Nefroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar 1 Yorum 7.679
Nefroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Böbrekler kanı süzen, kreatinin, üre gibi zararlı ve tuz, glikoz, su gibi fazla maddelerin atılmasına yarayan önemli bir organdır.  Böbrekler idrar yolları ve idrar kesesiyle birlikte boşaltım sistemine ait organlardır ve sayıları 1 ile 3 milyon arasında olan nefron denilen süzme birimlerinden oluşur. Nefronların idrar oluşturabilmesi için kanı süzmesi gerekir. Süzülen sıvının bir bölümü geri emildikten sonra kalanına idrar denir ve idrar kesesine yollanır. Böbreklerin çalışması, dolayısıyla sağlığı birçok dış ve iç faktörden etkilenebilir. İdrar yolları ile ilgili sağlık sorunlarında teşhis ve tedavi için Nefroloji polikliniklerine gidilmelidir. Böbreklerin yapısı, fonksiyonları ve çalışmasıyla ilgili hastalıklara bakan tıp dalı nefrolojidir.

Hangi Durumlarda Nefrolojiye Gidilmelidir?

Genel olarak böbreklerle ilgili hastalıklara bakan nefroloji idrar yolları, idrar kesesi gibi organların sorunlarıyla da ilgilenmektedir. Aşağıdaki sıkıntıların bir ya da daha fazlasını yaşayan kişiler uzmanlık eğitimi alan ve nefroloji bölümünde görev yapan hekimlere görünmelidir.

*İdrar yaparken ağrı ve yanma

*İdrar yapmada yaşanan zorluk

*El, ayak ve gözlerde şişlik

*Mide bulantısı

*Karın bölgesinin ağrıması

*Geceleri sık idrara kalkmak

*Uyurken idrar tutamamak

Nefroloji Bölümünün Baktığı Hastalıklar

Yukarıda sözü edilen belirtilen idrar yolları ile ilgili olup vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gereken durumlardır. Nefroloji Bölümü aşağıdaki hastalıkları teşhis etmekte ve tedavisini yapmaktadır.

*Piyelonefrit ve nefrit gibi böbrek iltihapları

*Kistik böbrek hastalıkları

*Akut ve kronik böbrek yetmezlikleri

*Böbrek taşları

*İdrar yolu enfeksiyonları

*Albümin

*Üremi

* Böbrek kökenli hipertansiyon

*Böbrek kanseri

Nefroloji Koruyucu Hekimlik De Yapar

Fonksiyonları ve yaşamsal önemleri düşünüldüğünde böbreklerle ve idrar yollarıyla ilgili fark edilen herhangi bir belirti küçük de olsa ciddiye alınmalı, Nefroloji Bölümüne gidilmeli, alanında uzman hekimlere danışılmalı, muayene olunmalıdır. İhmallerin daha büyük sonuçlar doğuracağı, böbrek hastalıklarının sinsi bir şekilde ilerlediği unutulmamalıdır. Diyabet, arteroskleroz ve hipertansiyon gibi hastalıklarının böbrek fonksiyonlarıyla da ilgisi olduğundan Nefroloji Bölümü bu hastalıklara karşı koruyucu hekimlik hizmeti vermektedir. Nefroloji diyaliz hastalarının tedavi ve takibini de yapmaktadır. Son döneminde olan ve böbrek naklinden başka çaresi kalmayan hastalara yapılan organ nakillerinin sonrasındaki takipler de Nefroloji dalında uzman hekimler tarafından yapılmaktadır.

Nefroloji Bölümünden başka idrar yolları ve böbrekle ilgili hastalıkları bulunan 0–18 yaş arasındaki çocukların teşhis ve tedavilerini yapan Çocuk Nefrolojisi bölümleri de vardır. Erken tanının amaçlandığı Çocuk Nefrolojisi bölümlerinde tetkiklerden ve tedaviden başka tekrar hasta olunmasını, böbreklerin geri dönüşümsüz zarar görmesini engellemek için koruyucu hekimlik de yapılır. Ayrıca son dönemde böbrek yetmezliği yaşayan çocuklar diyalize ve gerekliyse böbrek nakline hazırlanır.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. hocam eşimin tırnak çekimiolmuştuagrı olunca fizik doktarınagittik ilkay kanında mikrop olduğunu söyledi 3 aydır antibiyotik kullanıyor hala geçmedi hangi bölüme gözügelim