Özofagus

Yazar Yorum Yap 1.459
Özofagus

Özofagus,Yemek borusunun tıptaki karşılığı özofagustur. Yemek borusunun içini döşeyen tabakasında kötü huylu tümörler oluşabilmektedir. Bu organın iç tabakasında gelişen tümör, bulunduğu bölgeden aşağıya ya da yukarıya ve hatta içeriden dışarıya doğru yayılım gösterir. Ayrıca bu kanser lenf ve kan damarları vasıtası ile de vücudun diğer bölgelerine sıçrayabilir.

Ne Sıklıkta Görülür?

Özofagus kanser oluşumları dünya genelindeki tüm kanser vakaları arasında 6. sırada yer alır. Tüm kanserlerin % 1,5 – 2’sini oluşturur. Sindirim sistemi kanser vakalarının ise % 5 – 7’sini oluşturur. Coğrafi bölgelere göre görülme sıklığı farklılık gösterir. Türkiye’de doğu bölgelerinde daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Bu kanser 50 – 60 yaşlarında daha sık görülmektedir. 30 yaş altındaki kişilerde seyrek (% 0,2) olarak görülmektedir. Erkekler kadınlara göre neredeyse 3 kat daha fazla bu kansere yakalanmaktadır. Özofagus kanseri, hastaların % 50’sinde yemek borusunun orta kısmında oluşur. % 30’unda borunun alt bölümünde % 20’si de üst bölümünde oluşur.  Bu sebeple oluşum bölgesine göre tedavi uygulamaları da farklılık gösterir.

Nedenleri Nedir Ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Sigara içilmesi, alkol kullanımı ve madde bağımlılıkları önemli faktörlerdir

Beslenme tipi ve alışkanlığı da önemli faktörlerdendir

Genetik faktörler

Çevresel faktörler

Kansere yol açan diğer sebepler de bu kanserin oluşumundaki faktörlerdendir

Yapılan araştırma sonucunda ABD ve Batı Avrupa’da ki özofagus kanser vakalarının birincil sebebinin sigara ve alkol olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kanserin sık olarak rastlandığı diğer bölgelere bakıldığında, beslenme alışkanlığı ile ilgili faktörlerin sigara ve alkole nazaran daha ön planda olduğu saptanmıştır. Alkolün etkisinin tek başına az olduğu ancak sigara ile birlikte tüketildiğinde bu kanserin riskinin arttığı gözlemlenmiştir. Elbette doz ve süre hesabına göre bu risk durumu farklılık göstermektedir.

Beta karoten ve A, B, C, E vitaminleri, riboflavin (bir tür vitamin), folik asit, eser oranda mineral ve metallerden çinko, magnezyum, selenyum ve molibden’in antioksidan etkileri beslenme konusundaki etkenlerdir. Yukarıdaki maddelerin yetersiz oranda alınması ve özellikle buğday, pirinç ve mısır açısından zengin ancak taze meyve ve sebze yönünden fakir beslenme alışkanlığının önemli risk oluşturduğu tespit edilmiştir. Sigara ve alkol kullanmak, taze sebze ve meyvenin yeterli oranda yenmemesi bu kanser türü için tespit edilen en önemli 3 etken olarak tıp dünyasında kabul görmüştür.  Bu üç faktör özofagus kanserli hastaların % 83’ünde tespit edilmiştir.

Beslenme alışkanlıkları, özellikle de çok sıcak içeceklerin fazla miktarda ve sık alınması belirgin risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde Doğu Anadolu’da sigara ile birlikte çok sıcak ve fazla miktarda çay içme alışkanlığının olması ve bu bölgeye iklim koşulları nedeniyle taze sebze ve meyve transportundaki güçlükler Özofagus kanserinin sık görülmesinin nedenleri olarak düşünülebilir.

Belirtileri Nelerdir?

Yutmada güçlük, kilo kaybı, göğüs kısmında ağrı ve yanma hissi, kusma, boyun bölgesinde şişlik, iştahsızlık hali, ses kısılması, kanama durumu ve öksürük ve boğulma hissi oluşumu ana belirtilerdir.

Tanısı Nasıl Koyulur?

Kanser şüphesi olan kişilerde endoskopik inceleme ilk sıradadır. Özofagoskopi’nin önemi yalnızca teşhis koymada değil, tedavinin nasıl ve ne şekilde yapılması gerektiğinin tespiti açısından da önemlidir.

Tedavisi Nasıldır?

Tümörün yeri ve evresi tedavi uygulamasının ana belirleyicisidir. Bunun dışında elbette başka belirleyici unsurlar da vardır. Erken teşhis koyulan vakalarda en öncelikli tercih ameliyattır. Cerrahi tedavinin ya da radyoterapinin yeterli olamadığı bazı durumlarda birleştirilmiş tedaviler uygulanır. İlerlemiş vakalarda cerrahi yöntem hastanın yalnızca beslenmesinin sağlanmasına yöneliktir.

Tümörün yerleştiği alan tedavi yönteminin seçiminde belirleyicidir. Genel olarak yemek borusunun 1/3 alt bölümünde bulunan tümörler cerrahi açıdan kolay tedavi edilebilen tiptedirler. Üst bölümde bulunan tümörler ise cerrahi açıdan daha zordur ve tedavi olasılığı daha azdır.

Vücudun diğer bölgelerine yayılım göstermişse diğer tüm kanser vakalarında uygulanan protokol ve yöntemler uygulanır.

v

Etiketler