Miks Bağ Dokusu Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 2.483
Miks Bağ Dokusu Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Miks bağ dokusu hastalığı, ağırlıklı olarak skleroderma, lupus ve polimiyozit bazı bulgularıyla işaretlerinin birlikte seyretmesiyle karakterize olan iltihaplı romatizmal hastalıklarının arasında yer almaktadır. Hastalık çok nadir görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. 100 bin kişi içerisinde 2 – 3 kişide görüldüğünü görebilirsiniz. Hastalığın kadınlarda görülmesi erkeklerde görülmesine oranlar 9 – 10 kat daha fazladır.

Miks Bağ Dokusu Hastalığı Kimlerde Görülür? Riskli Gruplar Kimdir?

Miks bağ dokusu rahatsızlığında ortalama olarak başlangıç yaşının 37 olduğunu görüyoruz. Hastalık belirttiğimiz gibi çok sık şekilde görülmemektedir. Hastalığın sistemik lupus eritematozusa göre daha az görüldüğü görülmektedir. Hastalığın oluşmasının sebebi tam olarak bilinmiyor. Enfeksiyöz nedenler, çevresel faktörler ve vinilklorid şeklindeki kimyasal maddelere maruz kaldığınız takdirde hastalığı ileri götürebilirsiniz. Hastalık üzerinde yapılmış olan incelemelerde herhangi bir etnik veya ırksal farklılıklar görülmüyor.

Miks Bağ Dokusu Hastalığı Belirtileri

Hastalığın belirtileri çok fazladır. Belirtilerinin çok çeşitli olduğunu görebilirsiniz. Hastalığa sahip olan kişilerde el eklemlerinde ağırlıklı olmak üzere şişlikler ve ağrılar görülebilmektedir. Ellerde ise puffy yani pufidik denilen şişlikler görülebilmektedir. Bunun yanı sıra kaslarda güçsüzlük ve kas ağrıları da meydana çıkabilmektedir. Stresle ve soğuk ile beraber kişilerin parmaklarında gelişmekte olan mor, beyaz ve kızarıklıklar gibi ağrılı durumlar meydana çıkabilmektedir. Hastalığa sahip olan kişilerde genel olarak belirtiler halsizlik, kilo kaybı ve ateş şeklinde ilerleme göstermektedir.

Miks Bağ Dokusu hastalığı olan kişilerde ellerde sklerodermada olduğu gibi deride kalınlaşma, sertleşme ve cilt altında yapışma gibi rahatsızlıklar da görülebiliyor. Hastalığa sahip olan kişilerin %90’ından fazlasında ise Raynaud fenomeni gelişim göstermektedir. Aynı zamanda hastaların yemek borusu hareketlerinde bozulmalar, farklı derecelerde kas dokucu ve akciğer tutulumlarıyla yutma güçlükleri görülebilmektedir.

Hastalıkta birbirinden farklı kalp hastalıkları da görülebilmektedir. Kalp yetmezliği, ritim bozuklukları ve kalp kası tutulması gibi kalp rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir. Hasta olan kişilerde kan hücrelerinde azalmalar ve enfeksiyona yatkınlık şeklinde sorunlar oluşturabilmektedir. Yüksek kan basıncı ve böbrek tutulumu da hastalığın ilerleme seyrinin değişikli göstermesine sebep olabilmektedir. Aynı zamanda lenf bezlerinin büyümesi, yüksek ateş, dalak ve karaciğer büyümesi de görülebilmektedir. Hastalığa sahip olan kişilerin %10’unda beyin tutulması oluşabilmektedir.

Miks Bağ Dokusu Hastalığı Teşhisi

Hastalığın tespit edilmesi noktasında hemogram yani kan sayımı, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, CRP, TSH, ESR gibi rutin analizler yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra anti – nükleer antikor (ANA) ve ENA profili, anti-dsDNA, idrar analizi, kompleman 3 ve 4 seviyesi, anti-fosfolipid panel, akciğer grafisi ve ekokardiyografi gibi testlere de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu testlerle beraber hastalığa bağlı olan sistem ve organlardaki tutulmalarda araştırılmaktadır.

Miks Bağ Dokusu hastalığına sahip olan hastaların neredeyse hepsinde çok yüksek bir seviyede RNP ve ANA pozitif olmasıyla beraber farklı bulgularda bulunmaktadır. Hastalıklarda yer alan diğer bulgular ise şu şekilde olabilmektedir:

-Artrit, myozit yani kas iltihabı, raynaud fenomeni (soğuktan veya stresten dolayı parmakların uç bölgelerinde kırmızı, beyaz veya mor renk değişimlerinin oluşmasıyla beraber uyuşmalar görülmesi) problemleri.

-Parmak derisinde kalınlaşma ve sertleşmeyle beraber şişkinlik özellikle ödem şişkinliği oluşması.

