Miyofasiyal Ağrı Sendromu Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Yazar Yorum Yap 3.631
Miyofasiyal Ağrı Sendromu Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Miyofasiyal

Kas sisteminde meydana gelen bir rahatsızlık olan miyofasiyal ağrı sendromu, akut veya kronik travmalara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bölgesel kas ve iskelet sistemi ağrılarından oluşmaktadır. Ağrının yeri ve ağrıma zamanı değişiklik göstermektedir. Eklem dışı romatizma olarak da kabul edilmektedir. Vücutta mekanik yayılım gösteren miyofasiyal ağrı sendromu, kas dokusunun çalışma kusuru olarak tanımlanmaktadır. Kalıcı hasarlara neden olmamasına karşı, yaşam kalitesini etkileyebilen ağrılardır.

Hastalığın tetik noktaları bulunmaktadır. söz konusu tetik noktalara bastırıldığında ağrı yayılma göstermektedir. Bu nedenle masaj genellikle iyi gelmemektedir. Bu hastalığın en sık görüldüğü kişiler genellikle ayakta çalışmaktadır. Yine en sık görüldüğü yer ise sırt bölgesidir.

Miyofasiyal
Miyofasiyal

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Neden Olur?

Miyofasiyal Ağrı Sendromu
Miyofasiyal Ağrı Sendromu

Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan hastalık, genellikle uzun süre ayakta kalan kişilerde görülmektedir. Kaslara ani baskılar yapılması hastalığı tetikleyen unsurların başında gelmektedir. Ayrıca genetik faktörler, yorgunluk ve stres ağrıların başlıca nedenlerini oluşturmaktadır. Oturarak çalışan kişilerde ise oturma bozuklukları ve rahatsız koltuklar miyofasiyal ağrı sendromuna neden olmaktadır. Bu nedenle sırt desteği ve yumuşak minderler kullanılmalıdır.

Giyim esnasında yapılan yanlışlar da hastalığı tetikleyen bir başka unsuru oluşturmaktadır. Aşırı dar kıyafetler ve yanlış kesim elbiseler ağrılara neden olmaktadır. Uzun süre hareketsiz kalmak kasların hamlamasına neden olacağı için zamanla kronik ağrılara dönüşmektedir. Bunların yanı sıra beslenme bozuklukları özellikle de B vitamini eksikliği hastalığı tetikleyen nedenlerdendir. Hastalığın tanısı kan tahlilleri ve görüntü yöntemleri ile sağlanmaktadır. Tanının konulmasından sonra uygun görüldüğü takdirde ilaç tedavisine başlanmaktadır.

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Tedavisi

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Tedavisi
Miyofasiyal Ağrı Sendromu Tedavisi

Miyofasiyal ağrı sendromu teşhis edildikten sonra tedavi sürecinin hemen başlaması gerekmektedir. İlk olarak fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastalara düzenli yapmaları için egzersizler önerilmektedir. Bunun yanı sıra hastalığın seyrine göre ilaç tedavisi de başlatılmaktadır. Bu hastalıkta genellikle kas gevşetici yöntemler uygulanmaktadır. Fiziksel uygulamalı krem ve merhemlerin yanı sıra kapsül ilaçların yardımına da başvurulmaktadır. Ayrıca kilit noktalar belirlenerek iğne tedavisi de uygulanabilir. Bu doktorun karar vereceği bir uygulamadır.

Kas yapısının güçlendirilmesi bakımından ve ayrıca ağrıları tetikleyen gıdaların vücuda alınmaması için diyet uygulamasına da başvurulmaktadır. Hekim tarafından hazırlanan diyet listesine uyulması, hastalığın durmasına yardımcı olmaktadır. Sürekli ayakta kalan ya da uzun süre oturarak çalışan kişiler ise ortopedik ürünlere yönlendirilmektedir. Ortepedik ayakkabı ve minderler, sırt destekleri ağrıların azalmasını sağlamaktadır. Hastaların vücutlarını yormamaları ve ani kas hareketlerinden kaçınmaları gerekmektedir.

Hastalık Tekrarlar Mı?

Tedavi sürecinin ardından hastalığın tamamen geçeceğini söylemek mümkün değildir. Kendini tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle hastaların kendilerine sürekli dikkat etmeleri gerekmektedir. Ortopedik ürünlere önem verilmeli ve duruş, oturuş bozukluklarının düzeltilmesi gerekmektedir.

Mümkünse ortopedik yataklar kullanılmalı ve düzenli uykuya önem verilmelidir. yorgunluk ve uykusuzluğun hastalığı tetiklediği unutulmamalıdır.

« Önceki konu