Parestezi Nedir Nasıl Geçer? Kesin Çözüm Doğal Ve Bitkisel Yöntemler

Parestezi Nedir
Paylaş
 

Parestezi Nedir

Parestezi, görünür bir fiziksel neden olmadan, bir uzvun kısa süreliğine karıncalanması, gıdıklanması, iğnelenmesi, uyuşması veya yanması gibi anormal bir duygudur. Bir parestezi tezahürü geçici veya kronik olabilir. Mutlaka ki herkes uykuda veya otururken parestezi durumu ile karşılaşmıştır. Bir sinir üzerinde sürekli basınç uygulandığında ortaya çıkar ve basıncın kaldırılmasıyla kademeli olarak rahatlamanın olduğu görülür.

Parestezi Nedenleri

Parestezinin potansiyel nedenleri; migren, alkolizm, nöropati, yetersiz beslenme, menopoz, fibromiyalji, zona, hipoglisemi, fabry hastalığı, sinir tahrişi, ateroskleroz, hipervantilasyon, çoklu skleroz, bağışıklık yetersizliği, metabolik bozukluklar, lidokain zehirlenmesi, antikonvülsan ilaçlar, lupus eritematozus, nörolojik bozukluklar, motor nöron hastalıkları, lyme hastalığı enfeksiyonu, beta alanin yutulması, otoimmün bozukluklar, ağır metal zehirlenmesi, guillain-barre sendromu şekilde sıralanabilir.

Parestezi Belirtileri ve Tanısı

Parestezi belirtilerini; kaşıntı, karıncalanma, ayak düşmesi, dizartri, uyuşma, kas atrofisi, oküler dismetri, huzursuz bacak sendromu şeklinde sıralayabiliriz.

Tanısal bir değer koymak için, kişinin parestezi hislerini yaşamasına sebep altta yatan durumun belirlenmesi gerekir. Bir tanı koyulmasını isteyen kişinin, tıbbi geçmişi ile birlikte fizik muayene ve laboratuvar testi şarttır.

Parestezi, geçici veya kronik olarak sınıflandırılabilir.

Geçici parestezi, hiperventilasyon veya panik atak belirtilerini işaret ediyor olabilir. Kronik parestezi, sinir irritasyonu, zayıf dolaşım, nöropati, başka bir dizi durum veya nedenin sonucu olabilir.

Kronik parestezi, nöronların işleyişinde yetersiz dolaşımdan doğan bir sorun olduğunu gösterir. Yaşlı bireylerde genellikle ateroskleroz, atardamar duvarları içindeki plak birikimi, plağın rüptürleri, iç pıhtıların üzerinde, atardamarların neden olduğu (örneğin, periferik vasküler hastalık gibi ) zayıf dolaşımın bir sonucu olarak görülür. Uygun bir kan dolaşımı ve besin kaynağı olmadan sinir hücreleri artık beyne yeterli sinyal gönderemez. Bu nedenle, parestezi aynı zamanda vitamin eksikliği ve malnütrisyonun yanı sıra diyabet, hipotiroidizm ve hipoparatiroidizm gibi metabolik bozuklukların bir belirtisi olabilir. Ayrıca cıva zehirlenmesinin de bir belirtisi olabilir.

Parestezi Tedavisi

Parestezi tedavisi altta yatan nedenin doğru teşhisi ile başlar. Egzersiz, gerdirme veya masaj yoluyla dolaşımlarının yeniden canlandırılması, uyuşma ve hissizliği hızla ortadan kaldırabilirsiniz.

Daha zor parestezisi olan kişilerde amitriptilin gibi antidepresan ilaçlar uygulanabilir. Reçete edilen antidepresan ilaçlar, depresyonun rahatlatılmasından çok daha düşük dozlarda verilir. Bu ilaçların, kişinin ağrı algısını değiştirdiği için faydası olduğu düşünülmektedir. Bir kişinin yaşadığı parestezi daha da şiddetli ise, kodein gibi afyon türevleri reçete edilebilir.

Parestezi semptomlarının giderilmesinde yardımcı olacak bir dizi alternatif tedavi vardır. Şimdi bunlardan bahsedelim.

Doğal Ve Bitkisel Yöntemler

Sıcak Uygulaması

Akut paresteziden muzdaripseniz, sıcak bir kompres uygulamak etkilenen bölgeye kan akışını artırmaya yardımcı olabilir ve anında rahatlama sağlayabilir. Bir bezi ılık suda ıslatıp sıktıktan sonra etkilenen bölgede beş ila yedi dakika kadar bekletebilirsiniz. Bunu uyuşukluk giderilene kadar günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca sıcak bir duş alabilir veya rahatsızlığı gidermek için bir ısıtma yastığı kullanabilirsiniz.

<