Nabız Nedir? Nasıl Ölçülür? Değeri Kaç Olmalıdır?

Yazar Yorum Yap 1.770
Nabız Nedir? Nasıl Ölçülür? Değeri Kaç Olmalıdır?

Nabız, kalbin atışıdır. Kalp kasılarak damarlara basınç uygular ve böylece kalp atışı meydana gelmiş olur. Nabız en kolay iki şekilde ölçülür. Bunlar bilek ve boyundandır. Çünkü bu bölgelerde atardamarlar daha yakın geçer ve böylece de nabız daha kolay ölçülmüş olur.

Nabız ölçmek genellikle bazı hastalıklarda, hastanedeki tedavilerde ve kişinin ciddi bir kaza geçirmesinden sonra, bayılmalarda nabza bakılır ve ölçüm yapılır. Nabız normal atış sayısı dakikada 60 ile 80 arasındadır. Ama bu durum yaşlılarda daha yavaş olabilirken heyecan, korku, mutluluk gibi durumlarda nabız sayısı artabilir.

Nabız ilk olarak boyun bölgesinde gırtlağın yanındaki atardamara parmağın hafifçe bastırılmasıyla ölçülür. Özellikle kişinin yaşayıp yaşamadığı hemen boyundan ölçülen nabızla anlaşılmaya çalışılır. Diğer bir kolay nabız ölçme yeri de bilektir. Bileğin iç kısmındaki boşluğa orta parmak hafifçe bastırılarak nabız ölçülür. Nabız yakalandıktan sonra önemli olan dakikada kaç defa attığını tespit etmektir. Nabız atımları alındıktan sonra saat tutulur. 1 dakikada kaç defa attığı sayılır. Bu durum 15 saniyelik de yapılabilir. 15 saniyede nabız kaç kere sayıldı ise bu sayı 4 ile çarpılarak nabzın 1 dakikadaki sayısı ölçülmüş olur.

Kaza ya da bayılma durumunda kişinin nabzını ölçmek oldukça panik yaratabilir. Ama herkesin nabız ölçmeyi bilmesi gerekir. Bazen kişinin kendi nabzını ölçmesi de gerekebilir. Nabız ölçme gayet kolay olduğu için kolaylıkla nabız nasıl ölçülür öğrenilmesi gerekir.

Nabzın normal değerlerin altında ya da üstünde olması durumunda bir sağlık kuruluşuna gitmekte fayda vardır. Eğer nabız olması gerektiğinden fazla ise taşikardi oluşmuş demektir. Olması gerektiğinden az ise ciddi bir durum oluşuyor olabilir. Çünkü kalp yaşamın devamlılığını sağlar. Kalp durduğu anda yaşam da son bulmuş demektir.

Sağlıklı bir insanda nabız hızı elbette ki normal hızda olmalıdır. Ama bazı kronik hastalıklarda, yaşlılarda, spor sonrasında, duygu değişimlerinde, aşırı kilolularda bu nabız hızında farklılıklar olabilir. Ama nabzın az ya da fazla atması durumu geçici bir durum olmalıdır. Örneğin heyecan durumu normale döndüğünde, spor yapma eylemi sonlandığında nabız da normal değerlerine dönmesi gerekir. Eğer dönmüyorsa mutlaka doktor kontrolü gerekir. Özellikle kilolular, tansiyon hastaları ve yaşlıların daha dikkatli olması gerekir. Fazla duygu değişimi, yorucu spor hareketleri bu gruptaki inanları daha çabuk olumsuz etkileyebilir.

Her çağda insanın nabız atışının farklı olduğundan bahsetmiştik. Bunu yaş gruplarına göre değerlendirdiğimizde karşımıza çıkan tablo şu şekildedir. 1 yaşına kadar olan bebeklerde nabız atışı fazladır. 1 dakikada 100- 160 arası bebekler için normal değerken bu atış 1 yaşından sonra 70 ile 120 arasına düşer. Çocukluktan gençliğe adım atıldığı 11 ile 17 yaş arasındaki çocuklarda ise nabız değeri 60 ile 100 arasında olmalıdır. Yetişkinlerde olması gereken nabız hızı yine 60 ile 100 arasındadır.

Nabız boyun ve bilek bölgesinin dışında ayak bileğinden, şakaklardan, dirseğin içinden de ölçülebilir. Nabız tansiyon aletleri ile de ölçülebilir ama dijital tansiyon aletleri ile sağlıklı sonuçlar alınamayabilir. Bu yüzden elle ölçüm tavsiye edilen bir ölçüm sistemidir.

Nabız değerleri ile ilgili bir sorun olduğunda ve bu durum devamlılık arz ettiğinde doktor tarafından kişinin değerleri kontrol edilir. Gereken tahlil ve tetkiklerden sonra doktor tarafından gereken tanı konulur. Tanı neticesinde uygun tedavi yöntemi hastaya uygulanmaya başlar. Nabız değerleri hayati bir öneme sahiptir ve asla değerlerdeki anormallik göz ardı edilmemelidir.

Etiketler