Onkoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 2.855
Onkoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Kanser çağın en sık görülen hastalıklarından biri durumundadır. Kanserin kesin sebebi bilinmese de çevresel ve genetik faktörlerden kaynaklanabildiği söylenmektedir. Geç kalınmadığı sürece tedavi ve iyileşme şansı artan çeşitli kanser türlerinin tedavisi Onkoloji bölümlerinde yapılır. Onkoloji bölümü hekimlerine onkolog denir. Kanser hücrelerin kontrolsüzce çoğalmasından kaynaklanır. Kanserlerin ileri evrelerinde (kan kanseri hariç) tümörler de oluşur. Onkoloji temelde bu çeşit tümörleri araştırıp onları yok etmeye çalışan bir bölümdür. Onkoloji kelimesi latince “oncos” yani şişlik ve “logos” yani bilim kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Onkoloji kanser hastalarına tanı konulan ve tedaviler planlanan bir bölüm olarak çalışır.  Kanserle ilgili cerrahi girişimler de bu bölümde yapılmaktadır. Onkoloji kapsamının geniş olması nedeniyle cerrahi onkoloji,  jinekolojik onkoloji, radyasyon onkolojisi, medikal ve pediatrik onkoloji gibi alt dallara ayrılmıştır.

Onkoloji Bölümünün Yan Dalları

Alanında uzmanlaşmış hekimlerin görev yaptığı onkoloji yan dallarının her birisi önemlidir. Tümör mevcutsa ve biyopsi alınması gerekiyorsa veya tümörün bulunduğu yerden çıkarılması gerekiyorsa bu işlemleri yapan bölüm cerrahi onkoloji olacaktır. Kanserle ilgili çeşitli yayınlar ya da programlarda kanserli hastaların kemoterapi ile tedavi edildiği bilgisine yer verilir. Kemoterapi ile medikal onkoloji ilgilenir. Eğer tedavide ışın da kullanılacaksa radyoterapi uzmanlarının görev yaptığı radyasyon onkolojisi işin içine girecektir. Pediatrik onkoloji ise kanserli çocuklara bakar. Her hastanın durumu birbirinden farklı olabilir. Dolayısıyla tanı konulduktan sonra hastalar ilgili alt dallara yönlendirilir.

Onkolojide Bakılan ve Tedavi Edilen Hastalıklar

Kanserler bulunduğu organa göre isim alır. Kadınlarda meme kanseri en sık görülen kanser çeşitlerindendir. Kadınların mücadele etmek zorunda kaldığı diğer kanser çeşitleri ise yumurtalık, serviks (rahim ağzı)  ve rahim (uterus)  kanserleridir.  Meme kanserini kadınlar kendileri fark edebilmektedir. İleri evrelerde metastas yaptığında en sık yayıldığı yerler omurga, kalça, karaciğer, akciğer ve beyindir. Rahim kanseri de kanama, akıntı, ağrı gibi bazı belirtiler vermektedir.

Diğer kanser türleri şunlardır:

*Lösemi (kan kanseri)

*Deri kanseri

*Akciğer kanseri

*Kemik kanseri

*Böbrek kanseri

*Karaciğer kanseri

*Bağırsak kanseri

*Boyun ve baş bölgesi kanserleri

*Lenf bezi kanserleri (lenfoma)

*Mide kanseri

*Pankreas kanseri

*Safra yolu ve safra kesesi kanseri

*Prostat kanseri

*Testis kanseri

*Multipl miyelom

*Tiroid kanseri

Kanser Teşhisi ve Tedavisi

Onkolojinin görev alanında olan kanserlerin teşhisinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Her zaman söylendiği gibi geç kalmaktan korkulmamalı, erken teşhis için belirtiler konusunda dikkatli olunmalıdır. Zamanında teşhis edilen kanserlerin tedavisi daha kolaydır. Kanser tedavisinde kemoterapi bazı hastalarda tümörün çıkarılmasından önce bazılarında da sonra uygulanmaktadır. Yine bazı hastalarda radyoretapiden önce bazılarında sonra kemoterapi uygulanmalıdır. Radyoterapi ve kemoterapinin birlikte uygulanması gereken hastalar da vardır. Tedaviler kanserin derecelerine ve tümörlerin büyüklüğüne göre planlanır. Kemoterapi alındıktan sonra kanser hastalarında bulantı, midede rahatsızlık, kusma, saç dökülmesi, ciltte kuruluk, kaşıntı, kızarıklık, incelme, alerjik reaksiyonlar, ağız kuruluğu, iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk, bağırsak problemleri, eklemlerde ağrı veya kireçlenme, boyun veya sırt ağrıları gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.

 

Etiketler