Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi (MPS) Nedir? Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 2.159
Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi (MPS) Nedir? Nasıl Yapılır?

MPS, kalp-damar hastalıklarının teşhisi için kullanılan bir testtir. Kişide kalp- damar hastalığının olup- olmadığı, kalp kasının kanlanmasında bir sorun ya da kişi kalp krizi geçirdikten sonra kalp kasının canlılığı tespit edilir. Vücut için tüm organların ayrı bir önemi vardır ama kalp sağlığı sağlıklı bir yaşam için ayrıca bir öneme sahiptir. Kalp sağlığını korumak için sigara ve alkolden uzak durmak, aşırı kilodan ve ani duygu değişimlerine karşı dikkatli olmak gerekir. Özellikle kalp- damar hastası olan hastalar kalp sağlıkları için daha dikkatli yaşamaları gerekir. İşte MPS testi de kalp- damar hastalıkları olanlar için geliştirilmiş bir testtir. Bu test sayesinde göğüste yaşanan ağrıların ya da rahatsızlıkların kalple ilgili olup olmadığı tespit edilmiş olur.  Ayrıca kalp- damar hastalarının hastalığının derecesi hakkında bilgi verir. Hastalığın ciddiyeti tespit edilmiş olur. Yine kişinin kalp krizi geçirip- geçirmediği, geçirdi ise krizin derecesi tespit edilmiş olur.

MPS testi sabah aç karna yapılır. 2 şekilde yapılan testin birincisi efor testi yani fiziksel stres testi ikincisi ise farmakolojik stres testidir. Bu testlerden hangisinin yapılması gerektiğine alanında uzman doktor karar verir. Kalp ile ilgili rahatsızlıklara kardiyologlar ve kalp-damar uzmanları ilgilenir.

Fiziksel Stres testi koşu bandı üzerinde yapılır ve kişi bu koşu bandı üzerinde yürütülür. Ve giderek koşu bandı hızlandırılır. Tabii kişi bu koşu bandı üzerinde iken bazı cihazlara bağlıdır ve bu cihazlarda kişinin kan basıncı ve EKG’si takip edilir. Bu test mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Çünkü efor testi sırasında efor testi yapılan kişi de çeşitli komplikasyonlar meydana gelebilir. Örneğin: mide bulantısı, göğüste ağrı, başta dönme, ritim bozuklukları olabilir. Bu etkiler ortaya çıktığında testin bitirilme kararı verilir.

Farmakolojik stres testinde egzersizin en hızlı anında damar yoluyla kişiye radyoaktif ilaç verilir. Bu test birden fazla aşamadan oluşur ve bu aşamalar sırasında kişi dinlendirilir ve ilaç verilir. Sonuçları doktor değerlendirir. Bu testte de efor testinde olduğu gibi olası yan etkilere karşı hastanın yanında mutlaka doktor bulunur.

MPS testi için hastanın yapması gereken bazı hazırlıklar vardır. Bunlardan ilki mutlaka teste aç gelinmesi gerektiğidir. Teste rahat kıyafetlerle gidilmeli, belden yukarısının çıplak olacağı unutulmamalıdır. Çünkü bu bölgeye Ekg ve elektrotlar takılır. Erkekler bu aşama için göğüs kıllarını traş etmeleri gerekir. MPS testi yaptıracakların yanında refakatçi olmalıdır. Ayrıca bu kişiler testten bir gün önce çay, kahve, kola içmemelidir. Şeker hastası olanlar yanlarında insülinlerini getirmelidir. Bu teste girecek hastanın birkaç gün önceden kullanılması gereken ilaçlar vardır ve bu ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır. Eğer hasta yapılması gerekenleri yapmadan teste girerse sağlıklı sonuçların alınmasına engel olmuş olur.

MPS testi sırasında vücuda radyoaktif madde verildiği için bu testten çıkmış hastaların 24 saat boyunca çocuklardan, hamilelerden uzak durması gerekir. Ayrıca bu testi emziren bir anne yaptırdıysa bebeğini 24 saat boyunca emzirmemelidir. Bu süre içinde biriken süt sağılıp, atılmalıdır. Bu süt bebeğe içirilmemelidir.  Testin yan etkileri olabileceği için testten sonra da hastanın yanında birileri olmalıdır. Özellikle hasta evine dönecekse yanında bir yakını olmalı ve özel araç ile seyahat etmelidir. Testten sonra özellikle şeker hastaları mutlaka bir şeyler yemelidir. Diğer hastalarında yemeleri, içmeleri, duş almaları ile ilgili bir kısıtlama yoktur.

Kalbin yaşamın devamlılığı için önemi mutlaka bilinmelidir. Unutulmamalıdır ki vücudumuza aldığımız besinlerin oksijen ile temas etmesinden ve bu besinlerin parçalanıp vücudumuzun her hücresine iletilmesinden kan görevli olmaktadır ve kanı da vücudumuza pompalayan, işlevini yerine getiren kalptir. Bu sebeple özellikle kalp hastaları gereken tüm test ve tetkiklerini yaptırmalı, doktor kontrolü dışında ilaç kullanmayıp, doktor tavsiyesi ile kullanması gereken ilaçlarını kullanmalı ve bu kullanımı düzenli bir şekilde yaparak takibini yapmalıdır.

Etiketler