Monosit (Mon) Nedir? Monosit Düşüklüğü, Yüksekliği

Yazar 1 Yorum 22.812
Monosit (Mon) Nedir? Monosit Düşüklüğü, Yüksekliği

MONOSİT

Kan, insan metabolizması için dolaşım, beslenme, sağlıklı iç organlar ve hücreler için hayati önem taşır. Aynı zamanda, kan ve kan dolaşımı, güçlü bir bağışıklık sistemi için kilit rol üstlenir. Bir başka deyişle kan plazması, insan vücudu için en önemli unsurlardan biridir. Kanda, bağışıklık, savunma ve sağlıklı bir dolaşım için çeşitli hücre tipleri bulunur. Savunma ve bağışıklık görevini akyuvar olarak bilinen beyaz kan hücreleri üstlenir. Beş ayrı türde akyuvar hücresi vardır. Bazofiller, nötrofiller, eozinofiller, lenfositler ve monositler. Monosit hücreleri de, hemen her akyuvar hücre tipi gibi kemik iliğinde üretilir. Monositler, beyaz kan hücrelerinin toplamının ’u kadardır. Beyaz kan hücreleri, tam kan sayımında (Hemogram) WBC (White Blood Cell) olarak, monositler ise Mono yada Mon olarak adlandırılır. Monositlerin görevi, metabolizmayı istila eden kanser hücrelerine ve iltihaplı hastalıklara neden olan mikroorganizmalara karşı bir savunma sistemi oluşturmaktır. Bu savunma sistemi bütününü oluşturan diğer antikor hücrelerinin bir parçasıdır. Her bir akyuvar tipinin farklı hastalıklara ve dış tehditlere karşı üstlendiği roller vardır. Monosit ise, bütün bu immun (bağışıklık) sisteminin alt birimlerinden biridir.

Normal monosit seviyeleri, sağlıklı bir insan için %4 ilearasındadır. Hemogram tetkiki neticesinde görülen %8’lik monosit değeri, sağlıklı bir sonuca işaret eder.-arasındaki monosit seviyesi yüksek, ’in üzerinde ise çok yüksek, %4’ün altında görülen monosit ise düşüktür. Monositin sağlıklı bir insanda düşüklüğü, başka tetkiklerin de ışığında bir sorun olarak değerlendirilemeyebilir, ancak bazı durumlarda bu düşüklük, altında yatan bazı nedenlerin belirtisi olabilir.

Monosit Düşüklüğü

Monosit Düşüklüğü
Monosit Düşüklüğü

Monosit seviyesinin düşük olması, akla öncelikle monosit gibi diğer beyaz kan hücrelerininde üretildiği kemik iliklerinde meydana gelen bir anomaliyi getirir. İlk akla gelen olasılık bu olsa da monosit düşüklüğüne neden olabilecek çok sayıda durum vardır. Monosit seviyesi normal değerlerin çok altına düştüğünde, metabolizma hastalıklara karşı savunmasız hale gelir ve bağışıklık sisteminin sağlıklı işleyişi sekteye uğrar. Bu durum tıpta Monositopeni olarak değerlendirilir. Monosit düşüklüğüne neden olabilecek durumlar; Folat olarak bilinen B9 vitamini eksikliği, aplastik anemi (hemoglobin seviyesinin demir eksikliği nedeniyle aşırı düşmesi), bağışıklık sistemini etkileyen lenf bezi hastalıkları, tüberküloz, B12 vitamini eksikliği, Hiv virüsünün neden olduğu AIDS hastalığı, romatoid artrit (eklem iltihabı), kemoterapi ilaçları ve yüksek dozda ve uzun süreler kullanılan kortikosteroid (kortizon) ilaçlarıdır. Monosit düşüklüğü kendini, sürekli yorgunluk, halsizlik ve güçsüzlük ile ve solunum sorunları ile gösterir. Güç kaybı da bu belirtilerden biridir. Monosit düşüklüğü, bağışıklık sistemini doğrudan etkilediğinden ivedi olarak giderilmesi gereken bir sorundur.

Monosit Yüksekliği

Monosit Yüksekliği
Monosit Yüksekliği

Monosit seviyesinin aşırı yüksek olması da, bağışıklık sisteminin sağlıklı işleyişini etkileyeceğinden hızlı teşhis ve çabuk tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Monosit yüksekliği nedenleri; Kronik (süregelen) iltihaplı hastalıklar, fiziksel ve mental stres, cushing sendromu (böbrek üstü bezlerinden aşırı kortizol hormonu salgısıyla gelişen hastalık), mantar enfeksiyonu, alerji, astım hastalığı, kızamık, kabakulak gibi virütik hastalıklar, monositik lösemi (kemik iliğinden çok yüksek seviyelerde monosit üretilmesi sonucu kan yapısında monositlerin baskın hale gelmesiyle oluşan kan hastalığı), çeşitli kas ve eklem iltihapları, virüs kaynaklı yüksek ateş, parazit kaynaklı enfeksiyonlar, enflamatuar (yangılı, iltihaplı) bağırsak hastalıkları ve yaralanma yada bir fiziksel travma sonucu oluşan nekrozdur. (doku/hücre kaybı) Monosit yüksekliği tedavisi, öncelikle sebep olan hastalığın teşhisi ile başlar ve teşhise uygun tedaviler ile yapılır. Konuyla ilgili hekimler dahiliye uzmanlarıdır.

1 Yorum

  1. Merhabalar kan sayım testlerimden herşey normal ama mo değeri 0.24 0.36 arası normal yazıyo ama benimki 0.58 çıktı. Diğerlerinde hiçbişey çıkmadı ve öglen yemeğinde tavuktan zehirlendiğimi düşünüyorum yemekten 1 saat sonra ishal oldum ve doktora bu testleri verdim sonuç bu şekilde çıktı. Bilgilendirirseniz sevinirim.