Parestezi Nedir Nasıl Geçer? Kesin Çözüm Doğal Ve Bitkisel Yöntemler

Yazar 1 Yorum 2.377
Parestezi Nedir Nasıl Geçer? Kesin Çözüm Doğal Ve Bitkisel Yöntemler

Parestezi Nedir

Parestezi, görünür bir fiziksel neden olmadan, bir uzvun kısa süreliğine karıncalanması, gıdıklanması, iğnelenmesi, uyuşması veya yanması gibi anormal bir duygudur. Bir parestezi tezahürü geçici veya kronik olabilir. Mutlaka ki herkes uykuda veya otururken parestezi durumu ile karşılaşmıştır. Bir sinir üzerinde sürekli basınç uygulandığında ortaya çıkar ve basıncın kaldırılmasıyla kademeli olarak rahatlamanın olduğu görülür.

Parestezi Nedenleri

Parestezinin potansiyel nedenleri; migren, alkolizm, nöropati, yetersiz beslenme, menopoz, fibromiyalji, zona, hipoglisemi, fabry hastalığı, sinir tahrişi, ateroskleroz, hipervantilasyon, çoklu skleroz, bağışıklık yetersizliği, metabolik bozukluklar, lidokain zehirlenmesi, antikonvülsan ilaçlar, lupus eritematozus, nörolojik bozukluklar, motor nöron hastalıkları, lyme hastalığı enfeksiyonu, beta alanin yutulması, otoimmün bozukluklar, ağır metal zehirlenmesi, guillain-barre sendromu şekilde sıralanabilir.

Parestezi Belirtileri ve Tanısı

Parestezi belirtilerini; kaşıntı, karıncalanma, ayak düşmesi, dizartri, uyuşma, kas atrofisi, oküler dismetri, huzursuz bacak sendromu şeklinde sıralayabiliriz.

Tanısal bir değer koymak için, kişinin parestezi hislerini yaşamasına sebep altta yatan durumun belirlenmesi gerekir. Bir tanı koyulmasını isteyen kişinin, tıbbi geçmişi ile birlikte fizik muayene ve laboratuvar testi şarttır.

Parestezi, geçici veya kronik olarak sınıflandırılabilir.

Geçici parestezi, hiperventilasyon veya panik atak belirtilerini işaret ediyor olabilir. Kronik parestezi, sinir irritasyonu, zayıf dolaşım, nöropati, başka bir dizi durum veya nedenin sonucu olabilir.

Kronik parestezi, nöronların işleyişinde yetersiz dolaşımdan doğan bir sorun olduğunu gösterir. Yaşlı bireylerde genellikle ateroskleroz, atardamar duvarları içindeki plak birikimi, plağın rüptürleri, iç pıhtıların üzerinde, atardamarların neden olduğu (örneğin, periferik vasküler hastalık gibi ) zayıf dolaşımın bir sonucu olarak görülür. Uygun bir kan dolaşımı ve besin kaynağı olmadan sinir hücreleri artık beyne yeterli sinyal gönderemez. Bu nedenle, parestezi aynı zamanda vitamin eksikliği ve malnütrisyonun yanı sıra diyabet, hipotiroidizm ve hipoparatiroidizm gibi metabolik bozuklukların bir belirtisi olabilir. Ayrıca cıva zehirlenmesinin de bir belirtisi olabilir.

Parestezi Tedavisi

Parestezi tedavisi altta yatan nedenin doğru teşhisi ile başlar. Egzersiz, gerdirme veya masaj yoluyla dolaşımlarının yeniden canlandırılması, uyuşma ve hissizliği hızla ortadan kaldırabilirsiniz.

Daha zor parestezisi olan kişilerde amitriptilin gibi antidepresan ilaçlar uygulanabilir. Reçete edilen antidepresan ilaçlar, depresyonun rahatlatılmasından çok daha düşük dozlarda verilir. Bu ilaçların, kişinin ağrı algısını değiştirdiği için faydası olduğu düşünülmektedir. Bir kişinin yaşadığı parestezi daha da şiddetli ise, kodein gibi afyon türevleri reçete edilebilir.

Parestezi semptomlarının giderilmesinde yardımcı olacak bir dizi alternatif tedavi vardır. Şimdi bunlardan bahsedelim.

Doğal Ve Bitkisel Yöntemler

Sıcak Uygulaması

Akut paresteziden muzdaripseniz, sıcak bir kompres uygulamak etkilenen bölgeye kan akışını artırmaya yardımcı olabilir ve anında rahatlama sağlayabilir. Bir bezi ılık suda ıslatıp sıktıktan sonra etkilenen bölgede beş ila yedi dakika kadar bekletebilirsiniz. Bunu uyuşukluk giderilene kadar günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca sıcak bir duş alabilir veya rahatsızlığı gidermek için bir ısıtma yastığı kullanabilirsiniz.

Magnezyum

Magnezyum, sinir sisteminizin düzgün çalışması için gerekli bir mineraldir ve herhangi bir sinir hasarının önlenmesi için önemlidir. Aynı zamanda vücutta uygun kan dolaşımını sağlar ve vücutta düşük bir magnezyum seviyesi parestezinin nedenlerinden biridir. Bu anlamda koyu yeşil sebzeler, fındık, tohum, yulaf ezmesi, fıstık ezmesi, soğuk su balığı, soya fasulyesi, avokado, muz, bitter çikolata ve az yağlı yoğurt gibi magnezyum açısından zengin besinler tüketilmesi faydalıdır.

