Myostatin Nedir Ne İşe Yarar ?

Yazar Yorum Yap 2.469
Myostatin Nedir Ne İşe Yarar ?

Canlılarda vücut kaslarının gelişmesine ciddi anlamda destek sağlayan ve bu sayede önemli bir protein türü olan Myostatin, özet olarak söz konusu olmaması durumunda tüm canlıların yoğun kaslı bir şekilde çevrede dolaşıyor olması anlamına geldiğini de ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Dolaysıyla bilimsel bazda da gerçekleştirilen bazı araştırmalar çerçevesinde Myostatin nedir proteinin durdurulması veya etkisinin düşürülmesi durumunda sonuç olarak canlının anormal bir şekilde kaslanmasına neden olabildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Bu bakımdan da Myostatin proteinin baskılanması konusunda başta fareler olmak üzere birçok hayvan türleri üzerinden deneyler gerçekleştirilmiş ve sonuç itibariyle başarılı neticeler elde edilmiştir. Bilimadamları tarafından da belirtildiği üzere Myostatin proteinin insanlar üzerinde baskılanması neticesinde, vücut geliştirme sporcularının sahip olduğu kaslı vücut yapısına bu sayede hiç zahmet çekilmeden kolayca erişim sağlanmaktadır.

Her bireyde farklı şekilde üretimi söz konusu olabilen Myostatin proteinin, bu bakımdan bazı bireylerde normalden daha fazla düzeyde üretim göstermesi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle de, bazı bireyler ciddi anlamda vücut kaslarına sahip olabilmek açısından uzun zahmetler çekmesine karşın beklediği sonuçlara ulaşamaması söz konusu olabilmektedir.

Myostatin Baskılamasında Kullanılan Yöntemler

Ülkemizde pek bilinmemesi karşın birçok Avrupa ülkelerinde çeşitli bilimsel deneyler neticesinde baskılanan Myostatin protein baskılanmasında ayrıca bazı ilaçların da üretilebildiği ve birçok ülkelerde uzman kontrolü altında kullanılabildiği bilinmektedir.

Ancak söz konusu ilaçların ne kadar etkili olabildiği hakkında net bilgiler söz konusu olmamasına karşın Çin ülkesindeki bilimadamları tarafından Se-Jin Lee’nin kas erimesi tedavisinde kullandığı Myostatin protein ne işe yarar bu sayede tablet tarzında da faydalı olabildiğini iddia etmişler ve bu sayede dooping için iğne yöntemine başvurulmasının gerek kalmadığını dile getirmişlerdir.

Türkiye’de pek uygulanmasa da ileriki yıllar içerisinde ülkemizde de Myostatin protein hakkında bilimsel çalışmaların gerçekleştirilebilme potansiyelinin bulunabildiğini ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Etiketler