Omurga Nedir, Ne İşe Yarar?

Yazar Yorum Yap 2.292
Omurga Nedir, Ne İşe Yarar?

Vücudumuzun temel yapı taşları arasında yer alan omurga aslında ne işe yarar ya da tam anlamı ile nedir pek az insan bu konular hakkında bilgi sahibidir. Öyleyse kelimenin tam anlamı ile bizi ayakta tutan bu organımızı bira daha yakından tanıyalım ve omurga nedir sorusunun cevabı ile başlayalım. Vücudumuzdaki iskelet sisteminin kontrolü ve yönlendirilmesi ile ayakta durarak çeşitli hareketlerin yapılabilmesini mümkün kılan bir organdır. Ayrıca vücudun bütün ağırlığını neredeyse tek başına taşıdığını da söylemeden geçmek olmaz, tabi bu büyük görevi tek başına kaldıramadığı için yardımcı olan diğer kemik ve organlardan destek almaktadır. Temel yapısında omurlar ve omurilik sıvısı oluşan kemik bir yapıdır, beyin sapından başlayarak leğen kemiğine kadar uzanan bir oluşum ve merkezi sinir sistemi parçasıdır.

Omurga ne işe yarar denilince akıllara ilk gelen vücudun ayakta kalabilmesini ve hareket edebilmesini sağlayan temel yağı yaşı olarak değerlendirebiliriz. Ancak bilinmesi gereken başka bir durumda omurga yapısının sadece insanlara özgü olmadığının da bilinmesi gerekir. Hayvan türlerinin çoğunda da omurga yapısına rastlanılması mümkündür, kuşlar, balıklar ve diğer canlılarda kendi bünyelerine has olacak şekilde omurga yapısı bulunur. Ayrıca omurga vücudumuzda yer alan diğer yumuşak dokulara sahip organlarında korunmasını düzgün şekilde çalışabilmeleri sağlamak açısından yardımcı olacaktır. Böylece bütün uyum ve denge içerisinde normal düzeyde çalışmasını sürdürebilmektedir, insan vücudundaki omurlar birbirlerine disk denilen parçalar ile bağlıdır.

Omurga nedir dediğimizde herkesin gözleri önünde canlanan bir tablo vardır oda boyundan başlayarak kalçaya kadar inen ve muntazam bir şekilde dizilmiş olan kemik parçaları gelmektedir. Omurganın yapısı beş bölümden oluşur ve yaklaşık olarak uzunluğu 75 cm dir, bu kadar ağır bir iş yapması ve sürekli olarak güçlü olması zamanla omurgada eğriliklere neden olmaktadır bu eğriliklerde ya önden arkaya ya da yan olarak gözlemlenir. Omurganın temel yapısı ve işleyişi hakkında daha pek çok bilgi ve araştırmanın devam ettiğini sizlere söyleyebiliriz. Daha pek çok araştırma her geçen sürede bizler insan vücudundaki şaşılacak mucizeleri gözler önüne sermektedir, omurga bazıları için sadece bir kemik bütünü sayılsa da insanlar ve insanlık için büyük önem taşıyan bir organdır.

Etiketler