Mide Katlama Ameliyatı

Yazar 1 Yorum 2.263
Mide Katlama Ameliyatı

Mide Katlama ameliyatı, yani tıp dilinde Gastrik Plikasyon mideye bıçak değirmeden uzunlamasına daraltılması prensibine dayanır. Mide katlama ameliyatında, mide de herhangi bir kesme işlemi olmadığı için bir hasara sebebiyet vermemektedir. Mide, kendisinin üstüne, içeriye olucak şekilde katlanır. Bu ameliyat laparoskopik olarak uygulanmaktadır. Mide katlama ameliyatından sonra kısa sürede normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ameliyatın süresi ve hastane konaklama süresi diğer obezite cerrahi yöntemlerine göre daha kısadır. Ameliyat yaklaşık olarak bir buçuk saat sürmektedir. Operasyondan sonraki gün hastaneden taburcu olabilirsiniz. Operasyondan sonra 15 gün boyunca sıvı gıdalar ile beslenebilir sonrasında ise normal beslenme düzenine geçebilirsiniz.

Mide Hacmini Küçültüyor

mide katlama
mide katlama

Mide katlama ameliyatı sadece mide hacmini daraltmak için yapılır. Bunun sonucunda obezite hastası olan bireyler daha az yemek tüketmeye başlarlar. Mideyi küçültmek için operasyon sırasında mide içerisinde mide bandı veya mide balonu gibi yabancı cisimler bırakılmamaktadır. Mide bandı ve mide balonu yöntemlerinde görülen aşırı bunaltı ve kusma problemleri bu ameliyatta görülmez. Mide içerisinde herhangi bir yabancı cisim bırakılmadığı için, ameliyat sonrasında bu cisimlerin oluşturabileceği hayatı risklerle karşı karşıya gelinmez. Yalnızca ön duvarı ya da ön ve arka duvarı kendi üzerine katlanarak dikilir. İki yada üç kat dikiş dikilerek, mide dokularının sağlam tutulması sağlanır. Mide katlama ameliyatı geriye dönüşü olan bir işlemdir.

Mide Katlama Ameliyatı Maliyeti

En ucuz mide küçültme yöntemi, mide katlama ameliyatıdır. Mide katlama ameliyatını hastanede yatış süresinin kısa olmasıda ekonomik bir zayıflama yöntemi yapıyor. Ayrıca diğer zayıflama ameliyatlarında daha kısa ameliyat süresi olması bu operasyonu avantajlı hale getiriyor.

Mide Katlama Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide katlama ameliyatında zayıflama yöntemi iki farklı şekilde uygulanabilmektedir.

Ön Duvar Katlaması (Anterior Plikasyon)

Ön duvar katlaması işlemi nadir kullanılır. Arka duvarda büyük bir alan serbest kalabilir ve zaman içerisinde esneyerek mide hacminin büyümesine sebep olabilir. Bu sebeple kullanışlı olmadığı için fazla tercih edilmez.

Ön-Arka Duvar Katlaması (Lateral Plikasyon-Büyük Kurvatur Katlaması)

Büyük Kurvatur Mide Katlama (Gastrik Plikasyon) ameliyatı en çok tercih edilen yöntemdir. Midenin ön ve arka duvarı kendi üzerine katlanır ve bu şekilde dikilir.

« Önceki konu

1 Yorum

  1. mide küçültme ameliyatı çok sık kullanılan bir yöntem. Çevremde de bu ameliyatı olan var. Gerçekten kilo verdiriyor. Mide katlama ameliyatıda aynı mantıkla yapılıyormuş, sayenizde öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim.