Mide Kasılması Nedenleri ve İlaç Tedavisi

Yazar Yorum Yap 797
Mide Kasılması Nedenleri ve İlaç Tedavisi

Midemiz vücudumuzda faal olarak çalışan organlardan birisidir, özellikle tüketilen besinlerden sonra sindirim ve öğütme işlemleri için sürekli olarak çalışır. Ancak her bünyede farklı etki yaratabilecek yiyeceklerin tüketilmesinden ya da bazı mide hastalıklarından kaynaklı bazen sorunlar yaşanabilir, mide kasılması yani mide spazmı da bunların başında gelir. Hemen hemen herkeste görülebileceği gibi genel olarak ağrılı kasılmalardır, temelinde besin kaynaklı mide kaslarının çalışması olsa da bazen korku veya stres anlarında da bu şikâyeti görebilmemiz mümkündür. Ayrıca gastrit veya ülser gibi bazı bilenen mide rahatsızlıkları da bu kasılmalara sebebiyet verebilmektedir, aslına bakılırsa mide spazmının altında yatan nedenler oldukça fazladır temelde hangisi olduğunu bulmak biraz zaman alabilmektedir buda tedavi sürecini ister istemez olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Mide kasılması nedenleri konusuna gelecek olursak da; mide hastalıkları, soğuk ve çiğ tüketilen gıdalar, kafein içeren içecekler, aşırı yemek yemek, ağır derecede geçirilen travmalar, ağır psikolojik rahatsızlıklar, uzun süreli ishal ya da kabızlık şikâyetleri, besin zehirlenmeleri, süt alerjisi, sindirim sisteminde yaşanılan sorunlar, besin alerjileri ve bayanlar için özel olan adet dönemleri gibi nedenleri sıralayabiliriz. Belirtileri ise, göbek ve kaburgalar arasında ağrının hissedilmesi ve göğüs kafesi ya da sırta doğru dağılan bir ağrı olmasıdır. Bunların dışında hasta terler, rengi atar ve gerçek anlamda zor olan ağrılar geçirir, kasılmalar birkaç dakikadan uzun sürmese de yine de dayanılması güç ağrılara neden olur. Şikâyetin teşhisinin konulabilmesinde ağrıların süreleri oldukça önemlidir örneğin normal koşullardaki mide spazmında ağrılar kısa süreli ve gelip geçicidir ancak mide rahatsızlığı kaynaklı ağrılar sürekli ve uzun sürelidir.

Mide kasılması ilaç tedavisi uygulamasından önce elbette doğru tanı ve teşhisin konulması önemlidir, ama öncelikli olarak hastanın kendini nedenlerinden koruması ve normal kişilere nazaran daha fazla dikkat etmesi gerekir. Ayrıca şikayetleriniz ile bağlantılı olarak doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kasılmalar sırasında kullanabilir ve tekrarlaması sonucunda da altında yatanlar nedenler araştırılmalıdır. Böylece kalıcı bir tedavi sağlanabilir ve uzun süreli rahatlama yaşanabilir, en temel nedenlerinden beslenme alışkanlığı faktörü mide spazmında etkilidir bu nedenle de yaşam tarzınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı değişmenizde kurtulmanız için yardımcı olacaktır.

Etiketler