Nöral Tüp Defekti Çeşitleri Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.983
Nöral Tüp Defekti Çeşitleri Belirtileri ve Tedavisi

Gebeliğin 4. haftasında kapanan nöral tüp bebeğin beyin ve omurilik gelişiminde kapanmaz gelişime devam ederse ortaya çıkan duruma nöral tüp defekti denilmektedir. Sıkça rastlanan bu rahatsızlık ilk gebelikte meydana gelmiş ise sonraki gebeliklerde de karşılaşılan durumlar arasında yer alır. Her gebelikte karşılaşılan bir durum olabilmesine rağmen bebeklerde meydana gelen nöral tüp defekti bazı faktörlerden dolayı daha da kesin bir şekilde meydana gelebilmektedir.

Anne adayının gebelik boyunca bebek ile ilgili birçok testi yaptırması bebeğin genel sağlığı açısından oldukça önemlidir. Anne adayında bulunan rahatsızlıklara bağlı olarak bebekte nöral tüp defekti görülür. Bu durumu tetikleyen hastalıklar ömür boyu annede bulunur. Fakat bebeğinde annenin hastalıklarını görme ihtimali yüksektir.

Nöral Tüp Defekti Tetikleyen Etkenler 

Gebelik boyunca anneye verilen vitaminler düzenli bir şekilde alınmalıdır. Vitaminler bebeğin gelişimi açısından oldukça büyük önem taşır. Nöral tüp defekti anneden önceden geçirilmiş herhangi bir ateşli rahatsızlık olmuş ise meydana gelebilir.

Ateşli rahatsızlıkların yanı sıra şeker hastalığı, obezite, folik asit yetersizliği, anne adayının alkol tüketmesi, çevresel etkenler ve kimyasallardan dolayı nöral tüp defekti oluşabilmektedir. Gebelik boyunca alınacak olan vitaminler kontrol altında olmalıdır. Fazla vitamin takviyesi bu durumu tetikler.

Nöral tüp defekti gebeliklerin çoğunda karşılaşıldığı için anne adayının gebelik boyunca çeşitli testlerden geçmesi bu durumu önlemeye yardımcı olacaktır. Fakat anne adayının bu süreçte beslenme alışkanlıklarına da dikkat etmesi gereken. En temel nedenin alkol tüketimi olması anne ve bebek sağlığını tehdit etmektedir.

Çeşitli türleri olan nöral tüp defekti gebeliklerde görülme sıklığına göre değişmektedir. Bu nedenle anne adayına yapılan testlerin sonucunda alınacak olan bilgiye göre çeşidi belirlenir.

Nöral Tüp Defekti Çeşitleri 

Gebelik döneminde görülen bu rahatsızlık ilk olarak anensefali, ensefalosel ve sipina bifida olaarak görülmektedir. Bunların dışında iniensefali ve kraniyoraşisizis türleri nadir görülmektedir. Anensefali en sık görülen türler arasında yer almaktadır. Genellikle kız bebeklerde sıklıkla görülür. Fetüsün yüzde 80 oranında ölü doğduğu olmaktadır.

Ensefelosel türü ise beyin dokusunda zayıf olan bir bölgede meydana gelmektedir. El ve ayakların dolanması söz konusu olmaktadır.

Spina bifida ise en sık görülenler arasında ikinci sıradadır. Kemik dokusunda efekte görülür ve geniş bir alana sahiptir.

Nöral Tüp Defekti Tedavisi 

Tıpkı genetik hastalıklar gibi bu durumda da kesin tedavi yöntemi mümkün olmamaktadır. Bu hastalıklarda maalesef bebeğin kürtaj ile alınması gerekmektedir. Bu yüzden bebeğe ve anneye uygulanan testler bebeğin genel sağlığı ve ilerideki yaşamında herhangi bir rahatsızlık ile dünyaya gelmemesi için mutlaka bebeğin alınması en sağlıklı yöntem olacaktır. İlerideki gebeliklerde de anne adayının önceden yaşadığı bu durum tekrarlayabilmektedir. Bu nedenle nöral tüp defekti olan gebeliklerden sonraki gebelikler doktor kontrolü altında olmaktadır.

Etiketler