Myastenia Gravis

Yazar 2 Yorum 16.966
Myastenia Gravis

Myastenia Gravis, gönüllü kontrolünüz altındaki herhangi bir kasın zayıflığı ve hızlı yorgunluğu ile karakterizedir. Sinirler ve kaslar arasındaki normal iletişimin bozulmasından kaynaklanır. Tedavisi yoktur, ancak kol veya bacak kaslarının güçsüzlüğü, çift görme, sarkmış göz kapakları ve konuşma, çiğneme, yutma ve solunum zorluğu gibi belirtileri ve bulguları hafifletmeye yardımcı olunabilir.

Myastenia gravis her yaştan kişiyi etkileyebilmesine rağmen, 40 yaşından küçük kadınlarda ve 60 yaşından büyük erkeklerde daha sık görülür.

Myastenia Gravis Belirtileri

Etkilenen kas tekrar tekrar kullanıldıkça myastenia gravis’in neden olduğu kas zayıflığı kötüleşir. Belirtiler genellikle dinlenme ile iyileştiğinden, kas zayıflığınız gelip gidebilir. Bununla birlikte, myastenia gravis belirtileri zamanla ilerleme eğilimi gösterir ve genellikle hastalığın başlangıcından birkaç yıl sonra en kötü hallerine ulaşır.

Göz kasları

Myastenia gravis gelişen insanların yarısından çoğunda, ilk belirtileri ve bulguları, göz sorunları içerir:

 • Bir veya her iki göz kapağının sarkması (pitoz).
 • Yatay veya düşey olabilen çift görme (diplopi), bir göz kapatıldığında iyileşir veya çözülür.

Yüz ve boğaz kasları

Myastenia gravisli kişilerin yaklaşık yüzde 15’inde ilk belirtiler yüz ve boğaz kaslarını içerir ve bu da aşağıdakilere neden olabilir:

 • Ses değişikliği. Hangi kasların etkilendiğine bağlı olarak konuşmanız çok yumuşak veya burun gibi gelebilir.
 • Yutma güçlüğü. Çok kolay boğulabilir, bu da yiyecek, içecek veya hap almayı zorlaştırır. Bazı durumlarda, yutmaya çalıştığınız sıvılar burnunuzdan çıkabilir.
 • Çiğneme sorunları. Çiğneme için kullanılan kaslar, özellikle biftek gibi çiğnemek için zor bir şeyler yiyorsanız, bir öğünün yarısına kadar aşınabilir.
 • Sinirli yüz ifadeleri. Ailenizin üyeleri, yüz ifadenizi kontrol eden kaslar etkilenmişse, “gülüşünüzü kaybettiniz” yorumlayabilir.

Boyun ve bacak kasları

Myastenia gravis boynunuzdaki, kollarınızda ve bacaklarda güçsüzlüğe neden olabilir, ancak bu genellikle vücudunuzun gözlerinizdeki, boğazındaki veya boğazındaki kas zayıflığınızla birlikte görülür. Rahatsızlık genellikle kolları bacaklardan daha sık etkiler. Ayrıca boynunuz zayıfsa, başınızı dengede tutmakta zorlanabilirsiniz.

Myastenia Gravis Nedenleri

Antikorlar

Sinirleriniz sinir-kas birleşimindeki kas hücrelerindeki reseptör alanlarına tam olarak uyan kimyasallar (nörotransmitterler) salarak kaslarınızla iletişim halindedir. Myastenia gravis’te, bağışıklık sistemi, asetilkolin adı verilen bir nörotransmitter için kasların reseptör alanlarının çoğunu bloke eden veya yok eden antikorlar üretir.

Antikorlar aynı zamanda kas spesifik reseptör tirozin kinaz adı verilen bir proteinin fonksiyonunu bloke edebilir. Bu protein, sinir-kas bağlantısını oluşturmada rol oynar. Antikorlar bu proteinin işlevini bloke ettiğinde, myastenia gravis’e yol açabilir. Araştırmacılar, bu proteini inhibe eden antikorların myastenia gravis gelişimiyle nasıl ilişkili olduğunu araştırmaya devam ediyor.

Timüs bezi

Araştırmacılar, göğüs kemiğinizin alt göğüslerinde bulunan bağışıklık sisteminin bir parçası olan timus bezinin asetilkolini bloke eden antikorların üretimini tetikleyebileceğini veya sürdüreceğini düşünüyor.

Diğer nedenler

Bazı insanlar, asetilkolin veya kas spesifik reseptör tirozin kinazı bloke eden antikorların neden olduğu myastenia gravisine sahip olabilir. Bunlara antikor negatif myastenia gravis denir. Lipoprotein ile ilgili protein 4 olarak adlandırılan başka bir proteine ​​karşı antikorlar bu durumun gelişiminde rol oynayabilir. Genetik faktörler aynı zamanda myastenia gravis ile ilişkili olabilir.Bazı çocuklar, konjenital myastenik sendrom adı verilen nadir, kalıtsal bir myastenia formuyla doğarlar.

Myastenia gravisi kötüleştirecek faktörler

 • Yorgunluk
 • Hastalık
 • Stres
 • Bazı ilaçlar

Myastenia Gravis Tedavisi

Doktorlar miyastenia gravis belirtilerini hafifletmek için tek başına veya kombinasyon halinde çeşitli tedaviler kullanırlar.

