Oligomenore Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 6.399
Oligomenore Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İnsanlardaki kadın üreme sistemi, kadının her ay boyunca doğurganlık dönemini geçirdiği adet döngüsüne sahiptir. Döngü, genellikle zamanla değişebilir, ancak 28 günlüktür. Döngü sırasında, uterusun astarı, döllenmiş bir yumurtanın kendi kendine implante edilmesini bekleyerek kalınlaşır. Bu yumurta yumurtalıklardan salınır ve cinsel ilişki sonucunda kadının vücudunda sperm varsa döllenir. Bu gerçekleşmezse, kadın bir sonraki aybaşı yaşayacak ve ardından bu döngü tekrarlanacaktır.

Oligomenore Nedir?

Oligomenore nedir sorusunun cevabı, kadının seyrek ve düzensiz menstrüel periyotlarını yaşadığı bir durumdur. Normalde her kadın, adet döngüsü arasındaki süre oldukça doğru bir şekilde sabitlenmiş bir menstrüasyon desenine girer. Oligomenorenin basit bir tanımı, kadının kusurlu ya da sık olmayan kelimesi kullanılarak yapılabileceğini, çünkü kadın normal tekrar menstruasyona girmeden haftalarca, muhtemelen haftalık olarak geçecektir. Oligomenore’nin belirtileri menstrüel sikluslar arasındaki anormal boşluğu içerir. Menstruasyon sırasında şiddetli kanama, ağrı ve rahatsızlık, menstrüel sikluslar arasında ağırlık hissi ve kadının beklenmedik menstruasyon döngüsüne sahip olması sonucunda ortaya çıkan infertilite gibi diğer belirtiler görülür.

Oligomenore Nedenleri Nelerdir?

Oligomenore için temelde iki ana neden vardır. Oligomenore’nin en yaygın nedenleri arasında hormonal dengesizlik problemi bulunur. Östrojen ve progesteron gibi dişi üreme sistemini kontrol eden hormonlar vücuttaki doğru miktarlarda bulunmayabilir. Bu bir takım diğer tıbbi durumlarla bağlantılı olabilse de, oligomenore için sorumlu tutulduğu bu anormalliktir. Oligomenore belirtileri yaşayan bir kadın bu durumun tedavisinde çeşitli seçenekler bulabilir. Oligomenore’nin ikinci nedeni, oral kontraseptiflerle ilgilidir. Bunlar aynı zamanda vücutta oluşan hormonal değişiklikler üzerine kuruludur. Vücut anormal hormonal seviyelerden muzdarip olduğunda menstrüel siklüsün normal işleyişini kontrol edemez.

Oligomenore Tedavisi

Çoğu oligoomenore vakası hormonal sorunlarla ilişkili olduğu için tedavisi kadının vücudundaki hormonlarla da ilişkilendirilir. Oligomenore tedavisi, kadının hormon seviyelerini dengelemeye yardımcı olacak oral ilaç alımını içerir. Bu seviyeler dengelendikten sonra, menstrüel döngüsünün birkaç aylık bir süre boyunca kendini düzeltmemesi için hiçbir neden yoktur. Bazı doktorlar aslında oligomenore için tedavi olarak kullanılmak üzere doğum kontrol hapları reçete edebilir. Bu haplar, kadının üreme sisteminin işleyişini kontrol etmeye yardımcı olan sentetik hormonlar içerir. Bu kontrol sağlandıktan sonra, doğum kontrol hapları tamamlandıktan sonra adet döngüsünün normale dönmesini sağlamak mümkün hale gelecektir.

Normalde, oligomenore için bu tedavi yöntemi, tamamen tedavi etmek için kullanılabilir. Kadının döngüsü normale döndüğünde, vücudu kendiliğinden idare edilmeli ve normal menstrüel döngüsüne dönmelidir. Aşırı kilo, aşırı düşük kilo, kötü sağlık ve egzersiz eksikliği gibi etmenler sorunu birleştirebilir. Bununla birlikte, bunlar halledilirse, kadın çok fazla medikal müdahale olmadan oligomenore tedavisinde başarılı bir şekilde tedavi edebilecektir. Bazı nadir durumlarda, oligomenore için tedavi, bazı bezin bozukluğuyla uğraşmak için ameliyat veya terapi gerektirebilir, böylece kadının vücudundaki hormon dengesini bozar. Oligomenore ve gebelik arasındaki ilişki, kadının gebe kalma şansının azalacağı şekildedir. Vücudunda uygun şartlara sahip olmadığı için bu mutlaka gerekli değildir. Bununla birlikte adet döngüsünün anormal süresi, gebeliği planlamayı zorlaştırır.

« Önceki konu
Sonraki konu »