Ökse (Gökçe) Otu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 2.341
Ökse (Gökçe) Otu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Çeşitli rahatsızlıklara iyi geliyor oluşu ile sağlıklı bir yaşam sürme açısından oldukça kullanımı önem teşkil eden ökse otu genelde Bulgaristan, Türkiye, Bosna Hersek’te yetişir.  Öteki şifa sağlayan bitkilerdeki gibi ökse otu da çayı yapılmak suretiyle tüketilmektedir. Ökse otunun bitkisi çeşitli yerlerle ve çeşitli ağaçların üzerinde, ağacın gövdesinde tutunma yoluyla yetişmekte olan bir bitki türüdür. Zamanla büyüyüp gelişerek sarmaşık halinde gelişmesini tamamlamaktadır.

Kendi kendine çeşitli ağaçlar üzerinde ortaya çıkmaktadır ve hiçbir tohumu da bulunmaz. Ömrü ortalama 70 senedir. Büyümesi tamamlanınca yeşil oval şekildeki yaprakları oluşur ve belirgin hale gelir. Sonrasında da bitki kullanacak olanlarca toplanmaktadır. Birçok işlemlerden geçen bu bitki aktarlara ulaştırılır. Ökse otuyla hazırlanmış olan çay çokça rahatsızlık ve hastalığı tedavi etmekte kullanılır.

       Ökse Otunun Faydaları

  • Kan basıncında düzenleyici özellik gösterdiğinden, bu rahatsızlıklara sahip olanlarca tercih edilmekte olan ökse otunu kullananlar nefes darlığı gibi sorunlardan azıcık bir süre içinde rahatlıkla kurtulabilirler. Aynı zamanda astım tedavisinde de kullanılır. Bir de çok süreli kullanımında bazı problemlerin kökünden yok olduğunu vakalar olmuştur.
    Bilim camiası şimdiye dek ortakça bir karara varamamış olsa da, değerli bitki ökse otunun, tümörleri küçülttüğüne dair araştırmalar mevcuttur. Ayrıca kanserin tedavisinde kullanılmakta olan birtakım ilaçların da bu bitkiyi içerdiği bilinmekte.
  • Ayrıca sara hastaları ve  rutin olarak nöbet geçiren kişilerce de kullanılması halinde, rutin nöbetlerin azalmakta olduğu görülmüştür.
  • Soğuk algınlığı yaşamakta olan ve sonucunda öksürük sıkıntısından muzdarip olanlar da bu bitkinin çayını üç dört gün tüketmeleri ile öksürük sıkıntılarından kurtulur.
  • Regl dönemindeki kadınlar, regl döneminden bir iki gün evvel bu bitkinin çayını içerlerse,  regl sancılarından
  • Ayrıca  ishal sıkıntısı olan kişiler de bağırsaklarının düzgün ve düzenli çalışabilmesinde çok ama çok etkilidir.İnsanlar bu problemden dolayı  şikayetçi olmaktadırlar ama bu bitkinin kullanımının ardından ishal sıkıntısı da kökünden engellenmiş olacaktır.

   

      Ökse Otunda Dikkat Edilecek Hususlar: Nasıl Kullanılır?

  • Ökse otu en çok çayı yapılarak kullanılıp, tüketilmektedir. Çiğ bir şekilde tüketimi nöbetlere sebep olabileceğinden  uzmanlarca kesinlikle önerilmemekte olan bir methodtur. Optimal kullanım biçimi, kurumuş şekilde alınmış ökse otunu su içerisinde (kaynamış) bekletmektir , otları süzdükten sonrasında da çayını afiyetle içmektir. Bu bitkinin yapraklarıyla sap kısmını tüketmekte sorun yoktur ama meyvesi zehirlidir ve tüketiminde çok ama çok kötü sağlık sorunlarına, sıkıntılarına neden olabilir.

Bir bardağın içine doldurulmuş kaynar suya, bir  iki tatlı kaşığı ölçüsünde kurutulmuş ökse otunu serpip, beş on dakika bekletmenin ardından ökse otu çayı tüketilebilir. Otun üzerine çok kaynar su dökmek ya da uzunca kaynatmanın işinde uzmanlar tarafından önerilmeyen bir yöntem olduğunu söylemekte fayda var. Yeni koparılmış taze ökse otunun yapraklarını da bir gün evvelince ıslatarak ertesi gününde o suyu tüketebilirsiniz.

Etiketler