Mitral Stenoz Nedenleri,Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 4.561
Mitral Stenoz Nedenleri,Belirtileri ve Tedavisi

Önemli Noktalar

 1. Mitral stenoz kalpteki mitral kapak açıldığında genellikle sertlik veya yara izi nedeniyle daralır.
 2. Mitral kapak, kalbin sol tarafında, iki odacık arasında bulunur: atriyum ve ventrikül.
 3. Mitral stenoz genellikle egzersiz sırasında veya yatarken nefes darlığına neden olur.

Mitral kapak, kalbin sol tarafında, iki bölme arasında bulunur: atriyum (üst) ve ventrikül (alt). Kan, sol atriyondan mitral kapaktan ve aorta giderken sol ventriküle pompalanır. Sağlıklı mitral kapak kanın geçmesine izin verir, ancak geri akmasını önler.

Mitral stenoz, mitral darlığı olarak da bilinir, mitral kapak açılması daraldığı zaman olur. Bu, yeterli miktarda kan akmaması anlamına gelir. Bu, yorgunluk, solunum zorluğu, kan pıhtılaşması ve kalp yetmezliği gibi çeşitli konulara neden olabilir.

Romatizmal ateşten kaynaklanan skar oluşumu mitral stenozunun önde gelen nedenidir. Bazı ülkelerde romatizmal ateş yaygın olmakla birlikte, streptokok enfeksiyonlarının erken tanınması ve tedavisi nedeniyle Birleşik Devletlerde nadir görülmektedir.

Mitral Stenoz
Mitral Stenoz

Mitral Stenoz Neden Olur?

Mitral stenoz tipik olarak romatizmal ateşten kaynaklanır. Genellikle bir çocukluk hastalığıdır ve vücudun streptokok bakterileri ile olan bir enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisinden kaynaklanmaktadır. Strep boğazı veya kızarıkuğun ciddi bir komplikasyonudur.

Akut romatizmal ateşten en fazla etkilenen vücudun organları eklemler ve kalp. Eklemler çok iltihaplanabilir ve geçici veya bazen kronik özürlülüğe neden olabilir. Kalbin astarı (endokardit), kalp kası (miyokardit) ve kalbi çevreleyen zar (perikardit) iltihaplanabilir.

Mitral kapak (veya kalp kapakçıklarından herhangi biri) karıştıkça, romatizmal kalp hastalığı olarak adlandırılan kronik kalp rahatsızlığı ortaya çıkar. Bu durumun klinik belirtileri ve belirtileri, romatizmal ateş atağı sonrası 5 ila 10 yıl sonrasına kadar ortaya çıkmayabilir.

Amerikan Kalp Derneğine (AHA) göre, çoğu ABD mitral stenoz vakası, antibiyotik kullanımından önce romatizma ateşi olan yaşlı erişkinlerde görülmektedir. Ayrıca, romatizmal ateşin yaygın olduğu ülkelerden gelen insanlarda da ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir.

Mitral Stenoz Neden Olur
Mitral Stenoz Neden Olur

Bazı kişileri mitral stenozuna karşı daha duyarlı hale getiren faktörler belirsizdir ancak American Heart Association’a göre kadınların erkeklerden daha fazla risk altında olduğu tahmin edilmektedir.

Bir doğuştan kalp defekti bebekte mitral stenozuna neden olabilir. Kardiyovasküler Tıp Araştırma derlemesine göre, bu durumla doğan bebeklerin genellikle cerrahiye ihtiyaçları vardır.

Nadiren de olsa, kalsiyum birikebilir ve mitral kapağın daralmasına neden olabilir. Mitral stenozu için diğer daha seyrek nedenler şunlardır:

 • Tümörler
 • Kan pıhtıları
 • Radyasyon tedavileri
 • Valfler üzerinde kalsiyum oluşumu
 • Doğuştan kalp kusurları

Mitral Stenoz Belirtileri Nelerdir?

Mitral Stenoz Belirtileri
Mitral Stenoz Belirtileri

Mitral stenoz genellikle egzersiz sırasında veya yatarken nefes darlığına neden olur.

Diğer ortak belirtiler şunlardır:

 • Öksürük, kanlı veya kanlı
 • Göğüs ağrısı veya göğüs rahatsızlığı
 • Yorgunluk
 • Ayak bileğinde veya ayaklarda şişme
 • Solunum yolu enfeksiyonları
 • Erik renkli yanaklar
 • Mitral stenozu şiddetliyse, kalp çarpıklığınızı veya hızla yenildiğinizi hissedebilirsiniz.

Nadiren, göğsünüzde rahatsızlık hissedebilirsiniz. Göğsünüz sıkı veya daralmış hissedilebilir veya göğsünüzden dışarıya yayılan bir ağrı hissedebilirsiniz.

Bazı vakalarda, mitral stenozu semptomlara neden olmayabilir veya semptomlar sadece egzersiz sırasında görülebilir. Vücudunuz bir enfeksiyon ya da hamilelik gibi stres altına girdiğinde belirtiler gelişebilir.

Sık görülen semptomlara ek olarak, bu konudaki çocukların büyümesi daha yavaş olabilir.

Mitral Stenoz Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuzun mitral stenozu teşhisi için kullanabileceği çeşitli testler vardır:

Steteskop

Doktorunuz kalbinizi bir stetoskop ile dinleyecektir. Bu durumda olan insanlarda, kalp çoğu zaman gülünç ve dalgalanma gibi olağandışı sesler üretir. Bize göre, kalpte “mırıltı”, aritmi ve akciğer sıvıları mitral stenozunun göstergeleridir.

