Neu (Nötrofil) Nedir? Neu Düşüklüğü ve Yüksekliği Nedir?

Yazar 1 Yorum 61.929
Neu (Nötrofil) Nedir? Neu Düşüklüğü ve Yüksekliği Nedir?

Neu (Nötrofil) Nedir ?

NEU kanda bulunan olgun (gelişmiş) bir beyaz kan hücresidir. Beyaz kan hücreleri, vücudun hastalıklara karşı korunmasına ve enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olur. NEU ayrıca nötrofil ya da neut olarakta adlandırılmaktadır.
Nötrofiller, bazı bakteri türlerini, atıkları, yabancı maddeleri ve diğer hücreleri yok edip yok ederek vücudu hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korumada önemlidir.
Nötrofiller, bu maddeleri yiyerek bunu başarırlar. Vücudunu bu şekilde koruyan ana beyaz kan hücresi türüdürler.

Nötrofiller ayrıca proteoliz olarak bilinen ve proteinleri oluşturan bağlara su eklenerek daha küçük maddelere bölünebilen bir süreç için gereklidir. Proteinler, vücudun yapısı ve fonksiyonu için gerekli olan amino asitlerden oluşan son derece kompleks, doğal olarak oluşan maddelerdir.
Nötrofil olgunlaşma olduğu anlamına mı geliyor?

Neu Nedir
Neu Nedir

Bir nötrofil olgun olarak tanımlandığında, bu geliştirilmiş demektir. Bir nötrofil nötrofil olmadan önce, 1) myeloblastlar, 2) promiyelositler, 3) miyelositler, 4) metamyelositler, 5) bant formları, 6) nötrofiller, en erken evreden en son aşamaya kadar aşağıdaki evrelerde gelişir. Daha önceki gelişim şekillerine bazen olgunlaşmamış nötrofiller denir.

NEU (NEUT) Diğer Özellikler

NEU ana karakteristikleri, içinde kromatin diye bilinen ince ipliklerle bağlı loblar denilen 3-5 yuvarlak kesitin bulunmasıdır. Bu loblar aşağıda bir nötrofil resmi ile görülebilir. Nötrfiller nötr boyalara maruz kaldığında kolayca lekelenir. Boyalar, laboratuarlarda kullanılan renk lekeleridir ve çoğu zaman hücreleri birbirlerinden ayırmak için kullanılırlar. Nötr boyalar, elektrik yükü olmayan tuzlardan oluşur. Bu şarj olmaması, bu boyalara nötr denir. Bir nötrofinin çekirdeği (merkezi yapı) nötr bir leke maruz bırakıldığında koyu mor / mavi lekeler. Nötrofillerin diğer bir özelliği, sitoplazmalarının (bir hücreyi dolduran jel benzeri bir madde) açık pembe olması ve çoğunlukla ince, görmeyi zor pembe veya morumsu pembe renkli tane benzeri parçacıklardan oluşmasıdır. Açık pembe sitoplazma koyu renkli çekirdek ile güçlü bir kontrast oluşturur.

NEU (NEUT) Nerede Oluşur?

NEU, kemik iliği (kemiklerin içindeki açıklıkları dolduran bir doku) tarafından yapılır. Nötrofiller bazen kemik iliğinin dışında yapılır. Nötrofiller oluştuktan sonra dolaşımdaki kan içine salınırlar.

Beyaz Kan Hücrelerinin Ne Kadarı NEU’dur?

Beyaz kan hücrelerinin yaklaşık% 50 ila% 70’i neu’dur. Nötrofiller, beyaz kan hücresinin en yaygın türüdür. Kan çalışması testlerinde nötrofil miktarı ANC (mutlak nötrofil sayısı) olarak bilinir. Çoğu kan çalışması testinde, ANC, mm3 (milimetre küp milimetre) kanda nötrofil miktarı açısından sunulacaktır. Kübik milimetrelerin tanımı için bir sonraki bölüme bakın. Nötrofil sayısı için normal aralık 1500 ila 8000’dir. Yukarıda belirtilen aralıkların, kan testi yapmak için kullanılan makineye bağlı olarak farklı olacağını akılda tutmak önemlidir. Hangi aralığın normal olduğuna karar vermek için daima laboratuar raporunda basılan normal aralığı kullanın.

Kübik MİLİMETLER NEDİR?

Kübik milimetre (kısaltılan mm3) çıplak gözle görülemeyen son derece küçük ölçüm birimleridir. Bir kübik milimetrenin ne kadar küçük olduğu hakkında fikir edinmek için aşağıdakileri göz önünde bulundurun. Bir kübik santimetre almak için 1000 metre küp milimetre gerekiyor. Bir litre almak için 1000 kübik santimetre gerekir. Bir litre, sıvının bir kabın içine aldığı alanın 1.056688 kuart değerine eşit bir ölçüsüdür. Bunu daha iyi anlamak için bir galon süt taslayın. Bir galon süt hazırlamak 4 litre süt alır. Bir litre biraz fazla bir kuvart olduğundan, 4 litre süt biraz fazla bir galon dolusu süttür.