Hastalıkta bu şekilde belirtiler ve bulgularla beraber teşhis yapılacağı sırada bunlara ek olarak tutulan organ veya sisteme göre farklı belirtilerin ortaya çıktığı da görülebilmektedir. Hastalıkta tutulan organa göre meydana gelebilecek rahatsızlıklar şu şekildedir:

-Akciğer tutulması: akciğer zarında sıvı toplanması, pulmoner hipertansiyon, akciğer dokusunun tutulması

-Kalp tutulması: kalbin zarında sıvı birikmesi, kalp dokusunda tutulma oluşması, kalp fonksiyonlarında bozukluklar, kalp yetmezliği ve kalp damarlarında tutulma görülmesi

-Böbrek, sinir ve damar tutulumu: vaskülit (damar iltihabı)

-Deri tutulması: Damar vaskülitine uyan cilt döküntülerinin oluşması, palpable purpura

Hematolojik tutulma: Kan hücrelerinde anormal seviyede gider, kan hücrelerinde artış ve azalma

Miks Bağ Dokusu Hastalığı Tedavisi

Miks Bağ Dokusu hastalığı tedavisi hastalarda yaşanmış olan tutulum özelliklerine göre değişim gösterebilmektedir. Hastalığın tedavi edilmesi sırasında yaşanan bulguları bir an önce baskı altına alarak hastalığı uzun süre boyunca kontrol altına alacak olan tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu noktada romatizma ilaçları etkisini göstermeye başlayana kadar kortikosteroid tedavisi başlanmaktadır. Kortizonun bu noktada çok uzun süre kullanılan bir ilaç olmadığını söyleyebiliriz. Kortizon genellikle hastalığın tedavisi sırasında akut evresinde kullanılmaktadır ve sonrasında kontrollü bir şekilde azaltılmaktadır.

Hastalığın tedavisi sırasında ilaç seçimini ise polimiyozit, lupus ve skleroderma arasından hangisinin belirtileri ağırlık gösteriyorsa ek olarak hastaya ait olan özelliklerde göz önünde tutulmaktadır. Hastalığın tedavisi noktasında tercih edilen birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları; azathioprin, düşük doz metotreksat, leflunamid, siklofosfamid, mycofenolat mofetil, rituximab ve immünglobulin gibi tedavi seçenekleri uygulanabilmektedir. Bu tedavilerden hangisinin uygun olduğu doktor tarafından yapılan incelemeler sonucunda belirlenmektedir. Tedavi şekli ne kadar doğru belirlenirse hastalığın şekli o kadar iyileşerek ilerleyecektir. Bu hastalığa bağlı olarak görülen ölümler ise çok nadir meydana gelmektedir. Ölüm durumu geç kalınan teşhislerde, tedavi olmayan kişilerde veya şiddetli tutulumlarda meydana gelmektedir.

Miks Bağ Dokusu Hastalığı Olanlara Öneriler

Miks Bağ Dokusu hastalığı olan kişilerin doktorlarının önerilerine çok iyi şekilde dikkat etmesi ve verilen ilaçları kullanması gerekmektedir. Aynı zamanda hastalık sonucu meydana çıkma ihtimali çok yüksek olan rahatsızlıklar tansiyon ve şeker hastalığı şeklindedir. Bu hastalıklar sizinle kalıcı olacağı için beraber yaşamayı da öğrenmeniz gerekmektedir. Stres her hastalığın ilerlemesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden yoğun gelecek kaygısı yaşamamaya dikkat etmelisiniz. Miks Bağ Dokusu hastalığı tedavi edilebilen bir hastalıktır. Fakat uzun süreli bir tedavi süreci olduğunu unutmamalı ve buna göre hareket etmeniz gerekmektedir.

Hastalık süresi içerisinde egzersiz yaparak kas gücünüzün daha fazla artmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu şekilde eklemlerinize binen yükü azaltacağınız için eklem ağrılarınız da minimum seviyeye düşecektir. Beslenmeniz sırasında kas, kalp, damar, iskelet sisteminiz için gerekli olan omega – 3 desteğini mutlaka almalısınız. Haftada 3 defa balık tüketemiyorsanız bu noktada doktorunuzun önermiş olduğu omega 3 desteğini kullanabilirsiniz.

Hastalık süresince egzersiz yapmayı planlıyorsanız mutlaka doktorunuzun sizlere belirttiği ayrıntılara dikkat ederek egzersiz yapmaya dikkat etmelisiniz. Egzersiz seçimi yaşınıza ve bedensel özelliklerinize uygun olmalıdır. Romatizma hastalıkları aşırı yorgunluk ile stresi sevmeyen hastalıklardır. Bu yüzden yorucu özelliklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Etiketler