Mide Kelepçesi

Yazar 1 Yorum 8.125
Mide Kelepçesi

Mide kelepçesi, tıpta kısıtlayıcı türde bulunan bir cerrahidir. Mideye kelepçe taktırma cerrahisinin işlemi oldukça kısa sürmesenin yanı sıra basittir. Tüketilen yiyeceklerin azaltılması üzerine kurulmuş bir çalışma prensibi vardır. Hasta uyumunun en önemli cerrahi türlerinin başında mide kelepçesi gelmektedir. Bunun için hasta seçimine dikkat edilmesi gerekir zira başarısızlıkla sonuçlanma riski vardır. Avrupa ve Amerika’da bu işlemi uygulamak için sertifasyon zorunluluğu mevcuttur. Bu ülkelerde uygulanan bu zorunluluk operasyonun başarısını ve kalitesini arttırmaktadır. Ayrıca bu işlem mide küçültme ameliyatı ile alakalıdır. Bu yazımızda mide kelepçesi fiyatları, mide kelepçesi nasıl takılır, mide kelepçesi zararları ve asıl önemlisi mide kelepçesi kimlere takılır sorularına cevap veriyoruz.

Mide Kelepçesi Nasıl Takılır?

mide kelepçesi nasıl takılır
mide kelepçesi nasıl takılır

 

Mide Kelepçesi Fiyatları

mide kelepçesi fiyatları
mide kelepçesi fiyatları

Mide kelepçesi fiyatları hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Hastane masrafları ortalama 10.500 Tl’dir. Ayrıca Yeşil Kart, Bağkur, SSK gibi sigortalar bu ameliyatı karşılamadığınıda belirtelim.

Mide Kelepçesi Kimlere Takılır?

mide kelepçesi kimlere takılır
mide kelepçesi kimlere takılır

Mide kelepçesi tedavisi yapılacak kişiler için bazı şartlar bulunmaktadır. Mide kelepçesi kimlere takılır 5 maddede açıkladık;

  • Alkol, madde bağımlılığı olmayan kişilere yapılabilir
  • Bu operasyonda vücut kitle indeksi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’tan yukarı olan kişilere cerrahi yöntem önerilmektedir. Bu indeks 35’ten yukarda ise ve şeker hastalığı bulunmaktaysa yine cerrahi işlem önerilmektedir.
  • Mide kelepçesi takılacak kişide hormonal bir rahatsızlık olup olmadığı kontrol edilir. Triot fonksiyonunun testi ve kortizon yapılacak tetkitlerde incelenmektedir.
  • Genel anesteziye karşı olumsuz bir durumu olmamalıdır.
  • Mide kelepçesi yaş sınırı 18 ile 60 arasındadır.

Mide Kelepçesi Kimlere Uygulanmaz?

İşte mide kelepçesi uygulaması yapılamıyacak kişiler;

  • Tatlı veya şekerli gıda düşkünlüğü, psikolojik yeme bozuklukları
  • Mide fıtığı
  • Mide ülseri

Yukarıda saydığımız hastalıkları bulunan kişilere bu yöntem uygulanmamaktadır. Ameliyat öncesi mutlaka her hastaya endoskopi yapılmalı ve yukarıda saydığımız rahatsızlıkları oluğ olmadığı incelenmelidir. Bu ameliyatın başarısı için hastanın psikolojik değerlendirmeleri geçmesi büyük bir önem taşımaktadır.

 

Mide Kelepçesi Zararları Nelerdir?

Mide kelepçesinin iyi bir cerrahi teknik uygulanması, kelepçenin yumuşaklığı, üretildiği silikon kalitesi ve herhangi bir enfeksiyonun oluşup oluşmaması mide kelepçesinin verebileceği zaralara neden olmaktadır. Mide kelepçeleri vücudumuzda bazı hasarlar oluşturabilmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz zarara neden olabilecek etkilerin hiçbirisi gerçeklemese bile kelepçe, mide ve çevre dokulara yapışabilir. Bu şekilde oldukça fazla şikayetler görülmektedir. Mide kelepçesinin çıkarılmasına neden olurlar ve bu işlem sanıldığı kadar basit değildir.

 

 

1 Yorum