Mirizzi Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavi yolları

Yazar Yorum Yap 3.471
Mirizzi Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavi yolları

Mirizzi Sendromu Nedir

Mirizzi sendromu safra kesesindeki taşların safra kanalını tıkadığı hastalıklardan biridir. Dış safra yollarını ilgilendiren ve nadir olarak rastlanan bu sendrom iyi huyludur. Her ne kadar modernleşmiş olsa ve pek çok durumda işe yarasa da çeşitli görüntüleme teknikleriyle her zaman Mirizzi sendromunda taşlarla tıkanan ya da aşınan kanallar belirlenememektedir. Safra karaciğer tarafından üretilen ve safra kesesinde depolanan, kanalla onikiparmak bağırsağına akıtılan bir sıvıdır. Öd adıyla da bilinen  % 97’si sudan oluşan safra salgısı ölen alyuvarların parçalanmasıyla açığa çıkan bilirubin maddesi,  safra asitleri ve tuzları,  kolesterol, elektrolit ve bazı enzimler içermektedir. Açık sarı bir renge sahip olan akıcı kıvamdaki safra depolanacağı keseye dolduğunda biraz daha koyulaşmakta ve tadı daha da acılaşmaktadır.

Mirizzi Sendromunun Nedenleri Ve Belirtileri

İlk defa 1948 yılında Arjantinli doktor Pablo Mi-Rizzi’nin tanımladığı  Mirizzi sendromunda ana safra yoluna dıştan bir bası söz konusudur. Bu bası nedeniyle hastalarda bazı şikâyetler ortaya çıkmaktadır. Sendromun oluşması iki şekilde gerçekleşir. Biri safra kesesindeki taşların ana safra yolunda sıkışmaya ve daralmaya yol açması, diğeri de ana safra yolunu duktus sistikus adlı safra kanalında bulunan taşların sıkıştırmasıdır. Mirizzi sendromu karın ağrısı, iltihaplanma, sarılık kandaki fosfataz ve bilirubin değerlerinin yükselmesi şeklinde belirtiler vermektedir.

Mirizzi Sendromu Tanısı

1989 yılından beri Mirizzi sendromu kanal basısının tipine ve kanal darlıklarına göre dört tipe ayrılarak incelenmektedir.  Sınıflandırmaya sonradan beşinci bir tip daha eklenmiştir. En sık rastlananı Tip I’dir. Yukarıda belirtilen şikâyetlerle doktora gelen bir hasta öncelikle kanal daralmasını ve taş oluşumlarını görebilmek amacıyla ultrasonografik tetkike yönlendirilmektedir.  Ultrasonografinin yeterli gelmediği durumlarda bilgisayarlı tomografiye de başvurulur ve safra kanalının çapı hesaplanır. Ayrıca manyetik rezonans yöntemi de tanı için kullanılabilir. Tanının doğrulanabilmesi için endoskopik rektograd kolanjiopankreatografi  ( ERCP) yöntemi de kullanılabilmektedir. Bu yöntem tanıdan başka tedavi amaçlı da kullanılabilmektedir.

Mirizzi Sendromunun Etkileri Ve Tedavisi

Safranın görevi yağları koloidal parçacıklara dönüştürerek lipaz enziminin etkisini kolaylaştırmaktır. Aksi halde yağların sindirimi aksayacaktır. Aynı zamanda sindirilmiş yağların ve yağda eriyen vitaminlerin bağırsaklardan emilmesini de kolaylaştıran safra dışkıya renk de vermektedir.  İçeriğindeki bilirubin maddesi dışkıyla birlikte atılırken kolesterol ise yeniden emilerek vücutta kalmaktadır. Kanalların tıkanıklığı nedeniyle bağırsağa akıtılamayan safra kana karışmakta ve sarılığa neden olmaktadır. İşte bu yüzden taşlar nedeniyle koledok kanalının tıkanmasıyla ortaya çıkan Mirizzi sendromu cerrahi yollarla tedavi edilmektedir. Cerrahinin risklerini engellemek için erken tanı önem kazanmaktadır.

 

 

 

Etiketler