Omurilik Soğanı Nedir Ne İşe Yarar Görevleri

Yazar Yorum Yap 2.398
Omurilik Soğanı Nedir Ne İşe Yarar Görevleri

Omurilik soğanının görevleri nelerdir gibi sorular, vücudumuzu ve fonksiyonlarını merak eden herkesin sorduğu sorulardandır. Vücuttaki en önemli yapılardan biri olan omurilik soğanı, beyin ve omurilik arasında bulunmaktadır. Tıp dilindeki adı medulla oblongata olan omurilik soğanı, vücudumuzdaki reflektif hareketlerin kontrol mekanizmasıdır. Şekil olarak koniyi andıran omurilik soğanı, özellikle sinirsel aktivitelerin düzenlenmesine ve çalışmasında görev alır. Solunumdan dolaşıma kadar pek çok sistemin de başında yer alan omurilik soğanı, vücudumuz için olmazsa olmazlardandır. Burada yaşanan rahatsızlıklar ve anormallikler, kalıcı hasarlara sebebiyet verebilir.

Omurilik Soğanının Görevleri Nelerdir?

Omurilik soğanı görevi tek cümleye sığamayacak kadar çoktur. Bu yapının görevlerinin birden çok sistemle alakası olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli kontrol mekanizmalarıyla kusmadan hapşırmaya kadar her konuyu omurilik soğanıyla bağdaştırmak mümkündür. Omurilik soğanının görevlerini genel olarak şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Reflektif eylemleri kontrol eder ve düzenler
 2. Solunum hareketlerinden sorumludur
 3. Ruhsal dengenizin iyi olmasını sağlar
 4. Otonom fonksiyonları kontrol eder
 5. Beyin ve omurilik arasındaki sinirsel geçittir

Omurilik görevleri saymakla bitmemektedir. Tüm bu maddelerin yanı sıra sayılabilecek başka görevlerde de omurilik soğanından bahsetmek mümkündür.

Refleksler ve Omurilik Soğanı:

Omurilik soğanının özellikle reflektif konularda etkili olduğundan bahsedilmişti. Reflekse dayalı bu eylemlere örnek olarak şu maddeleri saymak mümkündür:

 1. Öksürme
 2. Kusma
 3. Nefes alma
 4. Kalbin çalışması
 5. İdrar torbasının denetimi
 6. Ayakta durmak
 7. Tükürük salgısını kontrol etmek ve yutkunmayı sağlamak
 8. Sistemlerin kontrol mekanizması olma

İşte tüm bu özellikleriyle beraber, omurilik soğanının bir denetim mekanizması olduğundan da bahsetmek mümkündür.

Omurilik Soğanı Ne İşe Yarar?

Omurilik soğanı ne işe yarar sorusu, birden çok şekilde cevaplanabilecek bir sorudur. Omurilik soğanı sayesinde kalp atışınız ve tansiyonunuz düzenlenir. Refleks gerektiren hareketlerin kontrol mekanizmasıdır. Vücudunuzdaki tüm hareketlerin dengesi ve koordinasyonu omurilik soğanı sayesinde düzenlenir. Duyusal bilgilerin de aktarılmasına yardımcı olan omurilik soğanı, bilgilerin talamustan serebral kortekse gitmesini sağlar. Vücudumuzda yaşanan olayların sistemsel haberleşmesi, iletimler yoluyla oluşur. İşte bu iletimlerin gönderilmesi ve denetlenmesi de omurilik soğanının görevidir. Omurilik soğanının zarar görmesi ya da işlevini kaybetmesi durumunda ölümün meydana gelmesi beklenir. Çünkü nefes almaktan yutkunmaya kadar her türlü vücut fonksiyonlarımız omurilik soğanı sayesinde çalışmaktadır. Bu yüzden omurilik soğanı hasar görürse ne olur gibi sorular pek de olumlu şekilde cevaplanabilen sorulardan değildir. Ancak elbette hasarın boyutu, hasarın önemi gibi konular bu sorunun cevabını değiştirebilmektedir. Her ne kadar hayati bir yapı olsa da, tıbbın gelişmesiyle beraber birçok konuya çözüm bulunmuştur. Bu sayede birçok kişi amansız hastalıklardan kurtulabilmiş ve normale dönmüştür. Omurilik soğanıyla ilgili yaşanan herhangi bir sıkıntıda mutlaka doktora gidiniz.

Etiketler