Migren Nasıl Bir Hastalıktır?

Yazar Yorum Yap 1.356
Migren Nasıl Bir Hastalıktır?

Tedavisi mümkün olan nörolojik tabanlı bir baş ağrısı hastalığıdır. Migren sıradan bir baş ağrısı sınıfına girmez. Şikâyet amaçlı doktora en çok gidilen hastalıklardan bir tanesidir. Hormon aktivitesinin çok yoğun olduğu genç kadınlarda görülme oranı erkeklere göre 3 kat daha fazladır. Yapılan hesaplamaya göre kadın nüfusunun %20’si, erkeklerin ise %8’inin migren hastası olduğu ortaya konmuştur. Zonklayıcı ve şakak bölgesinde sabitlenen bir baş ağrısıdır. Yaşamı zorlayan ve hayat kalitesini düşüren migren ile ilgili daha detaylı bilgiler aşağıdadır.

Migren Nasıl Bir Ağrıdır?

Ataklar halinde ortaya çıkan bir ağrınız var ise bu büyük olasılıkla migrendir denebilir. Bazı insanlarda yıl içinde 2-3 defa olurken kimilerinde ise ay içerisinde 2-3 defa görülebilir. Hatta daha çok görüldüğü de olur. Çoğu zaman şiddetli bir ağrı vardır. Migren ağrılarını diğer ağrılardan ayıran en önemli detay ise ağrı ile birlikte oluşan bulantı, ses ve ışığa karşı oluşan hassasiyettir. Tüm bu yan etkiler nedeniyle de günlük yaşam kalitesini fazlası ile düşüren bir hastalıktır. Kişi günü tamamlamakta zorlanır hale gelir.

Nedenleri Nelerdir?

Genetik sebepler ilk sırada gelir. Migren hastası olan bir anne ya da babanız varsa sizin de bu hastalığa sahip olma olasılığınız yüzde 40’tır. Anne ve babası migren hastası olan bir çocuğun yüzde 75 olasılıkla migren hastası olması durumu söz konusudur.

Hormonal değişimler bir başka migren faktörüdür. Bu açıdan bakıldığında kadınlarda meydana gelme oranı çok daha yüksektir. Adet dönemlerinde migren hastası olan birisinin ağrıları daha da şiddetli bir hale gelebilir. Çoğunlukla tek taraflı, yoğun ve zonklayan bir ağrıdır.

Belirtileri Nasıldır?

Şiddetli baş ağrısı ilk belirtidir ama kesin migren anlamına gelmeyebilir. Çok şiddetli ağrıdır ve kişinin günlük yaşantısında yetersiz hale gelmesine sebep olur. Kişiyi yatak istirahatine zorlayabilir. Tek taraflı bir ağrı olması migren göstergesidir. Bazen başın sağ bazen de sol tarafında yer değiştirebilen bir ağrıdır fakat bu taraf değiştirmeler çok sık olmaz ve genellikle bir tarafa daha fazla eğilim vardır ve o tarafta çok daha fazla ağrı verir. Çok sık olarak şakaklarda olan bir ağrınız var ise ve bazen göz ve gözün arkasında da bu ağrılar oluyorsa muhtemelen migrensiniz demektir. Bunun dışında başın arka tarafı, alın ve kulağın hemen arka bölümünde de oluşan bir ağrıdır.

Bunların yanında aşırı derecede duyarlılık ve tepkisellik, depresif olma hali, gereksiz neşelenme durumları, donukluk ve durgunluk, dikkat azalması ve konsantrasyon güçlüğü, konuşurken takılma hali, ses, koku ve ışığa karşı duyarlılık, uyuma isteği, iştahta artış ya da iştahsızlık, aşırı su içme durumu, kabızlık veya ishal durumu da migrende sık olarak görülür.

En önemli belirtilerden birisi migren aurasıdır. Hastalar titreyen ve parıldayan ışık gördüklerini söylerler. Şiddetli olacak baş ağrılarından çok az bir zaman önce görülen nörolojik belirtilerdir. Ağrının ilk gelişme döneminde ya da başlamasından kısa bir süre önce oluşan görmeye ait ya da duyusal bir durumdur. Çoğu zaman 20 dakika kadar sürer.

Çeşitleri Nelerdir?

Tedavi açısından ne çeşit migren olduğunun bilinmesi şarttır. Toplumlarda en sık görülen aurasız migrendir. Bir diğeri de auralı olan migrendir. Auralı migreni olanlar zaman zaman aurasız da ataklar geçirebilirler.

Tedavi Yöntemi Nedir?

Klinik olarak tanının konulması gerekir. Uygun tedavi yöntemleri ile migrenden tümüyle kurtulmak mümkündür. Oluşan ağrılar seyrek ise kriz tedavisi uygulanarak ağrı atakları sonlandırılmaya çalışılır. Eğer haftada 1-2 defa ağrı atakları oluyorsa bu durumda koruyucu tedavi yöntemi devreye girer. Bazen sadece migreni tetikleyen nedenlerin ortadan kaldırılması atakları sonlandırmaya yetebilir. Ya da atak sıklığı azaltılabilir. Uzman kontrolünde kullanılan bazı ilaçlar tedavi aşamasında çok etkilidir.

İlaçlar ve rutin yaşam tarzının değiştirilmesi tedavi sürecinde en etkili yöntemdir. Yaşamınızı migrene göre düzenlemez iseniz çoğu zaman ilaç tedavisi tek başına fayda vermeyebilir.

Günlük yaşam içinde dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda sıraladık.

Baş ağrısı günlüğü tutmak önemlidir

Az ya da çok fazla uyunmamalıdır

Egzersiz sürekli yapılmalıdır

Stres ile başa çıkmayı öğrenmek gerekir

Uygun bir kiloya sahip olmak

Alkolden uzak durmak

Makalemizin girişinde belirtildiği gibi toplumlarda çok sık görülen bir hastalıktır ve şikâyet amaçlı en çok doktora gidilen hastalıkların ilk sıralarında gelir. Ama tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. Kronik migren vakaları da olmakla birlikte çok fazla rastlanılan bir çeşidi değildir. Doktor kontrolünde olmak, yaşam stilinizde değişikliğe gitmek, rütin hafif egzersizler yapmak ve stresle başedebilir donanımda olmak migren şikayetlerini büyük oranda giderecektir.

Etiketler
« Önceki konu