Moro Refleksi

Yazar 1 Yorum 13.811
Moro Refleksi

Refleks, uyarıya yanıt olarak istemeden (denemeden) bir çeşittir. Moro refleksi doğumda görülen birçok refleksden biridir. Normalde 3 veya 4 ay sonra ortadan kaybolur.

Moro Refleksi Kontrolü

Bebeğinizin doktoru doğumdan sonra ve kontrolleri sırasında bu refleksi kontrol edecektir.

Moro refleksini görmek için, çocuğun yüzü yumuşak, dolgulu bir yüzeye yerleştirilir.

Baş hafifçe, pedin vücut ağırlığını kaldırmaya başlamak için yeterli desteğe sahip kaldırılır. (Not: bebeğin vücudu pedten kaldırılmamalı, yalnızca ağırlık kaldırılmalıdır.)

Sonra baş birdenbire serbest bırakılır, bir an için geriye düşmesine izin verilir, ancak yine de tekrar desteklenir (dolgu üzerine vurmaya izin verilmiyor).

Normal tepki, bebeğin ürkütücü bir görünüme sahip olmasıdır. Bebeğin kolları avuç içi yukarıya ve baş parmakları bükülürken yana doğru hareket etmelidir. Bebek bir dakika ağlar.

Refleks sona erdiğinde, bebek kollarını vücuda geri çeker, dirsekler bükülür ve daha sonra rahatlar.

Moro Refleksi Nedenleri

Bu, yenidoğan bebeklerinde normal bir reflekstir.

Bir bebekte Moro refleksi olmaması anormal bir durumdur.

  • Her iki tarafta yokluk beyne veya omuriliğe hasar olduğunu düşündürür.
  • Sadece bir tarafta yokluk kırılmış bir omuz kemiğini veya alt boyundan üst omuz bölgesinden kola doğru uzanan sinir grubuna hasar getirdiğini gösterir (bu sinirlere brakiyal pleksus denir).

Daha yaşlı bir bebek, çocuk veya erişkinte Moro refleksi anormaldir.

Moro Refleksi
Moro Refleksi

Moro Refleksi Kontroller Sırasında

Anormal bir Moro refleksi en sık sağlayıcı tarafından keşfedilir. Sağlayıcı fizik muayene yapacak ve çocuğun tıbbi geçmişi hakkında soru soracaktır. Tıbbi geçmiş soruları aşağıdakileri içerebilir:

  • Doğum ve doğum öyküsü
  • Ayrıntılı aile geçmişi
  • Diğer belirtiler

Refleks yoksa veya anormal ise, çocuğun kaslarını ve sinirlerini incelemek için daha ileri tetkikler yapılması gerekebilir. Azalan refleks veya reflekssiz olgularda teşhis testleri aşağıdakileri içerebilir:

  • Omuz röntgeni
  • Brakiyal pleksus yaralanmaları ile ilişkili bozukluklar için testler

Moro Refleksi Videosu

Sonraki konu »

1 Yorum

  1. Avatar Eda bayraktar

    Merhabalar hocam kızım 2 ay 1 haftalık topuk kanında biotinidaz eksikliği çıktı ve ilaç kullanıyoruz hergün ancak son 1 aydır durduk yerde sıçrıyo kollarını iki yana açıp bi yere odaklanıyp ve heöen ağlayıp eski haline dönüyor uzun sürmüyor epilepsi şüphesiyle 48 günlükken eeg çektirdik normal çıktı bu sıçramaları neye bağlayabiliriz biotin eksikliği olabilirmi ya da moro refleksimi çünkü hareketler moro refleksini gösteriyor