Panik Atak Tedavisi

Yazar 1 Yorum 3.132
Panik Atak Tedavisi

Panik Atak Tedavileri Nelerdir?

Çoğu panik atak nedeni açık değildir, bu nedenle tedavi her kişi için farklı olabilir. İlaç tedavisi, belirtilerin önlenmesi veya hafifletilmesi için kullanılır ve genellikle ana tedavi yöntemidir. Buna ek olarak, bilişsel davranışçı terapi, rahatlama veya meditasyon gibi psikoterapi genellikle vücudun rahatlamasına yardımcı olmak ve kaygıdan kurtulmak için kullanılır.

Panik ataklarının ortasındaysanız, anksiyete belirtilerinin derhal hafifletilmesi, Xanax, Klonopin ve Ativan gibi yatıştırıcı bir anti-anksiyete ilaç almaktan gelebilir. Bu ilaçlar, en azından tıbbi tedavinin başında verilir, ancak uzun süreli kullanım için değildir.

Belirli antidepresanlar anksiyete oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir ve panik atak sıklığını ve şiddetini azaltabilir, ancak bir saldırıda anında rahatlama için kullanılmaz. Sık kullanılan antidepresanlar Prozac, Paxil, Celexa, Lexapro ve Zoloft gibi seçici serotonin geri alım inhibitörleri’dir. Bu ilaç grubu sıklıkla panik bozuklukların tedavisinde ilk sırada yer almaktadır.

Lyrica ve Neurontin gibi yeni yeni antikonvülzan ilaçlar, panik bozukluğu da dahil olmak üzere bazı anksiyete bozuklukları için deneysel tedaviler olarak araştırma çalışmalarında değer göstermeye başlamışlardır.
İlaçlarla ilgili önemli not: Bu ilaçların bazıları aslında bir panik atak anksiyete belirtileri üretebilir. Genellikle, düşük bir dozla başlamak ve ilaç sağlayıcınız tarafından önerilen şekilde yavaşça ilaç artırmak en iyisidir.

Koruyucu bakım için psikoterapi destek sunar ve korkuyu en aza indirmeye yardımcı olur. Bazı durumlarda, psikoterapi tek başına bozukluğu temizleyebilir. Bilişsel-davranışçı terapi, insanlara panik belirtileri ile baş etmeyi öğrenmelerine yardımcı olur ve onlara korkunç bir şey olduğuna dair duygularının aslında akıl dışı bir düşünce veya inanç olduğunu ve yanlış bir alarm olduğunu anlamalarını öğretir. TCMB, insanları kaygı ve panik duygularını tetikleyen durumlara yavaş yavaş maruz bırakır ve bunlara duyarsızlaştırır; bu da kalp krizi geçirdiğiniz veya deli olduğunuz anlamını içeren fiziksel belirtileri tetikleyebilir. Bir takım davranışçı terapistler panik atak sırasında bedenleri üzerinde daha iyi kontrol hissi kazanmasına yardımcı olmak için nefes alma ve kas gevşetme tekniklerini öğretirken birçok uzman “yeniden yapılanma” nın bilişsel yaklaşımının

Panik Saldırılarını Nasıl Önleyebilirim?

Panik atak geçirme şansınızı azaltmak ve bunları daha iyi yönetmeyi öğrenmek için adımlar atabilirsiniz. İşte bazı ipuçları:

  • Acele etmeyin. Hızlı bir tedavi için umut değil önemlidir. Terapi zaman alır ve gelişme küçük adımlarla başlar.
  • Kendinize güvenin. Panik hisseden insanlar aşırı derecede kendilerini eleştiren olma eğilimindedirler.
  • Meditasyon ve egzersiz gibi çeşitli tekniklerle gündelik kaygınız düzeyini düşürmeyi öğrenin.
  • Derin solunum veya yönlendirilmiş görüntüler gibi diğer gevşeme tekniklerini öğrenin.
  • Sadece kahve değil, birçok çay, kola ve çikolata bulunan nikotin ve kafein gibi uyarıcılardan kaçının.

Panik atağı tanımayı öğrenin. İlk belirtileri hissettiğinizde, diğer belirtilerin de takip edebileceğini bilirsiniz. Yavaş nefes al. Unutmayın, daha önce hayatta kaldınız ve bunu tekrar yapabilirsiniz.

« Önceki konu

1 Yorum

  1. Bazen bende kendime soruyorum acaba panik atak mıyım diye ama araştırıp belirtilerini detaylı okuyunca çok şükür sadece bi yanıltı hissiymiş 🙂 bilgiler için teşekkür ederiz