Ortopedi Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar 1 Yorum 20.218
Ortopedi Hangi Hastalıklara Bakar?

Yaşam sürüp giderken vücudun çeşitli organ ve sistemlerinde bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşmak mümkündür. İskelet ve kas sistemi sayesinde yürüyüp koşabiliriz. Bu sistemin hareketten başka görevleri de vardır. İskelet ve kas sistemiyle ilgili en sık karşılaşılan sağlık sorunları kırık çıkıklar, burkulmalar,  spor sırasındaki zedelenmeler, romatizmalar ve kireçlenmelerdir. Sonradan ortaya çıkan sorunlardan başka bazı kişiler doğuştan gelen bazı sorunlarla da uğraşabilir.  Verilen örnekteki sorunlarda ve iskelet kas sistemiyle ilgili başka sağlık sorunlarında hastanelerin Ortopedi servisine gidilmelidir. Ortopedi dünyada fazla talep olan doğuştan gelen ya da sonradan oluşan iskelet ve kas sistemi hastalıklarıyla uğraşan bir bölümdür.

Ortopedi Bölümüne Kimler Gitmeli?

Kemiklerinde, eklem ya da kaslarında sıkıntı yaratan durum ve belirtilerle karşılaşanlar zaman kaybetmemeli, en yakınlarındaki bir hastanenin tam adıyla Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gitmelidir. Kemik, eklem ve kaslarda oluşan yaralanma, zedelenme gibi durumların teşhisi ve tedavisi ülkemizde fazlaca rağbet görmekte olan Ortopedi Bölümünün ilgi alanındadır.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünün Baktığı Hastalıklar

Ortopedi bölümünde hizmet veren uzman hekimler aşağıdaki hastalıklara bakmaktadır.

*Doğumsal kalça çıkıkları

*Bacaklardaki eşitsizlikler

*Menisküs yaralanmaları

*Eklem bağlarındaki ezilme ve burkulmalar

* Sinir sıkışmaları

*Tetik parmak

*Tenisçi dirseği

*Eklem kireçlenmeleri

*Siyatik

*Topuk dikeni

*Kıkırdak yaralanmaları

*Lif kopmaları

*Kemik kırıkları

*Kemik iltihapları

*Farklı eklemlerdeki çıkıklar

*Eklem ağrıları

*Romatizmalar

*Boyun ve bel fıtıkları

Ortopedi Bölümündeki Cerrahi Uygulamalar

Hareketsiz bir yaşam bazı hastalıkları davet edecektir. Ancak hareketi olmaya çalışırken de kemik, eklem ve kasları korumak için dikkatli olunmalıdır. Yaşa ve genel sağlık durumuna uygun yürüyüş, bisiklet, yüzme, koşma gibi aktivitelerde bulunulabilir. Kireçlenmesi olanların bile destekleyici baston kullanarak hareketli kalması gerekir. Kullanılan kıyafetler yapılacak aktiviteye uygun olmalıdır.

Her yaşta insan günlük yaşamda bazı talihsiz kazalarla, düşme, çarpma ve darbelerle ve bunların sonradan ortaya çıkan olumsuz sonuçlarıyla karşılaşabilir. Sporcularda ve çocuklarda kol ve bacak, eklem ve kas sorunları diğer insanlardan daha fazla görülebilir. Fazla kilosu olan kişilerde de eklemlerde yıpranma, ağrı gibi sorunlar yaşanabilir. Rahatsızlıkların bazılarının ameliyatla düzeltilmesi, iskelet sisteminin bazı bölgelerine protez takılması gerekebilir. Ortopedi bölümünde artroskopik cerrahi, diz cerrahisi, mikro cerrahi, el, ayak, bilek, omurga cerrahileri başarıyla uygulanmaktadır. Ortopedi bölümü hekimleri hastalarını tedavi ederken gerek duyuyorsa Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüne de yönlendirebilir.

Hastanelerin bazılarında çocuklar için ayrıca Çocuk Ortopedisi ve Travmatolojisi adlı bir bölüm de bulunmaktadır.

 

Etiketler

1 Yorum