Osgood Schlatter Hastalığı

Yazar 2 Yorum 8.650
Osgood Schlatter Hastalığı

Ergenlik döneminde büyüme spurları geçiren çocuklar ve ergenlerde Osgood Schlatter hastalığı diz kapağının altında ağrılı bir yumru oluşturabilir.

Osgood Schlatter hastalığı, sporun dahil olduğu, futbol, basketbol, figür pateni ve bale gibi yön değişikliklerini atlayan ve salınan çocuklarda daha sık görülür.

Osgood Schlatter hastalığı erkeklerden daha yaygın olmakla birlikte, daha fazla kız spora karıştıkça cinsiyetler arasındaki boşluk da daralmaktadır.

Yaş aralıkları cinsiyete göre değişir, çünkü kızlar erkeklerden daha erken ergenlik yaşarlar. Osgood Schlatter hastalığı genellikle 13-14 yaş arasındaki erkek çocuklarda ve 11-12 yaşları arasındaki kız çocuklarında görülür. Bu durum, çocuğun kemiklerinin büyümesini durdurduktan sonra genellikle kendiliğinden düzelir.

Osgood Schlatter Hastalığı
Osgood Schlatter Hastalığı

Osgood Schlatter Hastalığı Belirtileri

Osgood Schlatter hastalığına bağlı ağrı kişiden kişiye değişir. Bazıları, özellikle koşu ve atlama gerçekleştirirken bazılarının hafif acısı var. Başkaları için, ağrı neredeyse sabit ve zayıflatıcıdır.

Genellikle sadece bir dizde görülür, ancak bazen her iki dizinde de gelişir. Rahatsızlık haftalarca aylarca sürebilir ve çocuğunuz büyümeyi bırakana kadar tekrarlanabilir.

Ne zaman bir doktora görünmelisin

Diz ağrısı çocuğunuzun rutin günlük faaliyetleri gerçekleştirme kabiliyetine müdahale ediyorsa çocuğunuzun doktorunu arayın. Dizinizde ayrıca şişlik ve kırmızı varsa veya diz ağrısı ateş, kilitli veya diz ekleminin instabilitesi ile birleştiğinde tıbbi yardım isteyin.

Osgood Schlatter Hastalığı Nedenleri

Osgood Schlatter Hastalığı Nedenleri
Osgood Schlatter Hastalığı Nedenleri

Çok fazla koşu, atlama ve bükme içeren etkinlikler sırasında – futbol, basketbol, voleybol ve bale gibi – çocuğunuzun uyluk kasları (kuadriseps), diz kapağını şınbole bağlayan tendonu çeker.

Bu tekrarlanan stres, tendonun biraz titremesine neden olur ve Osgood Schlatter hastalığına bağlı ağrı ve şişme meydana gelebilir. Bazı durumlarda, çocuğunuzun vücudu bu boşluğu yeni kemik büyümesiyle kapatmaya çalışabilir ve bu da o noktada kemikli bir toprağa neden olabilir.

Osgood Schlatter Hastalığı Kimlerde Görülür?

Osgood Schlatter hastalığının başlıca risk faktörleri şunlardır:

  • Yaş. Osgood Schlatter hastalığı ergenlik çağındaki büyümeler sırasında ortaya çıkar. Yaş aralıkları cinsiyete göre değişir, çünkü kızlar erkeklerden daha erken ergenlik yaşarlar.Tipik olarak 13-14 yaş arasındaki erkek çocuklarda ve 11-12 yaşları arasındaki kız çocuklarında görülür.
  • Cinsel İlişki. Erkeklerde daha sık görülürken, daha fazla kız spora karıştıkça cinsiyetler arasındaki uçurum da daralmaktadır.
  • Spor Dalları. Koşu, çoğunlukla çok fazla koşu, atlama ve yön değiştirir sporlarla olur.

Osgood Schlatter Hastalığı Komplikasyonları

Osgood Schlatter hastalığının komplikasyonları nadirdir. Bunlar kronik ağrı veya lokalize şişlik içerebilir. Şikayetlerin çözülmesinden sonra bile, şişkinlik alanında shinbone’da kemikli bir yumru kalabilir. Bu topak çocuğunuzun yaşamı boyunca bir dereceye kadar devam edebilir, ancak genellikle diz işlevine müdahale etmez.

Osgood Schlatter Hastalığı Tedavisi

Osgood-Schlatter hastalığı genellikle resmi tedavi olmadan daha iyi olur. Semptomlar çocuğunuzun kemiklerinin büyümesini durdurduktan sonra kaybolur. Bu gerçekleşene kadar, doktorunuz hafif ağrı kesici ve fizik tedaviyi önerebilir.

Osgood Schlatter Hastalığı İlaçları

Asetaminofen (Tylenol, diğerleri), ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya naproksen (Aleve) gibi tezgah üstü ağrı kesici yardımcı olabilir.

Osgood Schlatter Hastalığı Fizik Tedavi

Bir fizyoterapist çocuğunuza uyluk kuadriseps’ini ve hamstring kaslarını gerginleştirmek için egzersizlerini öğretebilir; bu da diz kapağının tendonunun damar köküne yapıştığı noktadaki gerginliğin azaltılmasına yardımcı olabilir. Kuadriseps için güçlendirme egzersizleri diz ekleminin stabilize edilmesine yardımcı olabilir.

« Önceki konu
Sonraki konu »

2 Yorum

  1. Doktor bana kalsi D vitamini ve bazı teknikler söyledi birde ağrı kesici merhem söyledi bunlarl yaparsam ağrı kesilecek mi ve ağrı kesildikten sonra ilerleyen yaşlarda şiş gidermi

  2. Avatar Sinan DENİZ

    Osgood Schlatter Hastalığının belirgin Diz MR bulgusu var mı?Benim kızım 7 yaşında 2 haftalık Basketbol aktivitesinden sonra sağ dizinde 5 aydır geçmiyen ağrısızbir şişlik mevcut.Romatizmal tetkikler negatif. Sağ Diz MR: Eklem aralığında iler derecede efüzyon ve popliteal fossada bir kaç lenf nodu mevcut… Bana fikir verirseniz ve yol gösterirseniz meslektaşınız olark çok sevinirim. Dr.Sinan DENİZ Aile Hekimi Antakya/HATAY Cep tlf: 0-506-222-0741 İlginize şimdiden teşekkürler…