Nexium Yan Etkileri Fiyatı Kullanımı

Yazar Yorum Yap 4.462
Nexium Yan Etkileri Fiyatı Kullanımı

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan ve metabolizma üzerinde etkili olan nexium tablet halinde ağız yolu ile içilmektedir. Midede asit oluşumunu azaltarak midenin rahatlamasını sağlar. Reflü hastalarının çoğunda kullanılan bu ilaç mide suyunun yemek borusuna kaçmasını da engeller.

Mide bulantısı ve kusma gibi durumların engellenmesi için kullanılan bu ilacın mide yanması ve mide ağrısını da engellediği bilinmektedir. Karın boşluğunun üst kısmında meydana gelen rahatsızlıklarda engelleyici görev görür. Midenin rahat çalışmasını sağlayarak herhangi bir yanma, kasılma ve ağrı durumlarını ortadan kaldırmaktadır. Böylece kişinin reflü başlangıcında mide koruyucu olarak da tercih edilebilir.

Nexium Nasıl Kullanılır? 

Nexium ilaç genel olarak mide sorunu yaşayan kişilerin iltihaplanma ve ağrı olmasına engel olduğu için yetişkinlerde 20 ve 40 mg şeklinde bulunan tablettir. Bu ilacın kullanımında hastalığın durumuna göre önce yüksek doz tavsiye edilir. Daha sonrasında mg düşürülerek kullanılmaya devam edilmektedir.

Yaşlılarda diğer ilaç kullanımları da olduğundan yetişkinlerde kullanıldığı gibi önerilmektedir. Yemek öncesinde alınan nexium ilaç mide duvarında koruyuculuk sağladığından dolayı yiyeceklerin yemek borusuna ulaşmasına da engel olur. Bunun yanı sıra hastalığın tekrarlaması olabileceğinden düzenli kullanımının yapılması gerekmektedir.

Doktor kontrolü altında kullanılan bu ilacın doz ayarları yine doktor tarafından belirlenmektedir. Yüksek doz ile başlandıktan sonra daha sonra mutlaka düşük doza geçiş yapılarak mide sağlığı korunabilmektedir.

Nexium Yan Etkileri 

İçeriğindeki etken maddeye bağlı olarak bazı hassas bünyelerde yan etkilere sebep olan nexium ilacın dikkatli kullanılması gerekmektedir. Seyrekte olsa bulanık görme, ödem oluşması, ciltte alerjik durumlar, kan hastalıkları, kas ağrıları, ağızda kuruluk, zihinde karışıklık ve depresyon gibi durumlar ilacın yan etkileri arasında yer almaktadır.

Nexium yan etkileri her kişide farklı olarak meydana gelebilir. Kişinin bünyesine bağlı olarak ortaya çıkan yan etkilerde ilacın değiştirilmesi ya da tamamen bırakılması doktor tarafından belirlenmektedir. Oluşan bu yan etkiler dışında güneş ışınlarına karşı hassasiyet, saç dökülmesi, terleme, ağız ve mide iltihaplanması da meydana gelebilmektedir.

Nexium ilacının düzenli olarak kullanılması erkeklerde göğüs büyümesine neden olabilmektedir. Sinirlilik, halüsinasyon görme, dikkat dağınıklığı ve depresyon eğilimi psikolojik olarak kişiye yan etki yapmaktadır. Hastanın durumuna göre doktor kontrolü altında kişinin bu süreçte takibi gerekebilmektedir. Uzun süre kullanımlar özellikle depresyon eğilimi göstermesinden dolayı ilacın kullanımına ara verilebilmektedir. Yan etkilerinden dolayı ilacı bırakan hastalarda bir süre daha aynı yan etkiler meydana gelebilir.

Etiketler