Nefrit Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 7.520
Nefrit Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Nefrit Hastalığı Günümüzde en fazla görülebilen böbrek hastalıklarından biri de nefrit hastalığıdır. Bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen nefrit hastalığı taşıdığı ciddi riskleri nedeniyle belirtilerinin görülmesi durumunda mutlak olarak tedavi edilmesi gereken ciddi bir böbrek hastalığıdır. Genellikle ağrılı bir şekilde kendini gösterebilen nefrit hastalığı uzun süreli olarak etkili olduğunda oldukça rahatsızlık verebildiği gibi ayrıca iş ve sosyal aktiviteler gibi yapılması zorunlu olan önemli aktivitelerin de olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir.

Tedavi edilmediği takdirde çok daha ciddi böbrek hastalıklarının meydana gelmesine yol açabilen nefrit hastalığı daha çok ileri yaş grubundaki bireylerde ortaya çıkmaktadır. Tedavisinin kısa süreli ve genellikle hastane ortamında gerçekleştirilebildiği nefrit hastalığı hakkında uzmanlar uyarılarda bulunmakta ve bu ciddi böbrek hastalığının henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Peki önemli bir böbrek sorunu olan nefrit hastalığı nedir belirtileri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın tüm cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak nefrit hastalığının tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Nefrit Hastalığı Nedir?

Nefrit hastalığı yukarıda da belirttiğimiz üzere bir böbrek hastalığı olup böbreklerin her ikisinin veya yalnızca tekinin bazı nedenlere bağlı olarak iltihaplanması durumudur. Böbreklerin iltihaplanması rahatsızlığına nefrit hastalığı adı verilmektedir. Genellikle böbrek kum veya taşları hastalıkları ile karıştırılabilen nefrit hastalığı tıpkı böbrek taş ve kum rahatsızlığında olduğu gibi etkilerini genellikle ağrı şeklinde göstermektedir.

Nefrit Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Nefrit hastalığının genel tanımlaması hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de başlıca belirtilerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım. Nefrit hastalığının en önemli ve ilk belirtisinin ağrı belirtisi olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bu ana belirtiye ek olarak ise şu gibi belirtiler nefrit hastalığının en belirgin belirtileridir;

  • Kanlı idrar
  • Yüz ve bacaklarda şişliklerin oluşması
  • Tansiyon yükselmesi
  • Baş ve ense bölgelerinde ağrılar oluşması gibi belirtiler nefrit hastalığının en belirgin belirtileridir.

Nefrit Hastalığının Diğer Belirtileri Nelerdir?

Nefrit hastalığının diğer belirtileri ise şunlardır;

  • Nefes darlığı
  • Huzursuzluk ve hafif baş dönmesi
  • Bulantı ve öksürük gibi belirtiler nefrit hastalığının diğer belirtileridir.

Nefrit Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

  • Nefrit hastalığının tedavisinde ise ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale tedavi yöntemi olmak üzere 2 farklı tedavi seçeneklerine başvurulmaktadır.
  • Etkilerini henüz yeni göstermiş olan nefrit hastalığının tedavisinde genellikle ilaç tedavisi uygulamasına başvurulurken ileri düzeylerdeki yani böbreklerde meydana gelmiş olan iltihaplanma durumunun daha derin boyutlarda olması durumunda ise son tedavi seçeneği olarak ise cerrahi müdahale tedavi seçeneğine başvurulmaktadır.

Gerek ilaç tedavisinde olsun ve gerekse de cerrahi müdahale tedavi uygulamasında olsun her iki tedavi seçeneklerinde de nefrit hastalığı hastane ortamında doktor kontrolü altında tedavi edilmektedir. Hasta tedavi süreci boyunca hastanede kalarak tedavi edildikten sonra tekrar eski sağlığına kavuşturularak evine taburcu edilmektedir. Evde de ilgili doktorun sunduğu talimatlar çerçevesinde bir müddet daha istirahat ettikten sonra iş ve sosyal aktivitelerine kaldığı yerden tekrar devam edebilmektedir.

Nefrit hastalığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra nefrit hastalığı nedir belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Nefrit hastalığının başarılı bir tedavi sürecinden geçmesi açısından henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması bu açıdan oldukça önem taşımaktadır. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Nefrit hastalığının ilk belirtilerinde hemen doktora başvurulmalıdır.