NEU (NEUT) Yüksekliğinin Nedenleri

Neu yüksekliği
Neu yüksekliği

Neu yüksekliği için olası birçok neden vardır. 8000’den fazla nötrofil seviyesinin anormal derecede yüksek olduğu düşünülmektedir. Yüksek nötrofil sayısının temel sebebi, vücuda yüksek stres seviyesi geldiğinde ortaya çıkmaktadır. Stres, sinirlilik, egzersiz veya nöbetler (beyindeki sinir hücrelerinin aşırı duyarlılığından kaynaklanan istem dışı kas hareketleri gibi) birçok faktöre bağlı olabilir. Başka bir neden bakteri kaynaklı ani bir enfeksiyondur. Dokuların hasarlanması veya iltihaplanması da nötrofil sayısının yüksek olmasına neden olabilir. Örnekler yanık yaralanmaları ve kalp krizi olabilir.
Ani böbrek yetmezliği yüksek nötrofil sayısına neden olabilir. Böbrekler, omurganın her iki yanında, midenin arkasında bulunan iki organtır. Böbrekler atıkları kandan süzürür (çıkarır). Ketoasidoz olarak bilinen bir durum da yüksek nötrofil sayısına neden olabilir. Ketoasidoz, ketonlar olarak bilinen asitlerin ve zehirli kimyasal maddelerin vücut tarafından üretildiği bir durumdur. Ketonlar, vücut yağları parçalamakta zorlanırlarsa üretilirler.
Yüksek nötrofil sayısının bir başka nedeni eklampsidir. Eklampsi, beyindeki diğer durumların neden olmadığı konvülsiyon (anormal, şiddetli, istemsiz kas hareketi) ile karakterize, nadir fakat ciddi bir komplikasyondur; beyinde kanama, orta şiddette veya şiddetli bir kadında (Ancak hafif değil) preeklampsi. Preeklampsi, ödem ile ani bir yüksek tansiyon (şişme türü) ve / veya idrarda anormal protein miktarları ile karakterize gebeliğin 2. yarısında ortaya çıkan ciddi bir durumdur.
Yüksek nötrofil sayısında vücutta kanser yayılımı görülebilir. Kanser, semptomların vücut organlarından birinde hücrelerin anormal ve aşırı büyümesine bağlı olduğu bir grup hastalıktır.
Hemolitik anemi neu yüksekliğine neden olabilir. Hemolitik anemi, alyuvarların olması gerekenden daha erken tahrip edildiği bir durumdur. Kırmızı kan hücreleri kana oksijen taşınmasına yardımcı olurlar. Yüksek nötrofil sayısının bir başka nedeni, polisitemi vera’dır. Polycythemia vera, bilinmeyen bir nedenden dolayı, alyuvar hücrelerinde ve diğer tip hücrelerde uzun süreli bir artış olduğu bir durumdur. Myeloid metaplazi yüksek nötrofil sayısına neden olabilir. Myeloid metaplazi, kemik iliğinin (kemiklerin açıklıklarını dolduran bir doku) vücudun anormal yerlerinde büyüdüğü bir durumdur.
Bazı ilaçlar da nötrofil sayısının yüksek olmasına neden olabilir. Böyle bir ilaç kortikosteroidlerdir. Kortikosteroidler, corticosteroid hormon olarak bilinen vücuttaki doğal bir kimyasala benzer şekilde hareket eden bir grup ilaçtır. Kortikosteroid hormonlar, vücudun besin maddelerini ve idrarda bulunan su ve tuz miktarını (işemek) kontrol eder. Nötrofil sayısını artırabilecek diğer bir ilaç da lityum karbonattır. Lityum karbonat, maniyi (anormal, fazla uyarılmış hal) azaltmak için ilaç olarak kullanılan bir tuz türüdür.

NEU (NEUT) Düşüklüğü Nedenleri

NEU Düşüklüğü
NEU Düşüklüğü

NEU düşüklüğünün birçok neden vardır. Nötrofil sayısı anormal derecede düşük olduğunda (1500’den az), bu durum nötropeni olarak bilinir. Nötropeni, nötrofillerin azalan bir üretiminden kaynaklanabilir. Nötrofillerin üretiminde azalma, lösemiden kaynaklanabilir. Lösemi, kemik iliğinin (kemiklerin açıklıklarını dolduran bir doku) yerini beyaz kan hücrelerinin erken formlarıyla değiştirdiği kanser türüdür. Bir kanser tanımı için önceki bölüme bakın.
Lösemide, nötrofil üretimi seviyesi, beyaz kan hücrelerinin erken formları ile kemik iliğinden kalabalık olduğu için azalır. Lösemiden önce ortaya çıkan, preleukemi olarak bilinen bir durum da nötrofillerde anormal bir düşüşe neden olabilir. Nötrofil sayısında azalmanın diğer bir nedeni, normal kemik iliğinin fibröz doku (vücudun bağ dokusu) ile yer değiştirdiği miyelofibrozdur.
Nötrofil üretiminde azalmanın bir başka nedeni kemik iliği hasarıdır. Bu tür zararlar, enfeksiyonlar, ilaçlar ve radyasyon (genellikle kanseri tedavi etmek için kullanılan bir enerji türü) neden olabilir. Kemik iliği tahribatı aplastik anemide ortaya çıkar. Aplastik anemi, kanı oluşturan hücrelerin anormal bir şekilde azaldığı (beyaz kan hücreleri gibi) bir durumdur, çünkü kemik iliği bu hücreleri yapmak için düzgün çalışmamaktadır.
Nötrofil sayısındaki azalmanın yanı sıra, nötrofil sayısında azalmanın bir başka nedeni, nötrofillerin tahribatında bir artış olmasıdır. Bu tahribat, pus oluşumuna neden olan veya bakterilerin kanda artmasına neden olan ciddi bir bakteriyel enfeksiyona bağlı olabilir. Pus bazen enfeksiyon bölgelerinde bulunan sarı veya yeşil kremsi bir maddedir.

