Obsesyon Nedir Çeşitleri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 581
Obsesyon Nedir Çeşitleri ve Tedavisi

Zaman zaman geri dönmek ve ütünün fişinin çekilmediğini veya arabanızın kilitlendiğini iki kez kontrol etmek normal. Fakat obsesifkompulsif bozukluktan (OKB) muzdarip olursanız, obsesif düşünceler ve zorlayıcı davranışlar çok fazla enerjinizi tüketir ve günlük hayatınıza karışırlar. Ne yaparsan yap, onları sallayamıyor gibisin. Ama yardım mevcut. Tedavi ve kendi kendine yardım stratejileriyle, istenmeyen düşüncelerden ve irrasyonel dürtülerden kurtularak hayatınızın kontrolünü geri alabilirsiniz.

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), kontrol edilemeyen, istenmeyen düşünceler ve gerçekleştirilmesi zorunlu hissettiğiniz ritüelleştirilmiş tekrarlayıcı davranışlarla karakterize bir anksiyete bozukluğudur. Eğer OKB’niz varsa, saplantılı düşüncelerinizin ve zorlayıcı davranışlarınızın irrasyonel olduğunu kabul edersiniz. Ama yine de, onlara direnip özgür olamayacağınızı hissedersiniz.

Eski bir kayıtta sıkışan bir iğne gibi, OKB de beynin belirli bir düşünce ya da dürtüye yapışmasına neden olur. Örneğin, gerçekten kapalı olduğundan emin olmak için sobayı 20 kez kontrol edebilir veya tahriş oluncaya kadar ellerinizi yıkayabilirsiniz. Bu tekrarlayıcı davranışları yerine getirmekten keyif almadığınız halde, takıntılı düşüncelerin yarattığı kaygı için biraz rahatlama sunabilirler. Semptomlarınızı tetikleyen veya kötüleştiren veya alkol veya ilaçlarla kendi kendinize ilaç veren durumlardan kaçınmaya çalışabilirsiniz. Ancak, takıntılarınız ve zorlamalarınızdan kaçmıyor gibi görünse de, kendinize yardımcı olmak ve düşüncelerinizi ve eylemlerinizi kontrol altına almak için yapabileceğiniz pek çok şey vardır.

BELİRTİLER

Sadece obsesif düşünceleriniz olduğu veya zorlayıcı davranışlar sergilediğiniz için obsesif-kompulsif bozukluğunuz olduğu anlamına gelmez. OKB ile bu düşünceler ve davranışlar muazzam bir sıkıntıya neden olur, çok fazla zaman alır (günde en az bir saat) ve günlük yaşamınıza ve ilişkilerine müdahale eder.

Obsesif kompulsif bozukluğu olan çoğu insanın hem obsesyonları hem de zorlamaları vardır, ancak bazı insanlar sadece bir diğerini deneyimlemektedir.

OKB’ de sık görülen obsesif düşünceler şunları içerir:

 • Mikrop veya kir ile kontamine olma veya başkalarını kirletme korkusu
 • Kontrolü kaybetme ve kendinize veya başkalarına zarar verme korkusu
 • Intrusive cinsel açık veya şiddetli düşünceler ve görüntüler
 • Dini veya ahlaki fikirlere aşırı odaklanma
 • İhtiyacınız olabilecek şeyleri kaybetme veya kaybetme korkusu
 • Sipariş ve simetri: her şeyin “doğru” hizalanması gerektiği fikri
 • Hurafeler; şanslı veya şanssız sayılan bir şeye aşırı dikkat

OKB’ de yaygın kompulsif davranışlar şunları içerir:

 • Kilitler, aletler ve anahtarlar gibi şeylerin aşırı çift kontrolü
 • Güvende olduklarından emin olmak için sevdiklerinize tekrar tekrar kontrol edin
 • Bazı kelimeleri tekrarlamak, dinlemek, tekrarlamak ya da kaygıyı azaltmak için başka anlamsız şeyler yapmak
 • Çok fazla zaman harcayarak veya yıkarken
 • Bir şeyler sipariş etmek veya düzenlemek “sadece”
 • Aşırı dua etmek veya dini korku tarafından tetiklenen ritüellere girmek
 • Eski gazeteler veya boş gıda kapları gibi “çöp” biriktirmek

TEDAVİ

Bilişsel-davranışçı terapi, obsesif kompulsif bozukluk için en etkili tedavi yöntemidir ve iki bileşenden oluşur: 1) maruziyet ve yanıtın önlenmesi ve 2) bilişsel terapi.

Maruz kalma ve müdahale önleme, takıntınızın kaynağına tekrar tekrar maruz kalmanızı gerektirir. Anksiyetenizi azaltmak için genellikle gerçekleştireceğiniz zorlayıcı davranışlardan kaçınmanız istenir.

 • Örneğin, zorlayıcı bir el yıkayıcıysanız, umumi bir tuvalette kapı tutamağına dokunmanız ve ardından bulaşık yıkamanız engellenebilir. Kaygı ile oturduğunuzda, ellerinizi yıkamak için istekli ve yavaş yavaş kendi başına gitmeye başlayacaktır. Böylelikle, anksiyetenizden kurtulmak için ritüele ihtiyacınız olmadığını öğrenirsiniz. Bu, obsesif düşünceleriniz ve zorlayıcı davranışlarınız üzerinde bazı kontrole sahip olduğunuz anlamına gelir.
 • Çalışmalar, maruziyet ve yanıtın önlenmesinin beyni gerçekten “yeniden yordayabileceğini” ve OKB belirtilerinin ortaya çıkmasını kalıcı olarak azalttığını göstermektedir.

Bilişsel terapi, felaketle ilgili düşüncelere ve hissettiğiniz abartılı sorumluluk duygusuna odaklanır. OKB için bilişsel terapinin büyük bir kısmı, zorlayıcı davranışa başvurmadan, obsesif düşüncelere cevap vermenin sağlıklı ve etkili yollarını öğretmektedir.

Etiketler