Özofajit Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.857
Özofajit Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

İsimleri her ne kadar farklı olsa da tıp tarihinde yüzlerce hastalık bulunmaktadır bunların bazılarının isimleri duyup bazıları ile mücadele etsek de farklı isimlerle bilin rahatsızlıklar daha dikkat çekici olmuştur. Örneğin tıp dilinde özofajit nedir diye sorulduğunda uzmanlar ve hastaları cevabını verebilir peki ya diğerleri, bilmeyen için detaylı olarak birlikte inceleyelim. Özetle diyebiliriz ki bu hastalık halk arasında yemek borusu iltihabı olarak bilinir ve nedenleri altında çeşitli faktörler yatar. Hastalığın iki farklı çeşidi bulunur ilki istenilmeden yanlışlıkla içilen kimyasal maddelerin verdiği zararlar doğrultusunda gelişen özofajit, ikincisi ise reflü ve benzeri mide asitlerine dayalı hastalıkların neden olabileceği özofajittir. Daha da detaya inilmesi gerekirse de ilk hastalık tipine korozif özofajit denir ve daha öncede belirtildiği üzerine dış etken olarak görülen çeşitli kimyasal içerikli maddelerin içilmesi veya deterjan türevindeki maddelerin içilmesi sonucu yemek borusunda yırtılmalar ya da daralmalar ile birlikte görülür. Diğer çeşidi ise reflü özofajit olarak adlandırılır ve mide içerisindeki kasların mide asitlerini yemek borusuna geri salması ile meydana gelir.

Bunları dışında bu hastalıkla ile ilgili bilinmesi gereken konular çeşitlendirilir örneğin özofajit belirtileri nelerdir ya da tedavisi nasıldır gibi sorulardır. Belirtileri konusu dikkatle inceleyelim belki de kendimizde ya da çevremizde bulgulara rastlayabilir ve erken teşhis ve tedavi konusunda uyarıda bulunabiliriz.

Hastalığın belirtileri;

– Mide yanması,

– Karın bölgesinde ağrı,

– Mide ekşimesi,

– Göğüs bölgesine vuran ağrı,

– Sırta yayılabilecek şekildeki ağrı,

– Mide ağrısı,

– Boğaz ve çene kısımlarında ağrı,

– Sık görülen mide bulantıları ve bunlara bağlı gelişen kusmalar,

– Yutkunma zorluğu,

– Boğazınızda yanma ve sızı etkisi,

– Ses tonunda değişiklikler,

– Geniz akıntısı ve beraberinde gelen yutaktaki balgam.

Sindirim sistemi ile doğrudan ilgili olan bir hastalık olduğundan şikâyetlere bağlı iştahsızlık gibi durumlarda görülebilir, tanının konulabilmesi ve tedavi süresinin başlayabilmesi adına hastalığın uzmanlık alanı olan gastroloji servis ve doktorlarından yardım talep edebilirsiniz. Diğer mide rahatsızlıkları ile benzer belirti ve şikâyetler görülse de tanısının konulması açısından uygulanan test ve benzeri uygulamalar sayesinde hekimler farkı görebilmektedir. Bunların dışında da hastalık ile alakalı bilinmesi gereken başka bir durum da özofajit tedavisi var mıdır varsa nasıl bir yol izlenir konusudur.

Sürekli bir tedavinin amaçlanması durumunda öncelikli olarak beslenme alışkanlıklarınızı ve yaşam tarzınızı dengeleyici bir yol izlemelisiniz. Zira sindirim sisteminiz ile doğrudan alakalı bir rahatsızlıktan bahsediyoruz, öncelikli olarak kilo vermek ya da ağır olan öğünlerden kaçınmakla işe başlayabilirsiniz ayrıca alkol ve sigara gibi zararlı olan maddelerin kullanımının da kesinlikle bırakılması gereklidir. Bunun dışında proton pompa olarak bilinen çeşitli inhibitörler mide asidinin azaltılması konusunda yardımcı olabileceği gibi farklı cerrahi müdahaleler ile de tedavi gerçekleşebilir. Tedavi yönteminin seçilmesinde sizin genel sağlık durumunuz ile hekiminizin karar vermesi daha uygundur.

Etiketler