MUCİZE BİTKİ SARIMSAK

Yazar Yorum Yap 1.806
MUCİZE BİTKİ SARIMSAK

İnsan sağlığı için gerekli olan birçok vitamin ve minerale sahiptir. Antioksidan özelliği ile öne çıkan bir kök bitkidir. Kokusundan dolayı bazı insanların yemekten kaçındığı bir bitkidir. İnsanların bu nedenle tüketmekten kaçındığı sarımsak aslında mümkün olduğunca çok tüketilmesi gereken besin değerleri arasındadır. Daha detaylı bilgileri aşağıda açıkladık.

İçindekiler

Sodyum, potasyum, kükürt, kalsiyum, demir, magnezyum, protein, karbonhidratın yanında A, C ve B6 vitaminlerini içerir.

Bağışıklık Sistemine Faydası

Düzenli bir şekilde sarımsak tüketenlerle yapılan araştırmalar sonucunda bağışıklık sistemine çok olumlu etkisi olduğu görülmüştür. Özellikle kış dönemlerinde nezle, soğuk algınlığı gibi sorunlara karşı sarımsak yemek vücut direncinin artması açısından çok faydalı olacaktır.

Kan Akışına Etkisi

Damarları genişlettiği için damarlardan kan akışının daha kolay olmasını sağlar. Bu sayede çok daha fazla kan hücresi aktığı için vücuda çok daha fazla oksijen dağıtılmış olur. Bol oksijen sağlıklı cilt yapısını destekleyen bir unsurdur.

Saç Ve Saç Derisine Olumlu Etkisi

Antioksidan ve anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı akne tedavisinde kullanılabilir ve cildin temizlenmesinde etkilidir. Saç dökülmesi üzerinde olumlu etkisi olduğu söylenmektedir ve saç derisinin güçlenmesine yardımcı olduğu yönünde de araştırmalar vardır. Saç ve saç derisine sarımsak yağı uygulandığında olumlu sonuç alınabilir. Sarımsak yağı kendisi kadar kötü kokulu değildir.

Mantara Karşı Etkilidir

Mantarlı bölgeye ezilmiş çiğ sarımsak sürüldüğünde faydası görülecektir. Ya da mantarlı bölgeler sarımsaklı suda 15 dakika kadar bekletilirse aynı olumlu sonuç alınacaktır.

Kalp Ve Damarlara Olumlu Etkisi

İçerisindeki alojene sayesinde kanda oluşabilecek topaklanmaları önleyici etkisi vardır ve kanın daha akışkan olmasını sağlar. Pıhtılaşmayı önler. İçerisindeki B6 vitamininden dolayı damarlara zarar verici etkisi olan homosistein seviyesini düşürür. Bunların tamamı kalp ve damar sağlığı ile doğrudan ilişkilidir.

Tansiyona Etkisi

Sarımsağa kokusunu veren ve kükürtlü bir bileşik olan “alliin”” sayesinde damarların daralmasına yol açan olumsuz etkilerle mücadele eder. Bu sayede, oluşan kan basıncının artmasını dolaylı yoldan engellemiş olur. Kanı inceltme etkisi olduğundan damarlarda kan akışını kolaylaştırır ve tansiyonun normal düzeyde kalmasını sağlar.

Kansere Karşı Etkisi

Elbette hiçbir bitkinin tek başına doğrudan kansere karşı bir etkisi vardır denemez. Ancak kanser hücreleriyle mücadele edilmesinde olumlu etkileri olduğu bir gerçektir. Kansere yakalanma riskinin yediklerimizle doğrudan ilişkisi vardır ama yakalanmama olasılığının da yediklerimizle doğrudan ilişkisi vardır. Sarımsak olumlu etkisi olduğu bilinen bitkilerden en önde gelenlerinden birisidir. Yapılan bazı araştırmalar kolon kanseri üzerinde olumlu bir katkısı olduğunu ortaya koymuştur ama bu konu daha fazla araştırma yapılmaya muhtaçtır.

Diğer Olumlu Yanları

Doğrudan sarımsak yutmak yoluyla hazım rahatlatılmış olur

Kanserli hücrelerin yayılımında ve büyümesinde engelleyici bir faktörü vardır

Vücudun direncini destekleyicidir

Soğuk algınlığına bağlı olan sorunları engelleme konusunda pozitif katkı sağlar

Enerji vericidir ve dinçlik hissi verir

Cinsel potansiyeli artırdığı artık bilimsel bir bilgidir

Saçlardaki dökülmeyi azaltıcı etkisi vardır ve ayrıca kepek problemine iyi gelir.

Kireçlenmelere karşı olumlu katkısı vardır

Bütün iltihaplı hastalıklara faydası vardır ve ayrıca sivilce, akne ve tahriş gibi durumlarda bölgeye doğrudan sürülerek problemin giderilmesine ciddi katkı sağlanır.

Kolesterole faydası kesin bilgidir

İdrar sökücü olduğu kesin bilgidir

Her sebzenin tüketilmesi gerektiği gibi sarımsağın da​ olabildiğince çok tüketilmesi gerekir ve gerek yemeklere katılarak ve gerekse çiğ tüketilerek sarımsağın olumlu yönlerinden vücudun mahrum bırakılmaması gerekir.​ ​A​ğır kokusun​u giderici birçok önlem almak mümkündür.​ Gene de gün içerisindeki öğünlerde sarımsak tüketilmiyorsa akşam yemeklerinde mutlaka tüketmeye özen göstermek gerekir. Haftada 3 -4 defa sarımsak tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Etiketler