Omurilik İltihabı Nasıl Anlaşılır Ameliyatı ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 2.119
Omurilik İltihabı Nasıl Anlaşılır Ameliyatı ve Tedavisi

Omurilik enfeksiyonu olarak bilinen ve hayati önem taşıyan rahatsızlıklardan biri olan omurilik iltihabı damarların sistematik yapısının işlevi tam yerine getirilemediği durumlarda karşılaşılan hastalıklardan biridir. Enfeksiyonlar insan vücudunda ölümcül sonuçların ortaya çıkmasına neden olan hastalıklardır. Omurilik bir insanın normal hayatını sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için en önemli bölgelerden biridir. Beyine bağlı olan bu sistem zarar gördüğünde zamanla beyinde hasarın oluşmasına da neden olabilmektedir.

Yaşamsal faaliyetlerin ve genel sağlık durumunun en önemli parçası olan omurilik enfeksiyon durumunda kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Omurilik enfeksiyonunu sebep olan faktörlerin bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde hasta hayatını kaybedebilir.

Omurilik İltihabı Nedenleri 

Genel olarak vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen iltihaplanmadan kaynaklı olarak ortaya çıkan omurilik iltihabı kişinin ciddiye alması gereken durumlardan biridir. Gribal enfeksiyonlar, suçiçeği, kızamık virüsü ve kuduz virüsü omurilik iltihabının oluşmasında başlıca nedenler arasında yer alır.

Akciğer enfeksiyonu ve bakteri kaynaklı hastalıklarda da omurilik enfeksiyonu meydana gelebilmektedir. Kana karışan bakteriler önce beyine ulaşır ve beyin zarı ile beraber omuriliğe ulaşarak burada iltihaplanmanın olmasına sebep olur.

Bakteri ve virüs kaynaklı omurilik iltihabı bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde de görülebilmektedir. Bu bakteri ve virüsler açık yaralardan içeriye girebilir. Ayrıca bağışıklık sistemi düşük ise kişi de meydana gelerek sağlığı tehdit etmektedir.

Omurilik İltihabı Belirtileri 

Her enfeksiyonda olduğu gibi virüs ya da bakteri vücuda yerleşerek kana karışır ve tüm vücudu sarmaktadır. Vücut enfeksiyona karşı direnç gösteremediğinde halsizlik, baş ağrısı, kol ve bacaklarda güçsüzlük meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra eklem ağrıları şiddetli bir şekilde artmaktadır.

Sinirlerde çok fazla hassasiyet meydana gelerek kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Yürüme bozuklukları ve denge bozuklukları çok fazla karşılaşılan belirtilerden biridir. Kişinin bu durum karşısında hastalık ilerledikçe hareket edemez hale gelmesi söz konusu olmaktadır.

Omurilik iltihaplanması genel olarak boyun ve bel fıtığı gibi hastalıklarla çok fazla karıştırılmaktadır. Bu nedenle hastalığın teşhisinde de geç kalındığında tedavi sürecinde de aksamalar meydana gelmektedir.

Omurilik İltihaplanması Tedavisi 

Omurilik iltihabında hastalığın erken teşhisi oldukça önemlidir. Hastalık teşhis edildikten hemen sonra hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilaçlar kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra bakteri ve virüsler için anti bakteriyel ilaçlar kullanımına devam edilir.

Enfeksiyondan kaynaklı vücudun ödem toplaması ve bunun sonucunda vücuttaki ödemin atılması gerekir. Bu basıncın azaltılması için de kortizon tedavisi uygulanabilir. Hastalık erken teşhis edilmez ve teşhis edilmesine rağmen herhangi bir tedavi uygulanmaz ise kişi ölüm ile karşı karşıya kalabilmektedir. Hastalığın derecesine göre ilaç tedavisi sonrasında kemik yapısının tekrar eki haline getirilebilmesi için fizik tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Fizik tedavi hastalığın vücuda verdiği zararın iyileştirilmesini sağlar ve kişide yürüme ve günlük faaliyetlerinin dengede olmasını sağlamaktadır.

Etiketler