Panik Atak Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Yazar Yorum Yap 1.191
Panik Atak Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Panik atak; korku, endişe ya da sıkıntı gibi duyguları içinde barındıran bir duygusal nöbet şeklidir. Panik atak geçiren kişilerde görülen şeyler; çarpıntı, terleme, titreme, nefes alamama ya da boğulma hissi, göğüste sıkışmanın ya da ağrının yaşanması, karın ağrısı, bedensel duyumlarda olağan dışı bir yoğunluğun hissedilerek dengesizlik yaşanması, kontrolünü kaybetme durumunun meydana gelmesi, delirme korkusunun ya da ölüm korkusunun yaşanması ile birlikte gelen karakterize bir süreç.

Panik atak nöbetleri hızlı ve ani bir şekilde başlayıp genellikle on dakika ya da daha kısa bir sürede doruk noktasına ulaşır. Panik ataklar büyük çoğunlukla on beş ya da yirmi dakika süreli olarak yaşanmaktadır. Diğer yandan bazı kişilerde bu atakların yaşanması sadece 1 – 2 dakika sürerken, bazı kişilerde de bir saatten daha uzun sürede yaşanabilmektedir. Panik atak nöbetlerinin yaşanması öncelikle fobiler olmak üzere diğer pek çok psikolojik bozukluk sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Ancak panik atağın yaşanmasının ihtimali en çok stres etkeni ile karşı karşıya gelme ya da karşılaşma ihtimalinin bulunması durumlarında ortaya çıkar.

Panik atak sahibi olan kişileri bazıları uykularında da panik atak geçirebilmektedir. Panik atak krizlerinin yaşanma şiddeti ve sıklığı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Yaşanan atakların sonrasında kişilerde yeniden bir atak daha yaşanacağına dair ya da yaşanan atak esnasında ortaya çıkmakta olan bedensel duyumlarla alakalı olarak yoğun bir kaygı hissi oluşmaktadır. Bu şekilde kaygı hisseden hastaların bir kısmı; kalp krizi geçireceğine, felç olabileceklerine ya da beyinde bulunan önemli bir hastalığın olduğuna dair şüphelerle acil servise başvurmaktadırlar. Çoğu zaman bu başvurular sonucunda yapılan ilk tetkiklerde herhangi bir sorun saptanamadığı ortaya çıkar. Ancak panik atak sahibi kişiler bununla yetinmeyip daha ileri seviyede ve detaylı testler yapılmasını talep etmektedir. Yapılan tüm testler sonucunda fiziki bir rahatsızlığın bulunmaması sonucu asıl sorunun psikolojik olduğu ortaya çıkar. Diğer yandan bu sonuca varılana kadar kişiler beyin MR’ı, beyin tomografisi ya da kalp anjiografisi gibi çok yüksek fiyatlı testler yaptırarak maddi açıdan kayba uğramaktadır. Bütün bunların yanı sıra panik atak sorunu yaşayan kişiler duydukları kaygılar nedeniyle kalabalık yerlere girememe ya da evde yalnız kalamama gibi sorunlar da yaşayabilmektedir. Bu durum da mesleki ve sosyal hayatı son derece kısıtlayabilmektedir.

Dünya çapında yapılan çalışmalar sonucunda varılan sonuca göre panik atak sorunu genel nüfusun % 1,5 – 3,5 kadarlık bir kısmında görülmektedir. Panik atak sorunu ile karşı karşıya kalan kadınların oranı ise erkeklerde iki ya da üç kat daha fazla bulunmaktadır.

Panik atak geçiriliyor olmasının pek çok nedeni olabilmektedir. Beslenme şekli, nefes alma şekli ve sıklığı ya da duygusal sıkıntılar yaşanmasına neden olan stresli hayat tecrübeleri gibi daha pek çok neden sonucunda panik atak ortaya çıkabilmekte ya da tetiklenebilmektedir.

Aşırı bir şekilde nefes alıp vermek atağın başlamasına neden olabilir. Stres anlarında nefes alıp verme sayısı fark edilmeden artmaya başlar. Diğer yandan zayıf beslenme alışkanlıklarına sahip olmak, katı diyetler uygulamak ya da düzensiz beslenmek kan şekeri düzeyini dengesizleştirerek ataklara neden olabilmektedir. Sindirim sorunları ya da besin alerjilerinin yaşanması ile beraber panik atak da ortaya çıkabilmektedir.

Panik atak sorununun yaşanması tamamen psikolojik bir rahatsızlıktır ve tedavisi de mümkündür. Bu konuda uzman bir psikiyatriye danışmanın sonucunda ilaç tedavisi uygulanarak ya da sadece sözel tedavi yönteminin uygulanması ile tedavi başarıyla sonuçlanabilir.

 

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »