Miyokardit Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.012
Miyokardit Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Miyorakdit,halk dilinde kalp kası olarak bilinir. Kalbe yerleşen enfeksiyon kalp kasına zarar vermeye başlar. Bu virüs iltihabın oluşmasına kadar gider.Kalp kasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Çok fazla yaygın enfeksiyon ile gelişir. Yüksek ateşe sebep olan bazı hastalıklarda hızlanır. Akla ilk gelen ateş türü hastalıklardan birisi difteri ve gribe bağlı virüslerdir. Ayrıca romatizma hastalıklarında da bu tür sorun ile karşı karşıya gelme lüksü yüksektir.Trişinoz, riketsiya bakterileri eğer vücut içine yayılmış ise ve bakterinin seyri şiddetlenmiş ise bu kalbin direk zarar görmesine ve kalp kasının zedelenmesine neden olacaktır.

 

Kalp kasının  hasar görmesi tehlikeli enfeksiyonlar ile gelişir.Bununla beraber cinsel yolla bulaşan bazı tehlikeli bakterilerde kalp kasını yormakta ,zarar vermektedir. AİDS sayabileceğimiz en riskli bakteri türüdür. Ölümcül olabilmektedir. Bağ dokusu zayıf kişilerde bağ dokusunda hastalıklar meydana gelir. Bu hastalıklarda enfeksiyon riski çoğalır ve dağılımı hızlı olur. Ayrıca zararlı kimyasal maddelere dayanan ürünlerin kullanımı ve besinlerin tüketilmesinde de bu enfeksiyonların yaygınlaşması ve bakteri üretmesi mümkün sayılabilmektedir.Bazen altında hiç bir hastalık yatmayan miyokarditlerde gelişmektedir. Bunun nedeni kalıtsal genetik hastalıkların anne ve babadan direk olarak çocuğa da geçme şeklidir.

 

Enfeksiyonların miyokardite dönüşmesi 3 çeşitli  bakteri ile alakalıdır. Bunlar : difteriye bağlı durumlarda ateşin çoğalması ve bakterinin erken önlem alınmadan  risk oluşturması, kalp kasına zarar veren nedenler arasındadır. Daha sonra genetik faktörlere dayalı sebeplerde de bu tür olasılıkların ortaya çıkması normal bir durumdur. Bazı kalıtsal sorunlar direk genetik yöntem ile geçer ve kişi bundan olumsuz etkilenir. Fakat tedaviye erken cevap vermek riski uzun süre engeller. Romatizma hastalıklarına bağlı,bağ dokusu hastalıkları ve eklem ağrıları bu bakterilerin iltihaba dönüşmesine neden olmaktadır. Bir diğer faktör  ise,romatizma hastalığıdır. En sık gece yaşanır ve kişi uykusundan eder. Çeşitli kas hapları veya ağrı kesicileri geçici süreliğine acil durumlarda kullanılabilir.

 

Kalp Kası İltihabı Belirtileri Nelerdir?

 

Eğer kalp kası işlevinde bozukluklar varsa ve diğer kaslara göre kalp kası zayıf kalıyorsa kalp kası hastalığı başlamış demektir. Ateşin sık olması ve çeşitli bakterilerle düşmemesi ve iltihabın fazla yaygın olması durumlarında kalp kası yorgun düşecek ve bu bakterilerle savaşamayacaktır. Bu güçsüzlük kalp yetmezliğine hatta kalp krizine kadar gidebilir. Kalp kasında ve kalp kapakçığında ağrı duyarsanız ,kardiyoloji bölümüne giderek kalp sağlığınızın ne durumda olduğunu öğrenmeniz gerekir.Kalbin ritm değerleri sağlıklı bir kalpte olması gerektiği değerlerde atar. Eğer bu fazlalaşır veya nabızda şiddetli düşmelere neden olursa kalp kası hastalığı bunu tetikleyebilir. Zaten bu gibi durumlarda ilk hissedilen şey, göğüste baskı oluşması ve ağrının artmasıdır. Rahat nefes alamama ve bilinç kaybı ile birlikte göz kararması yaşanır. Hasta kalbindeki hasarı fark etmeden kalp yetmezliği hastalığının içinde yerini alır. Kimileri bu durumu atlatamıyor ,çeşitli kalp krizlerinde ciddi kayıplar yaşıyor. Ölüm ile sonuçlanan risk içeren bir hastalıktır. Kalp kası basite alınmamalıdır. Belirgin olarak gözlemlenen bir diğer belirti ise hastanın sürekli halsiz ve etrafına boş gözlerle bakmasıdır. Sıvı tutulması oluşabilir ve kalp ve ya akciğer bölgelerinde ödem riski oluşabilir. Ödem en korkunç bir belirtidir. Bazıları ödemden dolayı diğer sağlıklı organlarını da kaybetmekte hatta hayata veda etmektedir. Nabız düşmesi ve nabızda meydana gelen düzensizlikler kalp  kası hastalığının en etkin belirtileri arasındadır.