Görüntüleme Testleri

Doktorunuz tanıyı doğrulamak için yanı sıra aşağıdakilerin de dahil olduğu sorunun özgün nedenini tayin etmek için çeşitli görüntüleme testleri kullanabilir:

 • Ekokardiyogram, ultrason dalgalarıyla üretilen kalbin yapı ve işlevinin bir görüntüsüdür. Bu, en çok kullanılan tanı testidir.
 • Göğüs Röntgeni kalp ve akciğer görüntüleri sağlar.
 • Transözofageal ekokardiyografi (TEE), ultrason dalgaları yayan bir cihaz özofagusunuza bağlandığında üretilen kalbe ait bir görüntüdür. Bu yöntem, özofagus kalbin hemen arkasında olduğundan, geleneksel yankıdan daha ayrıntılı bir resim yaratır.
 • Kardiyak kateterizasyon, kolunuza, uylukunuza veya boynunuza yerleştirilen uzun, ince bir tüpdür ve kalbinize diş açılmıştır. Bu, doktorunuzun kalbin kan damarlarının görüntüsünü alma da dahil olmak üzere çeşitli testler yapmasını sağlar. Bu en invaziv ve riskli prosedür, aynı zamanda en doğru prosedürdür.

Kalp Ritminde Düzensizlikler İçin Testler

Ritim anormallikleri için kalbinizi izleyebilen testler şunları içerir:

 • Elektrokardiyogram: kalbin elektriksel aktivitesinin bir kaydı
 • Holter izlemesi: kalbin elektriksel aktivitesi belirli bir süre boyunca giyilen taşınabilir bir gözlem cihazını kullanarak kaydedilir (genellikle 24 ila 48 saat arasında)

Stres Testleri

Doktorunuz orta düzeyde aerobik aktivite gerçekleştirmenizi, ardından kalbinizin fiziksel strese nasıl tepki verdiğini belirlemek için egzersiz yaparken sizi izleyebilir.

Mitral Stenozu Nasıl Tedavi Edilir?

Mitral stenozu tedavisi belirtilerinize ve durumun şiddetine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Herhangi bir semptomunuz yoksa ve hafif mitral stenozu varsa, herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayabilir.

İlaçlar

Mitral stenozu semptomlara neden oluyorsa, doktorunuz ilaç reçete edebilir. Bunlar, sorunu mitral kapağınızla tamir etmezlerse de belirtilerinizi tedavi etmeye yardımcı olabilirler. Doktorunuzun reçete edebileceği ilaç türleri arasında:

 • Antikoagülanlar (kan tinerleri)
 • Diüretikler (artan idrar çıkışı sayesinde sıvı birikimini azaltmak için)
 • Antiaritmikler (anormal kalp ritmini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar)
 • Beta blokerler (kalp atış hızınızı azaltmak için kullanılan ilaçlar)

Valvüloplasti

Doktorunuz mitral balon valvüloplasti yapmayı seçebilir. Sadece ilaca kıyasla daha fazla tedaviye ihtiyacınız olursa, ancak mitral kapağınız kalp ameliyatı gerektirecek kadar zarar görmüyorsa, bu işlem bir seçenektir. Bu, bir damarı bir damar vasıtasıyla ve kalbinize takılı halde bir tüpün (kateter) geçirilmesini içerir. Bir kez mitral kapaktaysa, doktor kapağı genişletmek için balonu şişirir. Bazı durumlarda, bu prosedüre bir kereden fazla uğramanız gerekebilir.

Ameliyat

Ameliyat gerekli olabilir. Doktorunuz, varolan mitral kapağınızı düzgün şekilde çalışması için ameliyatla onarabilir. Eğer bu mümkün değilse, mitral kapağınızın yenisiyle değiştirilmesi gerekebilir. Değiştirme, biyolojik (örneğin bir inek, domuz veya insan kadavrasından) veya mekanik olabilir.

Mitral Stenozu Nedeniyle Oluşabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Algılanmazsa veya tedavi edilmezse, mitral kapak stenozu ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Çoğu zaman, bu müşteriler aritmi geliştirecektir (düzensiz kalp atışı). Çoğu vakada kalbin üst odaları titrek olarak atriyal fibrilasyon gelişir. Algılanmazsa veya tedavi edilmezse, mitral kapak stenozu ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Endokardit (kalp enfeksiyonu) ve kalp yetmezliği meydana gelebilir.

Mitral kapak stenozu da akciğerleri etkiler. Akciğerlerde sıvı birikimi (pulmoner ödem) ve pulmoner hipertansiyon, mitral kapak stenozu sonucu gelişebilir.

Sonuçları Geliştirmek İçin En İyi Uygulamalar

Yaşam tarzı değişiklikleri mitral kapak stenozunu tamir edemezse de belirtilerinizi hafifletebilir veya sorunun kötüye gitmesini önleyebilir.

Doktorunuz, diyetinizde değişiklik yapmanızı önerebilir. Bunlar tipik olarak daha az tüketmeyi içerir:

 • alkol
 • kafein
 • Diğer uyarıcılar (öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları gibi)
 • tuz

Sizin için sağlıklı olan bir ağırlığa ulaşmanız ya da korumanız gerekir. Doktorunuz size uygun olmama veya kalmanıza yardımcı olmak için egzersiz yapmanızı söyleyebilir. Bununla birlikte, egzersiz rejiminin durumunuzu dikkate alması gerekir; çünkü çok şiddetli egzersizler belirtilerinizin patlamasına neden olabilir.

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »