Pankreas Kanseri

Yazar Yorum Yap 4.192
Pankreas Kanseri

Pankreas kanseri, midenizin alt kısmının arkasında yatay olarak uzanan karnınızdaki pankreas dokularında başlar. Pankreasınız, sindirim ve şeker metabolizmasını düzenleyen hormonlara yardımcı enzimleri salgılar.

Pankreas kanseri, genellikle erken tanısı konduğunda bile kötü prognoza sahiptir. Pankreas kanseri tipik olarak hızla yayılır ve erken evrelerinde nadiren saptanır; bu da kanser ölümünün önde gelen bir nedeni olmasının önemli bir nedenidir. Pankreas kanseri çok ilerledikçe ve cerrahi müdahalenin tamamen kaldırılması mümkün olmadığı sürece belirtiler ve bulgular ortaya çıkmayabilir.

Pankreas Kanseri
Pankreas Kanseri

Pankreas Kanseri Belirtileri

Pankreas kanseri belirtileri ve bulguları genellikle hastalık ilerleyene kadar görülmez. Belirtiler ve bulgular göründüğünde aşağıdakileri içerebilir:

 • Sırtınıza yayılan üst karın ağrısı
 • Cildinizin sarılığı ve gözlerinizin beyazlığı (sarılık)
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Depresyon
 • Kan pıhtıları

Pankreas Kanseri için Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Diyabetin yeni tanısı olsun olmasın açıklanamayan kilo kaybı yaşarsanız veya sürekli yorgunluk, karın ağrısı, sarılık veya sizi rahatsız eden diğer belirtiler ve bulgularınız varsa doktorunuza danışın. Kanserden başka birçok hastalık ve durum benzer belirtilere ve bulgulara neden olabilir, bu nedenle doktorunuz pankreas kanseri kadar bu koşulları kontrol edebilir.

Pankreas Kanseri Nedenleri

Pankreas Kanseri Nedenleri
Pankreas Kanseri Nedenleri

Çoğu vakada pankreas kanserine neyin neden olduğu açık değildir. Araştırmalarımız sonucu pankreas kanseri gelişme riskinizi artıran sigara gibi risk faktörlerinin olduğunu tespit ettik.

Pankreasınızı anlamak

Pankreasın uzunluğu yaklaşık 6 inç (yaklaşık 15 santimetre) olup yan tarafında yatan bir armut gibi görünüyor. Pankreas, insülin de dahil olmak üzere hormonları salgılar ve vücudunuzun yediğiniz gıdalardaki şekeri işlemesine yardımcı olur. Ve vücudunuzun yiyecekleri sindirmesine yardımcı olmak için sindirim suları üretir.

Pankreatik kanser nasıl oluşur?

Pankreas kanseri, pankreastaki hücreler DNA’larında mutasyonlar geliştiğinde ortaya çıkar. Bu mutasyonlar, hücrelerin kontrolsüz olarak büyümesine ve normal hücrelerin öleceği durumda yaşamaya devam etmesine neden olur. Biriken hücreler bir tümör oluşturabilir.

Çoğu pankreas kanseri, pankreas kanallarını hizalayan hücrelerden başlar. Bu kansere pankreatik adenokarsinoma veya pankreatik ekzokrin kanser adı verilir. Bunlar pankreas kanserlerinin büyük çoğunluğunu oluşturur.

Nadiren, kanser hormon üreten hücrelerde veya pankreasın nöroendokrin hücrelerinde oluşabilir. Bu tür kansere adacık hücresi kanseri, pankreatik endokrin kanser veya pankreatik nöroendokrin tümörler denir.

Pankreas Kanseri Risk Faktörleri

Pankreas Kanseri Risk Faktörleri
Pankreas Kanseri Risk Faktörleri

Pankreas kanseri riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Fazla vücut ağırlığı
 • Pankreasın kronik inflamasyonu (pankreatit)
 • Diyabet
 • Bir BRCA2 gen mutasyonu, Lynch sendromu ve ailesel atipik mol-malign melanom (FAMMM) sendromu da dahil olmak üzere kanser riskini artırabilen genetik sendromların ailenizde olması
 • Kişisel veya ailede pankreas kanseri olması
 • Sigara içmek

Pankreas Kanseri Komplikasyonları

Pankreas kanseri ilerledikçe komplikasyonlara neden olabilir:

 • Kilo kaybı. Bir dizi faktör, pankreas kanseri olan kişilerde kilo kaybına neden olabilir.Kanserin kendisi kilo vermeye neden olabilir. Kanser tedavileri ya da midenizde basılan bir tümörün neden olduğu bulantı ve kusma, yemek yemeyi zorlaştırır. Veya vücudunuz gıdalardaki besin maddelerini düzgün şekilde işlerken zorluk çekebilir, çünkü pankreasınız yeterince sindirim suyu yapmaz.Pankreas enzimi takviyeleri, sindirime yardımcı olmak için tavsiye edilebilir. Mümkün olduğunca keyifli ve rahat yemek saatleri yapabileceğiniz ekstra kaloriler katarak kilo vermeye çalışın.
 • Sarılık. Karaciğerin safra kanalını tıkayan pankreas kanseri sarılık yaratabilir. İşaretler arasında sarı ten ve gözler, koyu renkli idrar ve soluk renkli dışkı bulunur. Sarılık genellikle karın ağrısı olmadan oluşur.Doktorunuz bir plastik veya metal tüpün (stent) açık tutulması için safra kanalının içine yerleşmesini önerebilir. Bazı durumlarda safra karaciğerden bağırsağa akılacak yeni bir yol oluşturmak için bypassa ihtiyaç duyulabilir.
 • Ağrı. Büyüyen bir tümör karın bölgenizdeki sinirlere baskı yapabilir ve ağrı şiddetli hale gelebilir. Ağrı kesici ilaçlar daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Radyasyon tedavisi tümörün büyümesini geçici olarak durdurmanıza yardımcı olabilir, böylece hafif bir rahatlama elde edebilirsiniz.Ağır durumlarda, doktorunuz karnınızdaki ağrıyı kontrol eden sinirlere (çölyak pleksus bloğu) alkol enjekte etmek için bir prosedür önerebilir. Bu işlem, beyninize ağrı sinyalleri gönderen sinirleri durdurur.
 • Bağırsak tıkanıklığı. İnce bağırsağa (duodenum) büyür veya basan pankreas kanseri midenizdeki bağırsaklarınıza sindirilmiş gıdaların akışını engelleyebilir.Doktorunuz, bağırsağınızı açık tutmak için ince bağırsağınıza bir tüp (stent) yerleştirilmesini önerebilir. Veya bağırsaklarınızdaki kanseri bloke etmeyen daha düşük bir noktaya karnınızı tutturmak için baypas ameliyatı gerekebilir.

Pankreas Kanseri Teşhisi ve Evreleme

Doktorunuz pankreatik kanserden şüpheleniyorsa, kanseri teşhis etmek için bir veya daha fazla test yaptırmış olabilirsiniz:

 • Görüntüleme testleri, iç organların resimlerini oluşturmak için. Görüntüleme testleri, doktorunuzun pankreasınız da dahil olmak üzere iç organlarınızı görselleştirmesine yardımcı olur. Pankreas kanseri tanısı koymak için kullanılan görüntüleme testleri arasında ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları, manyetik rezonans görüntüleme (MR) ve bazen pozitron emisyon tomografisi (PET) taramaları bulunur.
 • Pankreasın ultrason resimleri oluşturmak için bir kapsam kullanarak. Bir endoskopik ultrason (EUS) karın içindeki pankreas görüntüleri oluşturmak için ultrason cihazı kullanır. Görüntü elde etmek için ultrason cihazı özofagusunuzun altından mideye ince, esnek bir borudan geçirilir (endoskop). Doktorunuz EUS sırasında bir hücre örneği (biyopsi) toplayabilir.
 • Test için bir doku numunesinin çıkarılması (biyopsi). Biyopsi, mikroskopta incelenmek üzere küçük bir pankreastan numuneyi çıkarmak için kullanılan bir prosedürdür. Bir biyopsi örneği, iğneyi cildinizden pankreasa (ince iğne aspirasyonu) sokarak elde edilebilir. Veya testler için bir hücre örneği elde edilebilen pankreasınıza özel aletleri yönlendirmek için endoskopik ultrason kullanılarak yapılabilir.
 • Kan testi. Doktorunuz pankreas kanseri hücreleri tarafından döşenen spesifik proteinler (tümör belirteçleri) için kanınızı test edebilir.Pankreatik kanserde kullanılan bir tümör işaretleyici testine CA19-9 denir. Ancak test her zaman güvenilir değildir ve CA19-9 test sonuçlarının en iyi nasıl kullanılacağı açık değildir. Bazı doktorlar, tedavi öncesi, tedavi sırasında ve tedavi sonrası düzeylerinizi ölçerler.
 • Pankreas kanallarına boya enjekte etmek için bir kap kullanmak. Bazı durumlarda, doktorunuz pankreasınızdaki safra kanallarını vurgulamak için bir boya kullanan endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP) önerebilir. ERCP sırasında, bir endoskop boğazdan midenizden ve ince bağırsağınızın üst bölümüne geçilir. Ardından, endoskoptan geçen küçük bir içi boş borudan (kateter) pankreas ve safra kanallarına bir boya enjekte edilir. Son olarak, kanalların resimleri çekilmiştir.

Pankreas kanseri tanısı doğrulandıktan sonra, doktorunuz kanserin derecesini (evresi) belirlemek için çalışacaktır. Kanserinizin evresine göre hangi tedavilerin sizin için kullanılabilir olduğunu belirlemenize yardımcı olur.

Pankreas Kanseri Evreleri

Evreleme testlerinden elde edilen bilgi, doktorunuz pankreas kanserinizi bir aşamaya atar. Pankreas kanserinin evreleri:

 • Evre I Kanser’e pankreas ile sınırlıdır ve cerrahi ile alınabilir.
 • Evre II. Kanser pankreasın ötesine yakın dokulara ve organlara yayılmış ve lenf nodlarına yayılmış olabilir. Bu aşamada, kanseri çıkarmak ameliyat yapabilir.
 • Evre III. Kanser pankreasın ötesine pankreas çevresindeki büyük damarlara yayılmış ve lenf nodlarına yayılmış olabilir. Cerrahi bu aşamada kanseri gidermek için mümkün olan veya bulunabilir.
 • Evre IV. Kanser, karaciğer, akciğerler ve karın organelleri çevreleyen astar (periton) gibi bölgeleri yaymak için pankreasın ötesinde. Cerrahi hastalıkta bu aşamada bir seçenek değil.

Pankreas Kanseri Tedavisi

Pankreas kanseri tedavisi, kanserin evresine ve konumuna, ayrıca genel sağlık ve kişisel tercihlerinize bağlıdır.

Pankreas kanseri tedavisinin ilk amacı, mümkün olduğunda kanseri ortadan kaldırmaktır. Bu bir seçenek değilse, odaklanma pankreas kanserinin büyümesini veya daha fazla zarar vermesini önlemeye yönelik olabilir.

Pankreas kanseri ilerledikçe ve tedavilerin bir fayda sağlamayacağı zaman, doktorunuz belirtileri hafifletmeye ve sizi mümkün olduğunca rahat hissettirmeye yardımcı olacaktır.

Pankreas Kanseri Ameliyatı

Pankreas kanseri pankreasta sınırlıysa, ameliyat bir seçenek olabilir. Pankreas kanseri olan kişilerde uygulanan işlemler şunları içerir:

 • Pankreas başındaki tümörler için ameliyat. Pankreas kanseri pankreasın başında yer alıyorsa, Whipple ameliyatı (pankreatoduodenektomi) adı verilen bir operasyon düşünebilirsiniz. Whipple ameliyatı pankreasın başının yanı sıra ince bağırsağınızın bir kısmını (duodenum), safra kesenizi ve safra kanalınızın bir kısmını çıkarmayı içerir. Midenizin bir kısmı da çıkarılabilir. Cerrahınız gıdaları sindirmenizi sağlamak için pankreasınız, mideniz ve bağırsakların geri kalan kısımlarını yeniden bağlar.Whipple cerrahisi enfeksiyon ve kanama riski taşır. Ameliyattan sonra bazı insanlar mide bulantısı zorlaşırsa ortaya çıkabilecek mide bulantısı ve kusma yaşarlar (gastrik boşalmayı geciktirir).Whipple prosedürünün ardından uzunca düzelme bekleyin. Hastanede birkaç gün geçireceksiniz ve ardından birkaç hafta evde iyileşeceksiniz.
 • Pankreas kuyruğu ve vücudundaki tümörler için ameliyat. Pankreas veya kuyruk kuyruk ve vücudun küçük bir kısmı kaldırmak için cerrahi distal pankreatektomi denir. Cerrahınız da dalaklarınızı çıkarabilir. Cerrahi kanama ve enfeksiyon riski taşır.

Araştırmalar, deneyimli cerrahlar tarafından yapıldığında pankreas kanseri cerrahisi daha az komplikasyona neden olma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Cerrahınızın pankreas kanseri cerrahisiyle ilgili deneyimini sormakta tereddüt etmeyin. Herhangi bir şüpheniz varsa ikinci görüşünüz olsun.

Radyasyon tedavisi

Radyoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için X ışınlarından ve protonlardan yapılmış gibi yüksek enerjili kirişler kullanıyor. Kemoterapi öncesi veya sonrasında genellikle kemoterapiyle birlikte radyasyon tedavisi alabilirsiniz. Ya da, kanser cerrahi olarak tedavi edilemediğinde doktorunuz radyasyon ve kemoterapi tedavilerinin bir kombinasyonunu önerebilir.

Radyasyon tedavisi, genellikle çevrenizde hareket eden ve vücudunuzdaki belirli noktalara radyasyon yönlendiren bir makineden gelir (dış ışın radyasyonu). Uzmanlaşmış tıp merkezlerinde, radyoterapi cerrahi sırasında verilebilir (intraoperatif radyasyon).

Radyoterapi, geleneksel olarak kanseri tedavi etmek için X-ışınları kullanır. Bazı tıbbi merkezler, ileri pankreas kanseri olan bazı insanlar için bir tedavi seçeneği olabilecek protonları kullanan radyasyon terapisi sunabilir.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanır. Kemoterapi bir damara enjekte edilebilir veya oral yolla alınabilir. Sadece bir kemoterapi ilacı alabilir veya kemoterapi ilaçları kombinasyonu alabilirsiniz.

Kemoterapi radyasyon tedavisi (kemoradyoterapi) ile de kombine edilebilir. Kemoradyasyon genellikle pankreasın ötesine yayılmış kanseri, ancak yakın organlara değil vücudun uzak bölgelerine yaymak için kullanılır. Bu kombinasyon pankreas kanseri tekrarlama riskini azaltmak için ameliyat sonrasında da kullanılabilir.

Gelişmiş pankreas kanseri olan insanlarda, kemoterapi tek başına kullanılabilir veya hedefli ilaç terapisi ile kombine edilebilir.

Klinik denemeler, yeni ilaçlar, cerrahi veya radyasyon tedavilerine yeni yaklaşımlar ve gen terapisi gibi yeni yöntemler gibi yeni tedavi şekillerini test eden çalışmalardır. Çalışılan tedavi geçerli tedavilere göre daha güvenli veya daha etkili olduğu kanıtlanırsa, yeni standart bakımı olabilir.

Pankreas kanseri için yapılan klinik çalışmalar yeni hedefli terapi ilaçları, immünoterapi tedavileri veya aşıları denemek için bir şans verebilir.

Klinik araştırmalar bir tedaviyi garanti edemez ve ciddi veya beklenmeyen yan etkilere sahip olabilirler. Öte yandan, mümkün olduğunca güvenli bir şekilde yürütülmesini sağlamak için kanserli klinik araştırmalar yakından takip edilmektedir. Ve aksi takdirde sizin için mevcut olmayacak tedavilere erişim sunuyorlar.

Hangi klinik araştırmaların sizin için uygun olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Destekleyici (palyatif) bakım

Palyatif bakım, ağrıdan ve diğer ciddi hastalık semptomlarından kurtulmaya odaklanan uzmanlaşmış tıbbi bakımdır. Palyatif bakım uzmanları, devam eden bakımınızı tamamlayan ilave bir katman sağlamak için sizin, ailenizin ve diğer doktorlarınızla birlikte çalışır. Palyatif bakım, ameliyat, kemoterapi veya radyasyon terapisi gibi agresif tedavilere devam ederken kullanılabilir.

Palyatif bakım diğer tüm uygun tedavilerle birlikte – hatta teşhisten sonra bile- kullanıldığında kanser hastaları daha iyi hissedecek ve daha uzun yaşayabilir.

Palyatif bakım doktorlar, hemşireler ve diğer özel eğitimli profesyonellerden oluşan bir ekip tarafından sağlanmaktadır. Palyatif bakım ekipleri, kanserli kişiler ve aileleri için yaşam kalitesini yükseltmeyi hedeflemektedir. Bu bakım şekli, alabileceğiniz tedavi edici veya diğer tedavilerin yanında sunulmaktadır. Palyatif bakım, bakım evinde bakım ya da yaşamın sonu bakımıyla aynı değildir.

Pankreas kanserini etkili bir şekilde tedavi etmeyi tamamlayıcı veya alternatif tedaviler bulunmamıştır.

Ancak tamamlayıcı ve alternatif tıp tedavileri, kanser veya kanser tedavilerinden dolayı karşılaştığınız belirtiler ve belirtiler ile yardımcı olabilir. Seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Sıkıntıyla baş etmenize yardımcı olacak alternatif tedaviler

Kanserli insanlar genellikle sıkıntı çekerler. Bazı araştırmalar, sıkıntıyı pankreas kanseri olan insanlarda diğer kanser türlerinden daha yaygın olduğunu ileri sürmektedir.

Eğer sıkıntı çekiyorsanız, uykunuzda güçlük çekebilir ve kendiniz sürekli kanseri düşünebilirsiniz. Kızgın veya üzgün hissedebilirsiniz.

Duygularını doktorunuzla tartışın. Uzmanlar, duygularınıza göre sıralama yapmanıza ve başa çıkma stratejileri geliştirmenize yardımcı olabilir. Bazı durumlarda ilaçlar yardımcı olabilir.

Tamamlayıcı ve alternatif terapiler de sıkıntıyla baş etmenize yardımcı olabilir. Örnekler şunlardır:

 

 • Sanat terapisi
 • Egzersiz
 • Meditasyon
 • Müzik terapisi
 • Gevşeme egzersizleri
 • Maneviyat

 

Etiketler
« Önceki konu