Mide Küçültme Ameliyatı – Kimlere Yapılır – Fiyatları Nedir?

Yazar Yorum Yap 6.223
Mide Küçültme Ameliyatı – Kimlere Yapılır – Fiyatları Nedir?

Mide Küçültme Ameliyatı yapılmasının gerekçesi olarak; bu yıllarda yaygın hastalıkların başında gelen obezite, çocukları da etkisi altına almaya başlamıştır. Hareketsizlik ve yanlış beslenmeyle orantılı olarak her geçen gün gelişen ve yaşamımızı olumsuz yönde etkileyen obezite hastalığında hazır gıdaların payı oldukça büyüktür. Bu yazımızda mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır, mide küçültme ameliyatı olanların yorumları ve asılında en önemlisi mide küçültme ameliyatı fiyatları nelerdir? sorularına değindik.

Sürekli kilo almak ve bunun sonucunda zaman içerisinde sarkan mideyi, eski formuna getirebilmek zordur. Son zamanlarda oldukça ismini duyduğunuz yağ aldırma ve mide küçültme ameliyatları ile kısa süre içerisinde vücudun toparlanarak mide sarkıklığının önüne geçilebilmektedir. Mide küçültme ameliyatında en önemli kriter; alanında uzmanlaşmış bir doktor ve bu doktorun beslenme önerilerine dikkate almaktır. Mide küçültme operasyonları esas olarak daha az yemek yemek için yapılmaktadır ve bu operasyonların farklı çeşitleri vardır. Midenin kelepçe ve katlama ile küçültülebilmesi ve midenin bir kısmı kesilerek alınması sizlere kısa bir zamanda kilo vermenizi sağlıyacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır
mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır

Mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır, sorusuna baktığımızda genel olarak obezite hastaları için yapılan bir ameliyattır. Hastaneye sık sık uğramadan rahat ve kolay bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Ameliyat maliyeti ve süresi kısa olduğu için, obezite hastalarının tedavisinde sıkça başvurulur. Ameliyatta hiç bir bıçak kullanımı olmadan, midenin bir kısmında katlama işlemi yapıldığı için ölümcül bir riskte taşımamaktadır. Fakat detaylı bir araştırma yaptığımızda ender olarak bu ameliyatı geçirenlerde ölümlerin olduğu hakkında bazı söylemler gördüğümüzüde belirtelim. Bu nedenle gelişmiş bir hastanede ve alanında uzmanlaşmış bir doktorun ellerinde bu ameliyatı olmak içinizde kuşku bırakmıyacaktır. Bu ameliyat sırasında önem taşıyan konulardan biriside hastanın dikkatle takip edilmesidir. Operasyon sonrasındaki ilk 1 ay için, bu konu hakkında deneyimli obezite uzmanı, hastaya yaşam tarzını ve beslenmesini planlanlamalıdır ve herhangi bir nedenle oluşabilecek küçük olsa dahi sorunlarda doktorunuza görünmelisiniz.

Mide Katlama Ameliyatı Sonrası

Mide katlama ameliyatı nın temel amaç, mide hacmini küçültmek diyebiliriz. Küçültülen mide, tokluk hissi verir ve sonucunda ise gün içerisinde alınan gıdaların azalmasını sağlar. Ameliyat olmadan önce tükettiğiniz besinlerin oranı sonrasında yarıya kadar düşecektir. Ayrıca midedeki tüp şekli, yediğimiz besinlerin hızlıca bağırsaklardan atılmasını sağlamaktadır. Ameliyat sonrasında mide genişlemesi tekrar oluşmaması için beslenme düzenine dikkat etmek gerekir. Beslenme düzenine uyulmaması ve sonucunda ise midenin tekrar genişlemesi, bu ameliyatın tekrar yapılmasına neden olabilmektedir. Ameliyatın tekrar yapılması için ise herhangi bir engel yoktur.

Mide Kelepçesi Taktırmak

mide kelepçesi
mide kelepçesi

Mide kelepçeleme ameliyatında doktor; midenin etrafını çevreleyen üst kısıma, silikon bir kelepçe takar. Bu kelepçe takma işlemi sayesinde mide, küçük lokmalar ile dolacak ve aşırı besin tüketilmesinin önüne geçilecektir. Ameliyat sonrasında ise mide boyutları, bir iğne yardımıyla girilerek azaltılabilir veya çoğaltılabilir. Mide katlama ameliyatında olduğu gibi bir kesik işlemi dahi olmadan yapılan bir ameliyat çeşitidir. Mide kelepçesi konusunda daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Midenin Bir Kısmının Kesilerek Alınması

midenin bir kısmının kesilmesi
midenin bir kısmının kesilmesi

Obezite hastalığına sahip olan kişilerde en son seçenek olarak uygulanan midenin kesilmesiyle küçültme ameliyatı, ameliyatta midenin dörtte üçünün kesilerek çıkartılması işlemi yapılır. Bu satede gün içerisinde tüketmiş olduğunuz besinlerin oranı 3/1 düşecektir. Yukarıda açıklamalarını yaptığımız diğer mide küçültme ameliyatları gibi geriye dönüşü olan yada herhangi bir ayarlama yapılabilen bir operasyon değildir. Bunun için diğer yöntemlerin denenip başarısızlıkla sonuçlanması sonucu en son çare olarak bu yönteme başvurulur.

Mide Küçültme Ameliyatının Fiyatları

mide küçültme ameliyatının fiyatları
mide küçültme ameliyatının fiyatları

Mide küçültme ameliyatı fiyatlarına bakmadan önce sağlığınızın paradan kıymetli olduğunu hatırlatmak isterim. Aşağıda yazdığımız fiyatlar tam bir netlik göstermeyip hastadan hastaya değişiklikler gösterebilmektedir. Ameliyat fiyatını tam olarak doktorunuzun sizi detaylı bir muayene etmesi sonucunda ulaşabilirsiniz. SSK, vücut kitle endeksine göre ameliyat fiyatının bir kısmını yada tamamını karşılamaktadır. Bu yüzden doktorunuz size bir fiyat vermeden önce vücut kitle endeksi oranızı ölçecektir. Eğer vücut kitle endeksi oranınınız Sosyal Güvenlik Kurumu için az gelirse kendiniz karşılamanız gerekmektedir. Mide küçültme ameliyatının fiyatları 14 – 15 bin lira civarlarındadır. Dediğimiz gibi SSK vucut kitle endeksinize göre bu fiyatın tamamını yada bir kısmını karşılacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatının Yorumları

mide küçültme ameliyatı yorumları
mide küçültme ameliyatı yorumları

Mide küçültme ameliyatının yorumları genellikle olumlu yöndedir. Bu ameliyat kişiden kişiye değişiklik gösterebildiği için etkisinin az veya çok olduğu konusunda bir açıklama yapamamaktayız. Sizde mide küçültme ameliyatı hakkında yorumlarınızı aşağıdaki yorum yap bölümünden bizlere ve bu ameliyatı olacak kişilere iletebilirsiniz.

 

Sağlıklı Günler Dileğiyle…

« Önceki konu
Sonraki konu »