Nadir Görülen Hastalıklar

Yazar Yorum Yap 1.306
Nadir Görülen Hastalıklar

Uzmanlar bazı hastalıkların dünyada nadir görülen hastalıklar listesinde yer aldığını belirtmektedirler. Ayrıca ölümcül hastalıklar listesinde de yer alan nadir görülen hastalıklar, dünyada çok az sayıda bireylerde etkilerini gösterebilmekte ve ayrıca nadir görülen hastalıklardan bazılarının oldukça sinsi bir işleyişe sahip olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Nadir Görülen Hastalıklar Şunlardır;

Kaçış Sendromu

  • Ülkemizde ilk olarak ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil’de belirtilerini gösteren kaçış sendromu hastalığı sinsi bir ilerlemeye sahip olmakla birlikte dünya genelinde yalnızca 60 kişide ortaya çıkmıştır. Hastaların % 25 ila % 30 arası ölüm tehlikesi taşıdığı kaçış sendromu hastalığının en kötü yanlarından biri de maalesef ki günümüzde halen tedavisinin tam olarak yapılamamasıdır. Kaçış sendromu hastalığı tedavisinde hastalığın krizleri en aza düşürülmesi açısından yalnzıca engelleme tedavisi olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Erken Yaşlanma

  • Dünya genelinde 5 milyarda bir görülen erken yaşlanma hastalığına maruz kalan hastaların büyük bir kısmı 15 yaşına kadar yaşayabilmektedir. Nedeni tam olarak bilinmeyen erken yaşlanma hastalığı da nadir görülen hastalıklar listesinde yer almaktadır. Erken yaşlanma hastalarında gözle görülen en önemli belirti ise, cilt yapılarının 80-90 yaşındaki yaşlı bireylerin cilt yapıları ile eşdeğer benzerlikte olmasıdır.

Deli Dana

  • Geçmiş dönemlerde ülkemizde de görülen deli dana hastalığı da nadir görülen hastalıklar listesinde yer almaktadır. Büyükbaş hayvanlarda belirtilerini gösteren deli dana hastalığı, bulaşıcı olup ölüm riski taşıyan hastalıklar arasında yer almaktadır.

Akciğer Hiper Tansiyonu

  • İsmini ilk defa duyduğumuz akciğer hiper tansiyonu hastalığı, ülkemizde 70 bireyde belirtilerini göstermiştir. Milyarda bir görülen akciğer hiper tansiyonu hastalığı, akciğerlerin kalpten gelen kanı kabul etmemesi durumudur. Kesin nedeni tam olarak bilinmeyen akciğer hiper tansiyonu, tedavi edilemediğinde ölümcül risk taşıyabilmektedir.

Kokulu İdrar Hastalığı

  • Enzim eksikliği sonucunda belirtilerini gösteren kokulu idrar hastalığı, çok ender görülen bir karaciğer hastalığıdır.
Etiketler
« Önceki konu