 

Kalp Kası İltihabı Tanısı Nasıl Konulur?

 

EKG çekimleri ile beraber kalp önce dinlenmeye alınır ve ritmde gelişen bozukluklar,nabızda oluşan düşmeler mercek altına alınır. Kalbin çok hızlı artması nedeni ile,miyokardit bulgusu izlemlenebilir ve tanı doktor tarafından konulabilir.Çekilen kalp filminde ise,akciğerlerdeki sıvı miktarı ölçülerek çeşitli ödemlerin oluşup oluşmamasına bakılır.Dolgunluk varsa akciğerlerde sıvı toplanmış ise durum kritik bir hal alabilir. Kalbin yükü ağırlaşır ve kalp görevini yeterli bir şekilde yapmamaya başlar. Düşük kalp diğer organlarında çalışma mekanizmasına zarar vermeye başlayacak ve diğer birimler görevini yeterli şekilde yapmayarak hastalanmaya başlayacaktır. Kalp kasındaki hasar tedavi edilmedikçe yaşamsal risk devam etmektedir.Özellikle kalp hastalıklarında güçlü bir kalp için gerekli tedaviler hiç bekletilmeden yapılmalıdır. Kalp sağlığı için doktorun verdiği besin listesine düzenli bir şekilde hasta uymalıdır. Kalbin hasta olması ciddi anlamda risktir ve telafisi zordur.

 

Kalp  Kası Sağlığını Koruma Yöntemleri

 

Hasta sağlıklı beslenme alışkanlığını sürdürerek her besinden  azda olsa mutlaka yemelidir. Çok fazla kırmızı et tüketimi yapılmamalıdır. Lif içerili yeşil sebzelerin tüketimi arttırılmalıdır. Sıvı kaybı olmamalı ve her gün su miktarı vücudun ihtiyacı kadar karşılanmalıdır. Her gün mutlaka bir elma yemelidir. Sıvı tüketimi,yumuşak besinler tercih edilmelidir. Hayvansal gıdalı yağlardan uzak durmalıdır. Sucuk,salam ve benzeri etlerin tüketimi azaltılmalıdır. Kalbi besleyen gıdalar,meyveler tercih edilmelidir. Kalp sağlığı için düzenli uyku sağlanmalıdır. Kalp kası hastalığını engellemek için her gün düzenli spor  yapılmalı,sigaradan,alkoldan ve asit içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Kahve içimi azaltılmalı ve fazla çay içilmemelidir. Hasta doktorun verdiği listeye uyarak az yağlı ve az tuzlu besinler almalıdır. Hafta 2 kere mutlaka balık yemelidir.

 

Kalsiyum içeren zengin öğeler tercih edilmelidir. Gece uyumadan en az 1 bardak ılık şekersiz süt tercih edilmelidir.  Her sabah 15 dakika koşu yapılmalı ve gerekli mekik hareketleri sağlanmalıdır. Sabah kahvaltısı özenerek yapılmalı  güçlü bir besin alınmalıdır. Sirkeli gıdalardan mümkün oldukça uzak durulmalı,yoğurt,ayran ,süt tercih edilmelidir. Sabahları kahvaltıda siyah çay içmek yerine taze sıkılmış portakal suyu içilmelidir. Kalbi yoran ağır gıdalar,kızarma türleri asla alınmamalıdır. Hafif olan gıdalar kalp sağlığını korur.. Bilmediğiniz ilaçlar kalp kası hastalığının oluşmasına zemin hazırlar. Kalp sağlığı ihmale gelmez. Dikkat etmek gerekir.

Etiketler