Diğer bir seçenek de, günlük duşunuzdan sonra cildinize magnezyum yağı püskürtmek ve yirmi dakika sonra durulamaktır. Magnezyum takviyeleri almadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Masaj

Yağ ile veya yağsız masaj da çok faydalıdır. Ayrıca, masaj sinirleri uyarır ve işleyişlerini sağlar. Etkilenen bölgeye ılık zeytinyağı, hindistancevizi veya hardal yağı ile en az beş dakika dairesel hareketlerle masaj yapmak fayda sağlar.

Hint Yağı

Hint yağı, parestezi rahatsızlıklarını hafifletmek için bir başka harika çözümdür. Dokularda derinlere nüfuz eder ve rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca, hint yağının sinir sistemi üzerinde dengeleme etkisi vardır. Kalın bir pamuklu kumaşı hint yağına batırıp sorunlu bölgeyi gevşekçe sararak plastik bir örtü ile örtebilirsiniz. Sargının üzerine yirmi ila otuz dakika boyunca bir ısıtma yastığı yerleştiriniz. Sonra bu ısıtma yastığını çıkarıp hint yağını etkilenen alanda birkaç saatliğine, tercihen gece boyunca bekletebilirsiniz. Bunu haftada 4dört veya beş kez yapabilirsiniz.

B Vitaminleri

Sinirin düzgün çalışmasını sağlamak ve parestezinin rahatsız edici semptomlarını azaltmak için vücudunuza yeterli B vitaminleri sağlamalısınız. B vitaminleri; özellikle B1, B6 ve B12 eksikliği, vücutta uyuşukluğa neden olabilir.

B1 vitamini için, fıstık, buğday kepeği ve brezilya fıstığı gibi gıdalar yiyebilir, B6 vitamini, avokado, muz, et, fasulye, balık, yulaf ezmesi, süt, peynir, yoğurt, fındık, tohum ve kuru meyveler gibi tahıl gevreği tüketebilirsiniz. B12 vitamini için, et, balık, yumurta, az yağlı süt ürünleri ve takviye edilmiş tahılları tercih edebilirsiniz.

B vitaminlerin takviyelerini almadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Egzersiz

Parestezi için bir başka iyi tedavi kan dolaşımınızı iyileştirmek için egzersiz yapmaktır. Dahası, düzenli egzersiz hareketliliği geliştirir ve birçok sağlık sorununu önler. Ayrıca egzersiz, bu durum için daha yüksek risk taşıyan diyabetikler için özellikle önemli olan kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesine yardımcı olur. Bu anlamda günde iki kez otuz dakikalık yürüyüş tavsiye edilebilir. Bisiklet, koşu veya düzenli olarak yüzme, kan dolaşımınızın artmasına yardımcı olacaktır.

Akupunktur

Parestezi tedavisi için binlerce yıldır kullanılan geleneksel Çin tıbbının bir parçası olan akupunkturu da deneyebilirsiniz. Akupunkturda, anormal hislerin nedenini ele almak için etkilenen alanın içine ve çevresine ince iğneler yerleştirilerek rahatlamanız sağlanır. Akupunkturun bir uzman tarafından yapılması gerekir ve sorunu çözmek için birkaç seans gerekebilir.

Zencefil Çayı

Zencefil, kan dolaşımını iyileştirmeye ve parestezi semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Vücut üzerinde ısınma etkisi olan ve daha iyi kan dolaşımına yardımcı olan bileşikler içerir. Ayrıca sinir sistemini de uyarır. Günde iki veya üç kez zencefil çayı içebilirsiniz.

Aşırı Alkolden Kaçının

Alkol parestezi semptomlarını kötüleştirebilir. Ayrıca, kan dolaşımınız ve sinir fonksiyonunuz üzerinde zararlı bir etkisi vardır. Bu nedenle, tamamen bırakmak ya da en azından alkol tüketiminizi sınırlamak en iyisidir.

Sigarayı bırakmak

Sigara içmek, dolaşımın yanı sıra sinir sisteminin işleyişini de etkileyerek, parestezi ve diğer nöropati komplikasyonlarının riskini artırır. Ayrıca, sigara içmenin sağlığınıza başka birçok olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle, sigarayı tamamen bırakmak en iyisidir. Ayrıca, sigara dumanına maruz kalmaktan kaçınmakta bu anlamda gereklidir.

Ek ipuçları

Ellerinizdeki sinirlerin sıkışmasını azaltmak ve gece karşılaştığınız paresteziyi önlemek için (üzerine yatıldığında sıklıkla uyuşan uzuvlar için) yatarken geniş rahat kıyafetler giyilebilir. Ayrıca günlük kullanımda gevşek kıyafetler ve ayakkabılar giymek de işe yarayabilir. Doğru nörolojik işlevin sağlanması için düzenli olarak yeterli E vitamini almak gereklidir. Sıkışık pozisyonlar veya sinir hasarına neden olabilecek toksik kimyasallara maruz kalma gibi faktörlerden kaçınmak, iyi duruşa ve sağlıklı kiloya ulaşmak da bu anlamada olumlu etkenlerdir.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Avatar Hakkikaradag@gmail.com

    Faverin paxil kullanıyorum ancak gece vucudumda ignelenme ve kaşıntı oluyor uyuyamiyorum tranko buskas da ilaçların yapısını bozuyor bir ilaç onerirmisiniz YARDIMINIZ ICIN TEŞEKKÜRLER