P-lcr Nedir? P-lcr Yüksekliği ve Düşüklüğü

Yazar 2 Yorum 116.053
P-lcr Nedir? P-lcr Yüksekliği ve Düşüklüğü

Tıp bakımından sağlıklı olmak önceden belirlenmiş, normal değerlere sahip olmak anlamına gelmektedir. Kendisinde değişiklik, rahatsızlık hisseden kişiler hastanelere gittiklerinde bölümüne göre değişmekle birlikte genellikle kan, idrar vb. testlerinin sonuçlarına göre değerlendirilmekte, aksayan durumlar tedavi edilerek giderilmeye çalışılmaktadır. Vücuttaki zararlı maddeler karaciğer ve böbreklerle temizlenir. Kan hücreler için gerekli maddeleri taşıyabildiği gibi zararlı maddeleri de karaciğere ve böbreklere götürmektedir. Doktorlar hastalıkların test sonuçlarına bakarak teşhis koymakta ve tedavi yoluna gitmektedir. Laboratuvar testlerinin sonuçlarını sıradan bir vatandaşın anlaması zordur. Kandaki alyuvar, akyuvar, kan pulcukları gibi hücreler,  kolesterol, yağ, hormon gibi maddeler bazı kısaltmalarla ifade edilir. Bu kısaltmalardan biri de P-lcr’dir.

 

P-lcr Nedir
P-lcr Nedir

P-lcr Kısaltması Ne Anlama Gelmektedir?

Kan testlerinin sonucunu gösteren raporlardaki kısaltmalardan biri olan Plcr “Büyük hücreli Trombosit Oranı” kelimelerinin İngilizce karşılığı olan  “Platelet Large Cell Ratio” kelimelerinin sadece baş harflerinin ele alınmasıyla kısaltılmış halidir. Trombosit kan pulcukları olarak bilinen bir kan hücresi çeşididir. Bu hücreler kemik iliğindeki dev hücreler olan megakaryositlerden koparak meydana gelmektedir ve diğer kan hücrelerine göre küçüktür. Kanda milimetreküp başına 200.000- 400.000 trombosit düşmektedir. Plcr büyük olan trombosit hücrelerin normal trombosit hücrelerine oranını ifade etmektedir.

Trombositler Ve Kanama İlişkisi

Trombosit denilen renksiz ve çekirdeksiz parçaların görevi kanın pıhtılaşmasıdır. Sayıları gerekenden az ise kanamalar durmayacaktır. Trombositler daha yüksek oranlarda ise kanın pıhtılaşması hızlanacaktır.  Ömürleri 8–10 gün olan trombositlerin bir başka görevi de damarların zedelenmesi ve yaralanması durumlarında damarın büzülmesini ve dolayısıyla kanın akışını yavaşlatmaktır. Ömrü dolan trombositler dalakta parçalanmaktadır. Trombosit çoğalması da karaciğer tarafından kontrol edilmektedir.

Plcr Neden Ölçülür?

Hastalıkların teşhisini kolaylaştıran hemogram yani tam kan testleriyle kandaki hücrelerin oranı, kandaki hemoglobin miktarı gibi birçok bilgi elde edilir.  Test sonuçlarında yer alan değerler arasındaki P-lcr bazı kişilerde normalin altında ya da üstünde çıkabilmektedir. Değerlerin düşük ya da yüksek olması tek başına bir teşhis koyulamaz, diğer değerlere de bakılarak ne tür bir sağlık sorunu olabileceği düşünülür. Test sonuçlarını bir laboratuvar görevlisi değerlendiremez, hastanın kendisi de düşük ya da yüksek olan değerleri görerek telaşa kapılmamalıdır. Değerlendirmeyi yapacak ve son sözü söyleyecek olan ilgili bölümün doktorudur.  Eğer P-lcr sonucu olması gerekenden daha yüksek ya da düşükse belki ek bazı testler daha yapılacak, teşhis daha sonra koyulacaktır.  Sonuç olarak kan sayımındaki parametrelerden biri olan Plcr’nin fazla ya da az olması o kişide önemli bir problem olduğunu göstermemektedir. En sağlıklı yaklaşım tüm parametrelerin bir arada değerlendirilmesidir.

P-lcr Düşüklüğü
P-lcr Düşüklüğü

Tam Kan Sayımlarındaki PLCR Referans Değerleri

P-lcr yüksekliği
P-lcr yüksekliği

Tam kan sayım sonuçlarında alt ve üst sınırlar olarak referans değer aralıkları saptanmış durumdadır.  Değerlendirilen ögenin referans değerlerinden az ya da çok olması kişilerde bazı hastalıkların varlığı gösterebilmektedir. Plcr için referans değerleri  % 14,0 ile 50,4 arasındadır.  Plcr yüksekliği diğer trombosit sonuçları da dikkate alınarak trombo embolik, iskemik olaylar bakımından her ihtimale karşı değerlendirilmelidir.

Kaynak: https://saunaimalati.net/sauna-imalati/

Etiketler

2 Yorum

  1. Avatar Göksel şahin

    Göğüs ağrısı ve batması şikayeti ile acile gittim ve pdw 9’1 mpv8.9 p,lcr 16,8 amilaz 120 çıktı bu sonuçlar normalmi ağrı kesici iğne yapıldı bu ağrı neden olabilir Ağrı’da azalma yok teşekkür ederim