Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 1.602
Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Sinir sistemimiz yöneticidir.  Çevrenin algılanması, tepki oluşturulması, canlının hayatta kalması sinir sistemiyle gerçekleşir. İstemli ve istemsiz hareketlerin de yönetim merkezi sinir sistemidir. Örneğin kol ve bacak kaslarımız kasılıp gevşeyebilmek için sinirlerden emir alır. Bu sinirlerin kesilmesi, zedelenmesi hareket etmeyi engeller. Merkezi sinir sistemini oluşturan beyin, omurilik, beyin sapı ile çevresel sinir sistemini oluşturan sinirler, sinirlerle bağlantılı çalışan kas hastalıkları nöroloji bölümünün ilgi alanına girmektedir. Beyinde,  sinirlerde, duyu organlarında oluşan en ufak sorunlar bile büyük ve olumsuz sonuçlara yol açar. Sinir sistemi hastalıklarının teşhis ve tedavisiyle ilgilenen tıp bölümü nörolojidir. Sinir sisteminin fizyolojisi ve anatomisi de elbette bu bilim dalının kapsamındadır. Sinir sistemi son derece karmaşıktır. Nöroloji bilimi de bu karmaşıklığın içinde ilerlemeye çalışır. Teknolojideki gelişmeler de nöroloji bilimine katkısı sağlamıştır.

Hangi bölüme gitmeli?

Nörolojinin kapsama alanı çok geniştir ve bu dalın tedavi yöntemleri arasında cerrahi yoktur.  Bazı hastalıklar belirti vermeyebilir ya da belirti verdiğinde kişiler sorunun vücutlarının tam olarak neresiyle ilgili olduğunu bilemezler.  Bu durumda en mantıklısı aile hekimlerine danışmaktır. Onlar şikâyetlerinizi dinleyecek ve sinir sistemiyle ilgili olduğunu düşündükleri belirtiler varsa sizi en doğru bölüme yani nöroloji bölümüne yönlendirecektir çünkü her doktor her konunun uzmanı değildir. Hastaların doğru bölüme yönlendirilmesi teşhiste gecikmeyi ve hastalıkların ilerlemesini önleyecek, zaman kazandıracak belki de hayat kurtaracaktır. Nörolojinin çalışma alanı sinir sistemidir.

Nöroloji kapsamındaki hastalıklar

Acaba hangi tür şikâyetler nörolojinin alanına girmektedir? Bilgilenmek bir başkasını da aydınlatmak demektir. Konuyla ilgili bilgi sahibi olmayanları aydınlatmayı amaçlayan yazımızın devamında nöroloji bölümüne gidilmesini gerektiren hastalıkları görülecektir.

*Unutkanlıklar (Alzheimer), hafıza kayıpları

*Bunama

*Bacak ve kollarda, parmak uçlarında uyuşma, karıncalanma

*Baş dönmesiyle birlikte dengesizlik (vertigo)

* Migren gibi baş ağrıları

*Yüz ağrısı, yüz felci ve seğirmeleri

*Kontrol dışı hareketler

*Sara (Epilepsi)

*Sosyal fobiler

*Psikolojik dengesizlik, depresyon

*Narkolepsi gibi uyku bozuklukları

*Çocuklarda görülen öğrenme güçlükleri, dikkat eksiklikleri

*Disleksi

*Beriberi hastalığı ( B1 vitamini eksikliğinden kaynaklanır)

*Felç geçirme

*Çift görme gibi görme bozuklukları

*Ani kasılmalar

*MS (Multipl skleroz), Parkinson gibi hastalıklar

*Bel ağrıları, bel fıtığı ve boyun ağrıları

*Nöropati, kas hastalıkları

*Omurilik ve beyin tümörleri

*Menenjit, miyelit, ensefalit gibi enfeksiyon hastalıklar

*Kafa ve omurilik travmaları

*Spina bifida

Kişilerde burada adı geçmeyen ve başka hastalıkların yansıması şeklinde belirtiler de görülebilir. Bunlardan biri ya da daha fazlasının fark edilmesi durumunda mutlaka bir nöroloji uzmanına gidilmelidir. Nöroloji doktoru hastayı sorgulayacak, muayene edecek, nöropsikolojik testten geçirecek, elde ettiği bulgulara göre başka tetkiklere yönelecektir. Bu dalda hastalıkların tanısında MR, EEG, Anjiyografi, Bilgisayarlı tomografi(CT) gibi teknolojik modern cihazlar kullanılır.

Çocuklar için (0–18 yaş) ayrıca çocuk nörolojisi bölümleri mevcuttur. İlaçla tedaviden sonuç alınamayan, iyileşme sağlanamayan olguların tedavisini Nöroşirürji Anabilim Dalı üstlenir ve cerrahi yöntemler devreye girebilir.

 

 

 

Etiketler