İlaçlar

 • Kolinesteraz inhibitörleri. Piridostigmin (Mestinon) gibi ilaçlar sinirler ve kaslar arasındaki iletişimi arttırır. Bu ilaçlar altta yatan durumu tedavi etmez, ancak kasların kasılmasını ve kas gücünü artırabilirler. Olası yan etkiler gastrointestinal rahatsızlık, mide bulantısı ve aşırı salivasyon ve terleme olabilir.
 • Kortikosteroidler. Prednizon gibi kortikosteroidler, bağışıklık sistemini inhibe ederek antikor üretimini sınırlarlar. Bununla birlikte, kortikosteroidlerin uzun süreli kullanılması, kemik incelmesi, kilo alma, şeker hastalığı ve bazı enfeksiyonlarda artış gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.
 • İmmünosüpresanlar. Doktorunuz azatioprin (İmuran), mikofenolat mofetil (CellCept), siklosporin (Sandimmune, Neoral), metotreksat (Trexall) veya takrolimus (Prograf) gibi bağışıklık sisteminizi değiştiren diğer ilaçları da reçete edebilir. İmmünsüpresif ilaçların yan etkileri ciddi olabilir ve bulantı, kusma, gastrointestinal rahatsızlık, enfeksiyon riski artışı, karaciğer hasarı ve böbrek hasarı olabilir.

Ameliyat

Miyastenia gravisli kişilerin yaklaşık yüzde 15’i, bağırsak kemiği altında bağışıklık sistemi ile ilgili olan bir bez olan timus bezlerinde bir tümöre sahiptir. Timoma adı verilen bir tümöre sahipseniz, doktorlar timus bezinizi çıkarmak için ameliyat seçeneğine yönlenecektir.(timektomi).

Timüs bezinde bir tümörünüz yoksa, timus bezini çıkarma ameliyatı myastenia gravis belirtileri iyileştirebilir. Belirtilerinizi ortadan kaldırabilir ve durumunuz için ilaç almayı bırakabilirsiniz.  Timektomi, açık cerrahi veya minimal invaziv cerrahi olarak yapılabilir. Açık cerrahide, cerrahınız merkezi meme kemiğini (göğüs kemiğini) ayırarak göğsünüzü açar ve timus bezinizi çıkarır. Cerrahlar daha küçük insizyonlar kullanan timus bezini çıkarmak için minimal invaziv cerrahi uygulayabilir. Minimal invaziv timektomi aşağıdakileri içerebilir:

 • Video yardımlı timektomi. Bu ameliyatın bir biçiminde, cerrah boynunuzda küçük bir kesi yapar ve boynunuzdan timus bezini görselleştirmek ve çıkarmak için küçük, ince bir kamera (video endoskop) kullanır. Alternatif olarak, cerrahlar göğsünüzün kenarında birkaç küçük kesi yapabilirler. Doktorlar prosedürün uygulanması için video kapsamı ve küçük araçlar kullanırlar ve timüs bezlerini bu kesilerden çıkarırlar.
 • Robot yardımlı timektomi. Robot yardımlı timektomide, cerrahlar göğsünüzün kenarında birkaç küçük kesi uygularlar. Cerrahlar, bir kamera kolu ve mekanik kollar içeren bir robot sistemi kullanarak timus bezini çıkarmak için prosedürü uygularlar.

Bu işlemlerin yararları, açık cerrahi ile karşılaştırıldığında daha az kan kaybı, daha az ağrı, daha düşük mortalite oranları ve daha kısa hastane yatışları içerebilir.

Myastenia Gravis Bitkisel Tedavisi yazımızı okumak istermisiniz?

Etiketler
Sonraki konu »

2 Yorum

 1. Avatar Memet aslan

  3 yıl önce çift görmeye başladım gravis için tahliller negatif çıktı onlarca göz hekimi tanı koyamadı istanbula gittim nörooftolmoloji ye bakan de 4. Sinir geldi dedi ama tatmin olmasın 75 gün kadar prednol kullandım ilk haftada çift girmem düzeldi derken 1 yıl sonra 15 gün kadar çok hafif yokladı ama kendiliğinden geçti 1 yıl daha sonra yani şimdi tekrar yokladı ve 1 ay sürdü biraz daha siddetliydi yavaş yavaş toparlanirken aradan yaklaşık 3 ay geçti çift gormem tekrar başladı ve hafif değildi mitolojiye gittim tetkik yapılıyor mr günümü bekliyorum araştırmada yapmam o istedi bu yüzden bekliyorum .ilk kez 1 hafta önce sağ göz kapağında sarkma dı nöbet usulü çalışıyorum sağlık memuruyum yorgunlukla sarkan ve çift görme artıyor uykulu alınca daha iyi oluyorum de ms ten suphelendi bende grafikten rica etsem degerlendirirmisiniz teşekkürler

 2. Avatar Kamil arslan

  Sayin serkan ney
  Benim oglumda myasteni gravis hastali teshis koyuldu size birkac sorum olacakdi bana telefon nummaranizi göndere bilirseniz cok memnun olurum

  Saygilarimla
  Kamil arslan