Mide Ülseri Hastalığı, Belirtileri ve Nedenleri

Yazar Yorum Yap 1.703
Mide Ülseri Hastalığı, Belirtileri ve Nedenleri

Mide Ülseri Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Çağımızın en sık görülebilen mide hastalıklarından biri de müde ülseri hastalığıdır. Bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelen mide ülseri hastalığı taşıdığı ciddi riskleri nedeniyle belirtilerinin görülmesi durumunda erken tedavi sürecine alınması gereken ciddi bir iç hastalıktır. Günümüzde daha çok ileri yaş grubunda yer alan bireylerde ortaya çıkabilen mide ülseri hastalığı tedavi edilmediği takdirde veya zamanında müdahale edilmediği takdirde mide kanseri hastalığının da oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Dolaysıyla iç hastalıkları uzmanları  henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Bazı belirtileri bulunan hastalığın tedavisi bulunmaktadır. Tedavisinin hastane ortamında gerçekleştirildiği mide ülseri hastalığı ayrıca etkilerini göstermesi ile birlikte günlük iş ve sosyal aktivitelerin de ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Uzmanlar mide ülseri hastalığına maruz kalınması durumunda hastaların moral değerlerini de yüksek tutması gerektiğinin altını çizerek bu açıdan hastalığın etkilerinin azalmasında hastaların moral değerlerinin yüksek olmasının önem taşıdığı vurgulanmaktadır. Peki önemli bir mide hastalığı olan mide ülseri hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını iç hastalıkları uzmanlarından derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak hastalığın tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Mide Ülseri Hastalığı Nedir?

Mide içerisinde meydana gelen açık yaralardır. Uzmanlar hastalığın gastrit hastalığının ilerlemiş hali olduğunun altını çizmektedirler. Genellikle ilk aşamada küçük çaplı olarak meydana gelebilen mide ülserleri zamanla büyüyebilmekte ve tedavi edilmediği takdirde mide çevresinde ve içerisinde yayılım gösterebilmektedir.

Mide Ülseri Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Mide ülseri hastalığının birçok belirtileri bulunmaktadır. Fakat en belirgin ve ana belirtisi karın bölgesinde yanma ve hazımsızlık belirtileridir. Bu her 2 ana belirtilere ek olarak şu belirtiler de önemli belirtileridir;

 • Asit reflüsü
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Halsizlik
 • Huzursuzluk
 • Yağlı yemeklerin tüketilmesinin ardından şişkinlik hissi

Mide Ülseri Hastalığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Mide ülseri hastalığının başlıca nedenleri ise şunlardır;

 • Mide iltihabı
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Uzun süreli olarak görülen radyasyon tedavisi
 • Aşırı stres
 • Asitli içeceklerin sıklıkla tüketilmesi

Mide Ülseri Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Mide ülseri hastalığının tedavisinde ilaç tedavisi ve son tedavi seçeneği olarak cerrahi müdahale uygulamasına başvurulmaktadır. İlk etapta doğrudan ağız yolu ile antibiyotikler uygulanırken bu tedavi seçeneğinin olumlu sonuç vermemesi durumunda ise son tedavi yöntemi olarak cerrahi müdahale tedavi uygulamasına geçilerek mide içerisinde meydana gelen ülserin yani yaranın alınması sağlanmaktadır. Tedavi sonrası bir müddetliğine hastanede yatan hasta tamamen iyileştikten sonra taburcu edilmektedir.

Mide Ülseri Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Mide ülseri hastalığından korunmanın bazı yolları bulunmaktadır. Bu yollar ise şunlardır;

 • Sigara ve alkolden uzak durulmalı: Hemen hemen tüm hastalıkların ana nedenleri arasında yer alan sigara ve alkolden uzak durulması gerek genel sağlığın korunması ve gerekse de mide sağlığının korunması açısından büyük önem teşkil etmektedir. Uzmanlar sigara dumanının dahi  hastalığın oluşmasında önemli bir rol alabildiğinin altını çizmektedirler.
 • Kişisel temizliğe önem verilmeli: Ana nedeninin doğrudan ağız yolu ile vücuda giriş yapan bakterilerin olduğunu belirtmiştik. Dolaysıyla tüm bakteriyel hastalıklarda olduğu gibi   bakterilerin vücuda giriş yapmasının ana nedeni ise günlük kişisel temizliğe yeteri kadar önem verilmemesinden kaynaklanmaktadır.
 • İştah açıcı ilaçlar yüksek dozajlarda kullanılmamalı: Özellikle doktor tavsiyesi dışında iştah açıcı ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü uzmanlar bu gibi ilaçların iç hastalıklarının meydana gelmesinde önemli roller alabildiğini belirterek uzak durulması gerektiğinin altını çizmektedirler.
 • Stresten uzak durulmalı: Çağımızın en önemli sorunlarından biri haline dönüşen stresin birçok sağlık sorunlarının meydana gelmesinde etkin rol alabildiği uzmanlarca vurgulanmaktadır. Dolaysıyla iç hastalıkları uzmanları  hastalığın meydana gelmesinde stres faktörünün de önemli rol alabildiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar özellikle de kronik stresin iç hastalıkların meydana gelmesinde önemli rol alabildiğini belirterek bireylerin stres faktöründen uzak durması gerektiğini veya stres faktörünün kontrolü hakkında bilgi sahibi olması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Mide ülseri hastalığından korunma yolları hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra mide ülseri hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Erken teşhisin hayati bir öneme sahip olduğunu belirterek henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini tekrar belirtmek isteriz. Sağlıklı günler dileriz.