Mmr Aşısı Ne Zaman Yapılır Nasıl Uygulanır Yan Etkileri

Yazar Yorum Yap 950
Mmr Aşısı Ne Zaman Yapılır Nasıl Uygulanır Yan Etkileri

Kızamık, kabakulak ve rubella virüsüne karşı korunma sağlanması açısından uygulanan kombine bir aşı türü olan mmr aşısının ilk etabı 12-15 ay aralığında yer alan çocuklarda ve ikinci etabının ise, 4 ila 6 yaş aralığında yer alan çocuklarda uygulanması söz konusudur.

Ayrıca, ikinci dozajının birinci dozajından minimum 4 haftalık bir süreç sonrasında her yaşta yapılması söz konusu olabilen mmr aşısı ayrıca uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere yurtdışına çıkacak 12 aydan küçük olan bazı bebeklerde de 1 dozajı aşmamak kaydıyla mmr aşısı uygulanabilmektedir. Diğer aşılar ile birlikte uygulanabilen mmr aşısı ayrıca bazı yan etkilerinin de söz konusu olması sebebiyle mutlak olarak ilgili uzman tarafından yapılmalı ve ebeveynlerin uzman tavsiye ve uyarılarına harfiyen uyması gerekmektedir.

Mmr Aşısının Uygulanamadığı Durumlar İse Şunlardır;

  • Çocuğun ateşli olması durumunda, mmr aşısının çocukta ayrıca yan etkilere neden olmaması açısından uygulanması söz konusu olmamakta ve ateşin normal düzeye inmesi sonrasında mmr aşısı uygulanması söz konusu olmaktadır.
  • İmmün sistemi baskılanmış bulunan çocuklarda, yada önceki dönemlerde uygulanmış bulunan aşılara bağlı reaksiyon oluşumu söz konusu olan çocuklarda mmr aşısı uygulanması söz konusu olmamaktadır.
  • Mmr aşısı uygulanması gereken çocuklarda, ciddi anlamda reaksiyon durumları söz konusu olması halinde, konu hakkında ilgili uzman bilgilendirilmelidir.
  • Yetişkin bireylerde de uygulanması söz konusu olabilen mmr aşısı, gebelik döneminde bulunan kadınlarda uygulanması söz konusu olmamakta ve mmr aşırı uygulanan kadınların minimum 28 günlük süreç tamamlanmadan gebe kalmaması gerekmektedir.
  • HIV, AİDS gibi doğrudan bağışıklık sistemini etkileyen sağlık problemleri bulunan bireylerde, mmr aşısı uygulanması söz konusu olmamakta veya ilgili doktor tarafından uygun görülmesi durumunda ertelenmesi söz konusu olmaktadır.
  • Steroidler gibi doğrudan bağışıklık sistemini etkileyen ilaç kullanımında mrr aşısı uygulanması söz konusu olmamakta veya ilgili doktor tarafından uygun görülmesi durumunda ertelenme sürecine geçilmektedir.
  • Tüm kanser türü sağlık problemlerinde, X-Ray yada kanser ilaç tedavisinde bulunan hastalarda mmr aşısı uygulanması söz konusu olmamakta veya ilgili doktor tarafından uygun görülmesi durumunda ertelenme sürecine geçilmektedir.
  • Önceki dönemlerde gerçekleştirilen kan tetkiklerinde trombosit miktarı düşük bulunan bireylerde mmr aşısı uygulanması söz konusu olmamakta veya ilgili doktor tarafından uygun görülmesi durumunda ertelenme sürecine geçilmektedir.
  • Son 28 günlük süreç içerisinde farklı bir aşır türü uygulanan bireylerde, mmr aşısı uygulanması söz konusu olmamakta veya ilgili doktor tarafından uygun görülmesi durumunda ertelenme sürecine geçilmektedir.
  • Henüz yeni kan verilmiş olan bireylerde yada kan ürünleri verilen bireylerde, mmr aşısı uygulanması söz konusu olmamakta veya ilgili doktor tarafından uygun görülmesi durumunda ertelenmesi söz konusu olabilmektedir.

Mmr Aşısında Görülen Yan Etkiler İse Şu Şekildedir;

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere mmr aşısından sonrasında hafif düzeyli ateşlenme, deride döküntü ve yorgunluk belirtisi söz konusu olabilmekte ve mmr aşısı uygulanan çocukların çok düşük bir kısmında parotiz bezlerinde şişme problemi söz konusu olabilmektedir. Bu hafif düzeyli yan etkiler haricinde mmr aşısında ciddi türden yan etkilerin meydana gelmesi söz konusu olmamaktadır.

Bu bakımdan, çocuklarda kızamık, kabakulak ve rubella virüsünden korunulması açısından uygun zaman dilimleri içerisinde doktora başvurularak mmr aşısının yaptırılmasını tavsiye etmekteyiz.

Etiketler