MPV Nedir? MPV Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Yazar 8 Yorum 26.352
MPV Nedir? MPV Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

MPV Nedir?

Otomatik kan analizörleri ortalama trombosit hacmi veya MPV, trombosit dağılım genişliği veya PDW denilen hesaplamaları gerçekleştirir. MPV, bireyin kan örneğinde ortalama trombosit boyutunu gösterirken, PDW, trombositlerin boyut açısından tekdüzeliğini gösterir. Doktorlar MPV ve PDW analiz ederek yüksek veya düşük trombosit sayısının nedenini belirleyebilir.
Bir trombosit sayısı genellikle bir sağlık muayenesinin bir parçasıdır ve bir bireyin trombosit numarasını artıran veya azaltan koşulları izlemek veya saptamak için yapılır; Bu gibi durumlar kanama bozuklukları ve kemik iliği hastalıklarını içerir.
Düşük platelet sayısına sahip bir kişide düşük bir MPV, kemik iliği trombosit üretimini etkileyen bir bozukluğa neden olabilir. Yüksek veya düşük trombosit sayısının belirtileri arasında burun, ağız veya rektum kanaması görülür yaralanma olmaksızın; Sürekli kanayan küçük bir yara veya olağandışı menstrüel dönem. Belirtiler bir trombosit bozukluğuna işaret edebileceğinden, bu belirtileri yaşayan herkes testi yaptırmalıdır.

MPV’nin Normal Aralığı Nedir?

Trombositlerin hacmi “fL” ile gösterilen femtoliter cinsinden hesaplanır ve normal koşullar altında 7.5 fL ila 11.5 fL arasında değişir. Bununla birlikte, çoğu durumda 9.7 ila 12.8 fL arasındaki bir okuma, 2.65 ila 2.9 um çapında kürelerin güvenli olduğu kabul edilir.

MPV Düşüklüğü Nedir?

MPV düşüklüğü, trombosit sayısının normalden düşük olduğunu ve yaralanmanız durumunda daha fazla kan kaybı riski taşıdığınızı gösterir. Buna ek olarak düşük bir MPV, birçok başka hastalık ve rahatsızlığın bir belirtisi olarak da düşünülür.

Normal Koşullarda MPV Düşüklüğü

Bayanlarda genellikle her ayın ilk günlerinde düşük MPV değerlerine sahiptir. MPV’nin düşük olması, bebekler ve yenidoğanlarda da gözlenmekte olup, bu tamamen normaldir. Bununla birlikte, son zamanlarda doğum yapan kadınlarda değerlerinin düşük olması normaldir.

Kan numunelerinin toplanmasında bir hata da MPV düşüklüğü olmasına neden olabilir. Bu hata nadiren oluşur ve kan numunesi test edilmeden önce test edilir. Kan örneklerinde trombositler zaten kullanıldığından, sıvı hal sağlamdır ve test sonuçları trombositlerin düşük bir değerini gösterir.

Anormal Koşullarda MPV Düşüklüğü

Düşük MPV değerinin çıkması için tek bir neden yoktur. Birkaç farklı nedenden ötürü düşük bir trombosit sayınıza sahip olabilirsiniz.

 • MPV düşüklüğü genellikle AIDS gibi en belirgin olan viral enfeksiyonlarla ilişkilidir.
 • Heparin gibi trombosit sayınızı düşüren bir ilacın kullanımı MPV’nin düşük bir değerini oluşturan diğer nedenlerdir.
 • Özellikle aplastik anemi olan, vücutta trombosit üretimini bozan hastalarda olağandışı derecede MPV düşüklüğüne sahip olan vakalarda trombositopeni genellikle hatalıdır. Aşırı kanama, trombosit sayısının çok düşük olması nedeniyle kanında pıhtılaşmayı zorlaştıran trombositopeni hastalarının karşılaştığı en yaygın sorundur.
 • Lupus veya anemi gibi hemolitik bozukluklar gibi genetik rahatsızlıktan muzdarip olan hastaların değerlerinin normalden daha düşük olması muhtemeldir. Lupus ve romatizmal artirit ve lösemi içeren otoimmün bozukluklar, kişinin anormal derecede düşük MPV değerlerine sahip olmasına neden olabilecek başlıca nedenler arasındadır.

MPV Yüksekliği Nedir?

Anormal derecede yüksek olan ortalama trombosit hacmi (MPV) testi, immün trombositopenik purpura ve Bernard Soulier hastalığı gibi tıbbi durumların bir göstergesi olabilir. MPV sayısı, tam bir kan sayımının (CBC) bir parçası olarak ölçülen bir kan bileşenidir. Sayısı vücuttaki ortalama kan trombosit büyüklüğüdür ve yüksek sayım kan pıhtılaşma sorunlarına neden olabilir.

Etiketler

8 Yorum

 1. Merhaba mpv 7.2
  Plt 302
  Klor/cl ise 100
  7 ay önce tup mide ameliyati olmus biriyim.
  Diger degerlerim ideallerde ama bu degerler kafama takildi.
  Yorumlarinizi rica ederim