Östaki Borusu

Yazar Yorum Yap 4.945
Östaki Borusu

Östaki Borusu Burnun arka tarafında bulunan ve geniz diye bilinen bölge ile orta kulak arasındaki geçişi sağlayan kanala östaki borusu denir. Orta kulağın hava almasını sağlayan bir kanaldır. Ayrıca bu bölgede oluşan salgıların da genize akmasını sağlar. Basınç değişikliklerinde orta kulağın hemen uyum göstermesini sağlar. Yaklaşık olarak 4 cm boyutundadır. Çocukluk dönemlerinde daha düz bir yapıda iken erişkinlik dönemlerinden sonra bir dirsek oluşturur haldedir. Bu sebeple çocuklarda burundan ve genizden orta kulağa bakteriler daha kolay geçtiklerinden orta kulak iltihabı sık görülür.

Orta Kulak Nasıl Tıkanır?

Geniz bölgesinde oluşan hastalıklar östaki borusunun işlevini yerine getirmesini engellerler. Alerji, geniz eti, sinüzit, burun eti, geniz bölgesinde oluşan tümör, ani oluşan basınç değişiklikleri(uçakta ya da dalarken) östakinin yeterli düzeyde çalışmasına engel olur. Yeterli hava alamayınca içerde ters basınç oluşur. Kulak zarı içeri çekilir ve orta kulakta sıvı birikimi ve daha ileri aşamada ise kanama meydana gelir.

Hangi Şikayetler Oluşur?

Tıkanma az ise hafif şekilde basınç ve dolgunluk hissi meydana gelir. İleri seviyedeki tıkanmalar işitme kaybı, şiddetli ağrı, dolgunluk hissi ve baş dönmesi oluşur.

Teşhisi Nasıldır?

Hastanın anlatımları sonucu muayene yapılır ve teşhis kolayca koyulur. Kulak zarında çökme ve kızarıklık muayene esnasında hemen görülür. Burunda akıntı ya da iltihaba rastlanır. Geniz bölgesinin muayenesi zor olduğundan bulgular net olarak görülemez. Muayenenin yeterli olmadığı ender durumlarda ise birtakım tetkikler yapılır. İşitme testi ve basınç ölçümü yapılabilir. Bazen geniz bölgesine yönelik bilgisayarlı tomografi ya da MR istenebilir. Alerjiden şüphe duyulursa alerji testinin de istendiği olur.

Tedavisi Nasıldır?

Tedavi aşamasında iki durum temel alınır. İlki kulakta oluşan sorunun giderilmesi diğeri ise genizde tıkanıklığa yol açan hastalığın ortadan kaldırılmasıdır.

Orta kulakta oluşan problemler için ilaç tedavisi çoğunlukla yeterli olur. Yeni oluşmuş bir iltihap veya basınç farklılığına bağlı olan bir tıkanma ise ilaç kullanılmadan da sorun giderilebilir. İltihap durumu var ise antibiyotik kullanılabilir. İlaçlar neticesinde bir düzelme olmaz ise kulak zarı çizilerek orta kulakta oluşan su boşaltılır ve kulak zarına tüp takmak için cerrahi operasyon gerekebilir. Orta kulağın hava almasına yönelik bir tüptür.

Geniz bölgesinde oluşan sorunun tedavisi için hastalığa sebep olan soruna göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Bir geniz eti durumu var ise kesin olarak bunun alınması yoluna gidilir. İltihap ya da alerji durumu var ise kullanılacak ilaçlarla sorun giderilir. Burun eti ve sinüzit gibi durumlarda da ilaçlı tedavi uygulanır. Eğer sonuç alınamaz ise ameliyat gündeme gelebilir. Bu bölgede oluşan tümörler ise ışın tedavisiyle ya da ameliyatla giderilir. Uygulanan tedaviler sonucunda hasta kişi daha sonra tam sağlıklı biçimde günlük yaşamına devam edebilecektir.

Etiketler
Sonraki konu »