Miyom Neden Olur Belirtileri Ve Ameliyatı

Yazar Yorum Yap 958
Miyom Neden Olur Belirtileri Ve Ameliyatı

Miyom nedir; kas dokularında ortaya çıkan ve genellikle kadınların rahminde oluşan bir ur çeşididir. Miyomların çapları genelde 1 ila 15 santimetre aralığında değişmekte olup daha büyük çaplara da ulaşabilmektedir. Miyomlar 35 yaş üzeri her dört kadından birinde muayene ya da ultrason sonrasını saptanmaktadır. Genellikle iyi huylu olan miyomlar nadiren de olsa kötü huyluya dönüşebilirler. Miyomlar rahim duvarında yerleştikleri yere ya da tabakaya göre 3 farklı çeşitte oluşabilmektedir;

 • İntramural Miyom: Miyom çeşitleri arasından en sık rastlanılandır. İntramural miyom rahmin kas tabakasına yani ortaya yerleşir. Bu çeşit miyom adet süresinin uzamasına ya da kanamanın artmasına sebep olmaktadır. Kanamanın fazla olmasından dolayı hastada kansızlık belirtileri görülebilir. Bunun yanı sıra karın ağrısı, dolgunluk hissi ya da sık idrara çıkma gibi şikayetlere sebep olabilmektedir.
 • Submuköz Miyom: Bu miyom çeşidi en az rastlanan çeşittir. Rahimin iç tabakasında oluşur ve rahim boşluğuna doğru büyüme gösterir. Adet döneminde aşırı kanamaya yol açan bir miyom çeşididir.
 • Subseröz Miyom: Kanama problemine yol açmayan bu miyom çeşidi, rahimin dış tabakasına yerleşmektedir. Dış tabakaya yerleştiği için dışa doğru büyüme eğilimindedir. Bu miyom tipinde karın ağrısı, dolgunluk hissi, sık idrara çıkma ve kabızlık gibi şikayetler gözlemlenebilmektedir.

Miyomun Oluşma Nedenleri

Miyom kaç cm olursa ameliyat gerekir, miyom tehlikeli mi, neden oluşur, tedavisi nedir gibi sorular kadınların en çok merak ettiği cevapları barındırmaktadır. Öncelikle miyomların neden oluştuğunu açıklamakta fayda vardır. Her 100 kadından 20’sinde görülebilen miyomlar, yaş ilerledikçe büyümeye devam edebilmektedir.

Bugüne kadar yapılan araştırmalar sonucunda miyomun oluşma nedenleri bulunamamıştır. Kimi kadınlarda hiç miyom görünmezken kimi kadınlarda tekrar tekrar miyom oluşması saptanmıştır. Çoğu doktorun ortak düşüncesi ise kadınlarda bulunan ve kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen sebebiyle miyomların oluşmasıdır. Bu düşünceyi destekleyen fikir ise miyomların ergenlikten önce görülmemesidir. Ergenlik döneminden önce kadınların östrojen salgılamaması ve miyom görünmemesi arasında ciddi bir bağ vardır.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyomlar çoğu zaman hiçbir belirti vermeyebilir. Bu sebeple genel olarak rutin doktor kontrollerinde varlıkları belirlenir. Ancak bazı durumlarda miyomun çeşidine göre bazı belirtiler hissedilebilmektedir. Bu durumda kapsamlı bir jinekolojik muayene yapılması faydalı olacaktır. Miyom belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hissedilmesi
 • Adet döneminde normalden fazla kanama
 • Adet dönemi bittikten sonra ya da adet dönemi aralarında kanama
 • Kabızlık
 • Kansızlık
 • Sık sık idrara çıkma isteği
 • Bel ve kuyruk sokumunda hissedilen ağrı
 • Karın ve ahim bölgesinde büyüme ve dolgunluk hissi

Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Miyomların boyutları küçük ise ve hasta için bir tehlike arz etmiyorsa tedavi yapılmamaktadır. Sadece kontrol altında tutulması yeterli olacaktır. Bu durumda düzenli aralıklarla doktor kontrolüne gitmek yeterlidir. Bazı durumlarda miyom tedavisi boyutu küçük olan miyomlar için ilaç ile tedavi şeklinde yapılabilmektedir. Bu şekilde miyomun büyümesi kontrol altına alınabilmektedir.

Büyük boyutlara sahip olan ve tehlike arz eden miyomlar için cerrahi operasyonlarla müdahale gerçekleştirilmektedir. Tehlikeli miyom boyutları genel olarak 7 cm ve üzeri olarak kabul edilmekte olup doktorun muayenesi ve değerlendirmesine göre müdahale gerçekleştirilmektedir. Hastanın ve miyomun durumuna göre 3 farklı şekilde cerrahi müdahale yapılabilmektedir;

 • Abdominal Miyomektomi: Bu cerrahi müdahalede abdominal (karın) bölgeden kesi açılarak rahme ulaşılır. Sonrasında miyomlar alınarak müdahale tamamlanır.
 • Histeroskopik Miyomektomi: Bu cerrahi müdahalede özel aletler kullanılarak vajinal yoldan rahim ağzına ve sonrasında rahme ulaşılır. Yine özel aletler aracılığıyla miyomlar çıkarılarak işlem tamamlanır.
 • Laparaskopik Miyomektomi: Bu cerrahi müdahalede hastada birkaç kesi açılarak, özel aletler yardımıyla miyomların çıkarılması sağlanmaktadır.
Etiketler