Obezite Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.683
Obezite Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Günümüzün yaygın olarak görülen sağlık sorunlarından biri de obezite hastalığıdır. Başlı başına ciddi bir hastalık olan obezite hastalığı maalesef ki her yıl dünya genelinde artış göstermektedir. Toplumumuzda da yaygın olarak görülmeye başlanan obezite hastalığı bu niteliği bakımından ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün de çağımızda en fazla görülen hastalıklar listesinde yer almaktadır. Bazı faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen obezite hastalığı özellikle de yetişkin bireylerde sıklıkla görülmektedir.

Tedavi edilememesi durumunda genel sağlığı ciddi anlamda riske atabilen obezite hastalığı ayrıca günlük iş ve sosyal aktiviteleri de ciddi anlamda olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Tedavisinin bulunduğu sağlık sorunlarından olan obezite hastalığı hakkında uzmanlar tarafından uyarılar yapılmakta ve bu ciddi hastalığın belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Peki obezite hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir, dilerseniz birçok bireyler tarafından merak edilen ve hakkında detaylı olarak bilgiler alınmak istenen bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlemiş olduğumuz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen gerekli bilgileri sunalım.

Obezite Hastalığı Nedir?

Sıradan kilo alımından farklı olan obezite hastalığı; vücuttaki yağ dokusunun aşırı fazlalıklar ile ortaya çıkan ve bu durum sonucunda bireyin sağlık sorunlarına yakalanma riskinin yüksek olduğu ciddi bir hastalıktır.

Obezite Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Obezite hastalığının bazı belirtileri de bulunmaktadır. Fakat uzmanlar obezite hastalığının oldukça sinsi bir şekilde gelişim gösterebildiğini ve bu sebeple belirtilerini hemen göstermediğinin altını çizmektedirler. Obezite hastalığının belirtileri ise şunlardır;

 • Önceki süreçlerde giyilen kıyafetlerin dar gelmeye başlaması
 • Her geçen gün kilo alınması
 • Bel bölgesi çevresinde gün geçtikçe yağlanma durumunun oluşması
 • Beden kitle endeksinin hesaplanması sonucunun 30’a yaklaşması
 • Günlük olarak az enerji harcanmasına karşın yorgunluk durumunun hissedilmesi
 • Gün içerisinde aşırı terlenilmesi
 • Sabahları baş ağrılarının oluşması
 • Nefes alıp vermede güçlük çekilmeye başlanması gibi olumsuz faktörler obezite hastalığının en belirgin belirtileridir.

Obezite Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Çağımızda birçok olumsuz faktörler obezite hastalığının meydana gelmesinde etkin rol alabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar obezite hastalığına neden olabilen olumsuz faktörlerden uzak durulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Obezite hastalığına neden olan olumsuz faktörler ise şunlardır;

 • Yanlış beslenme tarzı
 • Karbonhidrat ağırlıklı beslenme alışkanlığı
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Kullanılan kilo aldırıcı ilaçlar
 • Gün içerisinde sıklıkla yemek tüketilmesi
 • Aşırı yağlı yemeklerin tüketilmesi
 • Psikolojik faktörler
 • Genetik yapı faktörü
 • Bazı hastalıklar (uyku apnesi, tiroid hastalıkları, insülin direnci rahatsızlığı, polikistik over hastalığı gibi)

Obezite Hastalığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Obezite hastalığının tedavisi bulunmaktadır. Fakat tedavisinin kısa süreli olması açısından hastalığın henüz ilk aşamadayken tedavi edilmesi gerekmektedir. İleri düzeylere ulaşan obezite hastalığının tedavisi bazı durumlarda aylarca sürebilmektedir. Obezite hastalığının tedavisinde ise birçok farklı tedavi seçeneklerine başvurulabilmektedir. Bu tedavi seçenekleri ise şunlardır;

Davranış değişikliği tedavisi;

 • Obezite hastalığının başarlı bir tedaviden geçmesi açısından ilk olarak hastanın bu hastalığı kabullenip tedaviye olumlu yanıt vermesi gerekmektedir. Çünkü obeziet hastalığı diğer sağlık sorunlarından farklı olarak kısmen hastanın iradesine bağlı bulunan bir sağlık sorunudur. Bu sebeple tedavi sürecinde ilk olarak hastanın davranış değişikliğine başvurulmaktadır.

Egzersiz tedavisi;

 • Obezite hastalığının tedavisinde başvurulan bir diğer tedavi yöntemi ise egzersiz tedavisidir. Bu tedavi uygulaması sayesinde hastanın günlük olarak egzersiz çalışmalarına başlaması sağlanmaktadır. Bu sayede aşırı kilolarından daha kolay bir şekilde kurtulabilmesi sağlanmaktadır.

Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi;

 • Obezite hastalığının önemli sebeplerinden birinin de yanlış beslenme alışkanlıkları olduğunu belirtmiştik. Dolaysıyla obezite hastalığının tedavisinde uygulanan tedav seçeneklerinden biri de hastanın beslenme alışkanlıklarını değiştirilmesinin sağlanmasıdır. Tedavide daha hafif düzeyli diyet programı hazırlanmaktadır.

İlaç tedavisi;

 • Obezite hastalığının tedavisinde başvurulan bir diğer tedavi seçeneği ise ilaç tedavisi uygulamasıdır. Bu tedavi seçeneği sayesinde aşırı kiloların kısa sürede atılması oldukça kolay bir hale gelebilmektedir.

Cerrahi müdahale;

 • Obezite hastalığının tedavisinde genellikle en son çare olarak cerrahi müdahale tedavisine başvurulmaktadır. Bu tedavi uygulaması sayesinde özel iğneler sayesinde vücutta oluşan yağ tabakaları seanslar eşliğinde yavaş yavaş eritilerek hasta birkaç hafta içerisinde tekrar eski sağlıklı ve ideal kilolarına geri dönüş yapmaktadır.

Obezite hastalığının tedavisi hakkında da sizlere gerekli bilgiler sunduktan sonra obezite hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir, hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Obezite hastalığının tedavi edilememesi durumunda ayrıca bazı hastalıklara da zemin hazırladığını belirtmekte faydalar görmekteyiz. Bu anlamda obezite hastalığına neden olabilen faktörlerden uzak durulması gerekmektedir.

Etiketler