Vücut aslında nötrofilleri yok eden antinefotrofik antikorlar olarak bilinen proteinleri üretebilir. Bu proteinler, vücudun yanlışlıkla kendisine saldırdığı otoimmün hastalıklarda üretilir. Nötrofillerde anormal bir düşüşe neden olabilen bir otoimmün bozukluk örneği, sistemik lupus eritematosus (kısaltılmış SLE) ‘dir. SLE vücudun tümündeki bağ dokuları iltihaplandığı uzun süreli bir hastalıktır çünkü vücudun savunma sistemi bu dokuları yabancı maddelerin sanki saldırır.
Nötrofillerde bir düşüşe neden olabilecek bir diğer durum, hipersplenizmdir. Hipersplermizm, dalakta anormal bir genişleme ve beyaz kan hücrelerinde anormal bir azalma olduğu bir durumdur. Dalak, mide ile mücadelede yardımcı olan ve yıpranmış alyuvar hücrelerini ortadan kaldıran ve yok eden mide organıdır. Felty sendromu olarak bilinen bir durumda, nötrofillerde anormal bir düşüş bulunur. Felaket sendromu, romatoid artrit eşlik eden anormal değişiklikler grubudur (genişlemiş dalak, sık enfeksiyonlar ve azalmış beyaz küre sayısı gibi). Romatoid artrit, vücudun savunma sisteminin kendi dokularına saldırdığı, kemik bağlantılarının iltihabına neden olan bir bağışıklık bozukluğunun bir başka örneğidir.
Bazı ilaçlar nötrofil hesabında anormal bir azalmaya neden olabilir. Bu tip bir ilaç psikoz, alerji ve kusmayı tedavi etmek için kullanılan fenotiyazin ilaçlarıdır. Psikoz, gerçekliği anlama yeteneğinde bir bozulma ile karakterize edilen zihinsel bir bozukluktır. Anormal derecede düşük bir nötrofil sayısına neden olabilen bir başka ilaç türü, artrit (kemik eklemlerinin iltihabı) gibi durumlarda inflamasyonu azaltmak için kullanılan bir ilaç olan fenilbutazondur.
Düşük bir nötrofil sayısının bir diğer nedeni vücutta çok az miktarda B12 vitamini veya folik asit (bir vitamin türü) olmasıdır. Bir vitamin, kısmen karbondan (bir element) oluşan ve vücudun normal vücut çalışması ve kimyasal süreçleri için az miktarda gerekli olan bir grup maddedir.
Kardiyolonber bypass düşük nötrofil sayımına neden olabilir. Kardiyopulmoner baypas, kalp ameliyatı sırasında kullanılan kan akışı kalpten ve akciğerlerden pompayla taşınan ve aortaya geri gönderilen bir prosedürdür. Aorta vücudun en büyük arteri. Arter, kalpten uzak kan taşıyan bir kan damarıdır.
Diyaliz düşük nötrofil sayısına da neden olabilir. Diyaliz, kişinin böbrek fonksiyonlarını yerine getiren bir makineye bağlandığı, atık ve ekstra suyun kanından uzaklaştırıldığı bir tekniktir. Böbrekler, omurganın her iki yanında, midenin arkasında bulunan iki organtır. Böbrekler atıkları kandan süzürür (çıkarır).
Azalan bir nötrofil sayısının seyrek bir nedeni Chediak-Higashi sendromudur. Bu doğumda beyaz kan hücrelerinde büyük bir azalma, hareket anormallikleri, soluk cilt, gözün arka soluk görünüşü, ışığa karşı anormal bir hassasiyet, tekrarlayan enfeksiyonlar ve erken ölümle karakterli bir hastalıktır.

Etiketler

1 Yorum

  1. Merhaba oglum 12 yasinda NEUT% 88.6 LYMPH %6.5 MONO 4.4 NEUT 10.99 LYPMH 0.81 BASO 0.01 RDW-CV 14.1 olarak goruldu dun olcturdugumuz degerlerde ne yapmamiz gerekir?