek bitkisel ürünler kullanabiliriz. O halde gelelim mide gazı için faydalı olabilecek besin ve bitkilere;

– Nane; gaz ve şişkinlik alanında oldukça faydalı olması ile birlikte sindirim sistemine de büyük etkileri vardır,

– Papatya; güçlü bir anti oksidandır yanı sıra sindirimi kolaylaştırmaktadır ancak doktorunuza danışarak kullanılmasında fayda vardır,

– Zencefil; bu bitkinin en bilinen özelliği elbette gaz giderici özelliğidir,

– Kakule; yeşil çayın içerisinde kullanılan kakule gaz problemlerinin giderilmesinde oldukça yardımcı olan bir bitkidir.

Tabi faydası olan bitkilerin dışında tüketirken dikkat edilmesi gereken yiyecek gruplarından da bahsetmeden geçilmez.

– Fasulye

– Erik

– Şeftali

– Soğan

– Brüksel lahanası

– Enginar

– Brokoli

– Elma

– Armut

– Kuşkonmaz

– Karnabahar

– Asitli içecekler

– Bira

Eğer mide gazı sancılarına maruz kalmak istemiyorsanız bu tür yiyecekleri tüketirken dikkat etmeli ve ölçülü davranmalısınız.

Etiketler